Reklama

Mráz ochromil USA. Pět milionů Američanů je bez proudu

NEJSLEDOVANĚJŠÍ

Mráz a sněhové bouře znepříjemňují život sto padesáti milionům obyvatel USA. Právě tolik je podle vládní agentury National Weather Service nějakým způsobem ohroženo nepříznivým počasím, píše CNN. Sněhové bouře na mnoha místech Spojených států způsobily výpadky proudu.

Reklama

Pandemie covidu-19 není jediným neštěstím, které na lidi příroda přivolala. Ve Spojených státech miliony lidí sužují třeskuté mrazy a s nimi spojené zimní bouře, které řádí v některých státech. V Texasu například musel guvernér povolat na pomoc Národní gardu. V Kansasu vláda doporučila lidem, aby si zabezpečili elektřinu, jak jen je to možné. Před zhoršujícím se počasím varuje i stát Kentucky.

Zatímco téměř 154 milionů obyvatel USA obdrželo podle vládní agentury nějaké varování před zimním počasím, více než 5,1 milionu Američanů zasáhl v pondělí blackout. Nejhorší byla situace v Texasu, kde smrtící bouře vypnuly proud více než čtyřem milionům lidí. Ve městě Galveston bylo bez proudu 95% domácností. Stav nebezpečí byl na různých místech vyhlašován nejméně v sedmi státech, kromě Texasu, Kansasu a Kentucky je to ještě Alabama, Mississippi, Oregon a Oklahoma.

Guvernér Texasu Greg Abbott povolal Národní gardu, aby lidem v těžké situaci pomohla. Státní orgány nyní vyčleňují kapacity na to, aby se daly ve městech odklízet obří závěje sněhu, ale také zdravotnické pracovníky. Napříč státem se otevřelo 135 zahřívacích center.

Kvůli špatnému počasí a mrazu v celé zemi nemůže spousta energetických společností vyrábět elektřinu, ať už z uhlí, plynu, nebo větrné energie,“ uvedl guvernér.

Kansas má šetřit elektřinou

Guvernérka Kansasu Laura Kellyová apelovala na lidi, ať šetří energiemi. „Zdůrazňuji to, jak jen mohu. Musíme co nejvíc šetřit plynem a elektřinou, abychom jich měli dostatek na to, až udeří silné mrazy. Příští dva až tři dni budou kritické,“ řekla. V Kansasu se též odehrála masivní série blackoutů.

Od doby, kdy mráz na Ameriku udeřil, zemřelo nejméně patnáct lidí v přímé souvislosti s mrazy. Texas hlásil tři smrtelné dopravní nehody na zledovatělé silnici, jedna se udála v Oklahomě a tři další v Kentucky. Sněhová bouře zabila dva lidi v Tennessee.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama