Miliardář Elon Musk nechal loni vypnout internetovou službu Starlink v oblasti Krymu, aby zmařil ukrajinský útok podvodních dronů na ruskou flotilu. Obával se ruské jaderné odvety, píše spisovatel Walter Isaacson v nové Muskově biografii, která vychází příští týden. Jeho dílo prozrazuje, do jak složité situace se americký podnikatel dostal. Informují o tom televize CNN a CNBC.
Walter Isaacson už vydal úspěšné biografie o zakladateli společnosti Apple Stevu Jobsovi či legendárnímu fyzikovi Albertovi Einsteinovi. Příští týden se objeví na pultech prodejen jeho kniha o jedné z nejvýraznějších osobností současnosti, miliardáři Elonu Muskovi.
Isaacson jej podle stanice CNN, která citovala úryvek díla, vykreslil jako osobu klíčovou pro další průběh války na Ukrajině, trpící panickou hrůzou z rozpoutání širšího a konfliktu vlastním přičiněním.
Ukraine rips Elon Musk for disrupting sneak attack on Russian fleet with Starlink cutoff https://t.co/2fCUmKE5SS
— CNBC (@CNBC) September 7, 2023
Musk proto loni nařídil inženýrům vypnout svou internetovou službu Starlink vlastněnou jeho společností SpaceX v oblasti Ruskem okupovaného poloostrova Krym, čímž zmařil ukrajinský úder podvodních dronů na ruskou flotilu, píše CNN.
Ukrajina poslala směrem k ruským válečným lodím ponorky bez lidské posádky naložené výbušninami. Musk se však obával ruské jaderné odpovědi. Přiblížily se k ruské flotile, nakonec ale ztratily spojení a moře je vyplavilo na břeh.
Ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov na Muska apeloval, aby spojení pro útok obnovil. Podnikatel to ale odmítl se slovy, že Ukrajina zachází příliš daleko. Obavy z jaderné odvety měl Musk po rozhovorech s vysokými ruskými činiteli, upozorňuje CNN.
Příliš velká zodpovědnost
„Tím, že Elon Musk neumožnil ukrajinským dronům zničit část ruské vojenské flotily prostřednictvím Starlinku, umožnil těmto lodím odpálit rakety Kalibr na ukrajinská města,“ zuřil Mychajlo Podoljak, hlavní poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
V důsledku tohoto rozhodnutí umírali civilisté a děti, napsal dále na sociální síti X, dříve známé jako Twitter v reakci na zprávu CNN. „To je cena koktejlu nevědomosti a velkého ega,“ cituje jeho příspěvek televize CNBC.
Musk poskytl satelitní terminály Ukrajině poté, co Rusové narušili v začátcích války tamní komunikační systémy. Starlink však neměl sloužit k válečným účelům, jako jsou dronové útoky, vysvětlil spisovateli Musk.
„Byl určen k tomu, aby mohli lidé sledovat Netflix, odpočívat a připojit se k online vyúčtování,“ tvrdil podnikatel Isaacsonovi. Muskův internet se ale stal klíčovým pro vojenské akce obránců a později i při jejich útocích na Rusko.
A z kontroverzního podnikatele se neplánovaně stal hráč, na němž závisejí vojenské operace Ukrajiny i Ruska (a tedy i lidské životy) a další figurka na šachovnici, kterou nemohou američtí představitelé ignorovat.