1.6 C
Czech
Úterý 25. listopadu 2025
SportMotor od Ferrari má zajistit posun. Haas doufá v dobrou sezonu F1

Motor od Ferrari má zajistit posun. Haas doufá v dobrou sezonu F1

V roce 2016 vstoupil do F1 americký tým Hass F1 Team. Jak si doposud vedl a jak je připravený na nadcházející sezónu? Po slibném startu do života v elitních závodech se stáj propadla a doufá, že letos bude její rok úspěšný.

Hassu se v minulosti zrovna dvakrát nedařilo. Jako první za volant sedli Romain Grosjean a Estaban Gutierrez, Gutierreze po roce vystřídal Kevin Magnussen, který s Hassem drží dodnes. Grosjean s Magnusenem dokázali za rok dostat Hass na pátou příčku v šampionátu. Tým si do dalších let sliboval boje o pódia. Místo toho spadnul na deváté místo, kde zůstal dva roky a v předminulé sezóně spadl až na desáté, poslední místo.

Konec sezóny 2020 se stal téměř tragickým, Švýcar Romain Grosjean si totiž doslova prošel peklem. Pouze tři závody od konce sezóny naboural v Bahrajnu se svým vozem do bezpečnostních zábran okolo trati. Náraz v rychlosti 192 km/h ho vystavil síle neuvěřitelných 67G a jeho monopost se po nárazu rozpůlil a vzplanul. Grosjean strávil ponořený v plamenech 27 vteřin, než se mu povedlo uniknout. Dá se jen těžko uvěřit, že odešel po svých, pouze s popálenou rukou a vyvrknutým kotníkem.

„Pořád jsem závodník, ale po tom víkendu se mi změnily priority. Změnilo mi to navždy život. Nechci, aby si mé okolí znovu prošlo tím stresem. Mrzí mě, že odcházím z F1, ale navždy se zapíšu do dějin jako ten, co utekl ohni,“ vyjádřil se Romain po nehodě.

Další sezónu se stáj dostala do finančních potíží. Za dva roky se jí podařilo nasbírat pouze 31 bodů, což znamenalo předposlední místo v šampionátu a s tím spojené menší finanční odměny od F1. Ředitel Haasu Steiner se proto rozhodl pozastavit vývoj vozu na rok 2021 a finance šetřit na další sezónu. V pokusu nabrat sponzory podepsal Hass kontrakt s Mickem Schumacherem, který jakožto syn Michaela Schumachera představoval velký fanouškovský potenciál.

Trochu kontroverze na sebe tým strhnul díky druhému pilotu Nikitu Mazepinovi. Nikita měl jednu z nejhorších sezón jako řidič v celé historii F1, z 22 startů dosáhl nejvyššího umístění na čtrnácté pozici a závod nedokončil šestkrát. Táhly se s ním kauzy o obtěžování žen na diskotékách a bylo mu často předhazováno, že je takzvaný pay driver. Čili řidič, který se do F1 dostal jen díky penězům, které do stáje pumpoval jeho otec, vlastník firmy Urakali. Před začátkem loňské sezóny zrušil Hass partnerství s Mazepinem. A to po invazi Ruska na Ukrajinu.

Do stáje se vrátil Kevin Magnussen a společně s Mickem Schumacherem odřídili solidní sezónu a posunuli tým na osmé místo. Hass na letošní rok vystřídal Schumachera zkušenějším Nicem Hulkenbergem a doufá, že se zase dostane na přední místa ve středu tabulky. 

Minulé úterý odhalil tým novou vizáž vozu, který Hass oblékl do černo-bílo-červené barvy. Ucelil technický tým a chtějí navázat na posun z minulé sezóny. Haas úzce spolupracuje s Ferrari, od kterých si berou součástky na vývoj auta. Největší výhodu tak představuje motor od Ferrari, který poslední roky výkonem dominuje nad motory Mercedesu.

Reklama

Doporučujeme

Soud: Homosexuální manželství uzavřené v jedné zemi musí být uznáváno v celé unii

Země Evropské unie musejí uznávat manželství stejnopohlavních párů uzavřené v souladu se zákonem v jiné členské zemi, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Podle soudu Polsko pochybilo, když neuznalo manželství dvou polských občanů uzavřené v Německu s odůvodněním, že polské právo nepovoluje sňatek osob stejného pohlaví. Iniciativa Jsme fér, která prosazuje v ČR manželství pro všechny, verdikt uvítala. Podle ní tak také české úřady budou muset manželské svazky dvou mužů či dvou žen ze zahraničí uznávat jako manželství, ne jen jako partnerství.

Německý ministr varoval, že Rusko bude nebezpečím i po konci války

Rusko bude pro Evropu představovat nebezpečí i v případě, že se podaří dosáhnout dohody na ukončení války na Ukrajině. Na konferenci o zahraniční politice, kterou pořádá nadace Körber-Stiftung, to dnes řekl německý ministr zahraničí Johann Wadephul. Později uvedl, že to, kdy válka na Ukrajině skončí, záleží jen na ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Devět dětí zahynulo při pákistánském útoku v Afghánistánu, Tálibán slíbil odvetu

Nejméně devět dětí a jedna žena zahynuly při nočním útoku pákistánských sil, které bombardovaly dům v afghánské provincii Chóst. Uvedl to dnes mluvčí afghánského vládnoucího hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid. Další čtyři civilisté podle něj utrpěli zranění při pákistánských útocích v provinciích Kunar a Paktika, informovala agentura Reuters. Tálibán podle AFP uvedl, že nezbytným způsobem a v pravý čas na pákistánské údery odpoví, Pákistán se k nim ale nehlásí.

Klimatické změny, nebo boží trest? Íránci se modlí za déšť, jejich zemi pustoší zoufalé sucho

Imámové v mešitách se modlí za déšť, lidé „prosí Boha“ u svatyň a v přírodě, upírajíc zraky k nebesům bez mraků, meteorologové počítají hodiny do okamžiku, kdy by mohl přijít déšť, po němž ale není ani stopy. Titulky médií zmiňují absenci srážek jako událost roku, zatímco vláda mluví o evakuaci Teheránu. Írán sužuje sucho, které se objeví „jednou za století."

USA podmiňují snížení cel na ocel a hliník ústupky EU v digitálních pravidlech

Evropa by měla přehodnotit svůj postoj k americkým technologickým společnostem, pokud chce nižší cla na ocel a hliník. Řekl to americký ministr obchodu Howard Lutnick. Přísná pravidla pro technologické giganty jsou pro USA citlivým tématem stejně jako pro Evropu vysoká cla na ocel a hliník.

Zelenskyj by mohl tento týden jednat s Trumpem ve Washingtonu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by podle ukrajinských médií, odvolávajících se na ukrajinské a americké zdroje obeznámené se situací, už tento týden mohl odcestovat do Washingtonu, aby se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem jednal o upraveném mírovém návrhu. Tyto zprávy se objevily po klíčových rozhovorech v Ženevě.

USA jednají v Abú Zabí s ukrajinskou a ruskou delegací

Náměstek amerického ministra obrany Dan Driscoll v pondělí přijel do Abú Zabí, aby tam jednal se šéfem ukrajinské vojenské rozvědky (HUR) Kyrylem Budanovem a ruskou delegací v rámci snah USA ukončit válku Ruska proti Ukrajině. Rozhovory mezi Driscollem a ruskými zástupci začaly v pondělí večer a mají pokračovat dnes. S odvoláním na nejmenovaného amerického činitele a dvě další osoby obeznámené s jednáním to dnes napsal list Financial Times (FT).

Francouzský průzkum ukazuje, že prezidentské volby vyhraje vůdce krajní pravice Bardella

Francouzská politická scéna se opět otřásá. Nejnovější průzkumy ukazují, že třicetiletý Jordan Bardella je dnes nejsilnějším kandidátem pro prezidentské volby v roce 2027. Podpora šéfa Národního sdružení roste a staví ho do role favorita, která ještě nedávno patřila Marine Le Pen.

Ukrajina a Rusko informují o obětech a raněných po náletech dronů

Nejméně dva lidé přišli o život a několik dalších utrpělo zranění při ruském útoku na Kyjev a okolí, informovaly ukrajinské úřady. Tři lidé byli zabiti apři náletu ukrajinských dronů na Taganrog u Azovského moře. Dalších šest lidí, z toho čtyři v Novorossijsku, zranily ukrajinské drony při útocích v Krasnodarském kraji na jihu evropského Ruska., oznámil gubernátor Veniamin Kondraťjev.

Na COP30 padla shoda na nové klimatické dohodě, ale bez závazků k omezení fosilních paliv

Klimatický summit COP30 skončil dohodou, která posouvá financování pro chudší státy, ale vyhýbá se přímému závazku k ústupu od fosilních paliv. Vyjednávání provázely spory, kritika i obavy, že svět ztrácí šanci na dosažení cíle 1,5 °C.

Brazilský nejvyšší soud odhlasoval, že Bolsonaro po manipulaci s monitorovacím náramkem zůstane ve vězení

Brazilská politická scéna znovu vibruje napětím. Nejvyšší soud v Brasílii potvrdil vazbu bývalého prezidenta Jaira Bolsonara poté, co přiznal, že se pokusil poškodit svůj elektronický náramek. Incident rozvířil emoce mezi jeho stoupenci i odpůrci a znovu otevřel otázku jeho odsouzení za pokus o převrat po prohraných volbách v roce 2022.

Si Ťin-pching v telefonátu s Trumpem řešil připojení Tchaj-wanu

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v telefonátu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem řešil připojení Tchaj-wanu k Číně a názorové rozdíly v řešení války na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínský státní tisk. Oba státníci se sešli naposledy v říjnu v Jižní Koreji, kde řešili příměří v obchodní válce mezi těmito dvěma největšími ekonomikami světa.

KOMENTÁŘ: Trh ve víru paradoxů. Výsledky Nvidie šokovaly, strach z bubliny stejně sílí

Je AI bublina reálná? Nebo jde jen o výmysl, který se šíří hlavami investorů a šéfů firem na Wall Street? Na více než rok nezodpovězenou otázku zareagovala společnost Nvidia, když představila rekordní kvartální výsledky. Jenže investorům to bylo málo a prožili si děsivý týden. Proč?

Erdogan řekl Putinovi, že Turecko přispěje k úsilí o dosažení míru

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl v telefonátu svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi, že Ankara přispěje k jakémukoliv diplomatickému úsilí o zprostředkování přímého kontaktu mezi Moskvou a Kyjevem i ke snahám o dosažení spravedlivého a trvalého míru. Podle agentury Reuters to dnes uvedla Erdoganova kancelář. Kreml oznámil, že prezidenti telefonicky projednali americký návrh na ukončení rusko-ukrajinské války.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama