menu

16.9 C
Czech
Neděle 6. července 2025

Trumpa telefonát s Putinem zklamal, dnes si bude volat se Zelenským

Americký prezident Donald Trump po návratu do Washingtonu z Iowy novinářům přiznal zklamání z telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nezdá se totiž, že chce válku na Ukrajině zastavit. Trump potvrdil, že si v pátek bude telefonovat s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Očekává se, že se budou bavit o přerušení dodávek některých amerických zbraní.

Ukrajina si po pozastavení zbrojních dodávek USA předvolala amerického diplomata

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo druhého nejvýše postaveného diplomata na velvyslanectví Spojených států v Kyjevě. Varovalo, že oznámené pozastavení amerických zbrojních dodávek Ukrajině povzbudí Rusko, informovala agentura AFP. Ukrajina se od února 2022 brání plošné ruské invazi. Kreml rozhodnutí Washingtonu uvítal.

Jak používáme selektivní pozornost k filtrování informací

Paříž poprvé od roku 1923 otevřela koupání v Seině pro veřejnost

Po více než století se Pařížané konečně dočkali. V sobotu se mohli legálně vykoupat v řece Seině. Otevření tří koupacích míst v centru města završilo nákladný čisticí projekt, který proměnil kdysi špinavou vodní tepnu v letní osvěžení.

Selektivní pozornost je proces zaměření na určitý objekt v prostředí po určitou dobu. Pozornost je omezený zdroj, takže selektivní pozornost nám umožňuje vyfiltrovat nedůležité detaily a soustředit se na to, na čem záleží.

Jak funguje selektivní pozornost

V každém okamžiku jsme vystaveni neustálému přívalu smyslových informací. Houkání klaksonu auta z ulice venku, štěbetání vašich přátel, cvakání kláves počítače, hučení topení, které vás v zimě udržuje v teple. Ale ve většině případů nevěnujeme pozornost každému z těchto smyslových zážitků. Místo toho ji soustředíme na určité důležité prvky našeho prostředí, zatímco jiné věci zapadají do pozadí nebo nás míjejí zcela bez povšimnutí. Jak se tedy přesně rozhodujeme, čemu věnovat pozornost a co ignorovat?

Představte si, že jste na večírku v rušné restauraci. O vaši pozornost soupeří četné rozhovory, cinkání talířů a vidliček a mnoho dalších zvuků. Ze všech těchto zvuků zjistíte, že jste schopni odfiltrovat nepodstatné zvuky a soustředit se na zábavný příběh, který vypráví váš spolustolovník.

Musíme být vybíraví

Jak se vám daří ignorovat určité podněty a soustředit se pouze na jeden aspekt vašeho prostředí? Toto je příklad selektivní pozornosti. Protože naše schopnost věnovat se věcem kolem nás je omezená jak z hlediska kapacity, tak trvání, musíme být vybíraví, pokud jde o věci, kterým věnujeme pozornost.

Pozornost působí poněkud jako reflektor, zvýrazňuje detaily, na které se musíme zaměřit, a vrhá nepodstatné informace na okraj našeho vnímání.

„Abychom udrželi svou pozornost na jednu událost v každodenním životě, musíme odfiltrovat události jiné,“ vysvětluje Russell Revlin ve svém textu Cognition: Theory and Practice. „Musíme být selektivní ve své pozornosti tím, že se zaměříme na některé události na úkor jiných. Je to proto, že pozornost je zdrojem, který je třeba distribuovat na události, které jsou důležité.“

Selektivní vizuální pozornost

Existují dva hlavní modely popisující, jak funguje vizuální pozornost.

Model reflektoru: Model „bodového světla“ funguje v podstatě tak, jak to zní – vizuální pozornost funguje podobně jako u reflektoru. Psycholog William James uvádí, že tento reflektor zahrnuje ústřední bod, ve kterém věci vidíme jasně. Oblast kolem tohoto ohniska, známá jako okraj, je stále viditelná, ale není jasná. Konečně, oblast za okrajovou oblastí je mimo naše vnímání.

Model zoomu: Druhý přístup je známý jako model zoomu. I když obsahuje všechny stejné prvky jako model reflektoru, také naznačuje, že jsme schopni zvětšit nebo zmenšit velikost našeho ohniska podobně jako zoom objektiv fotoaparátu. Větší oblast zaměření však také vede k pomalejšímu zpracování, protože obsahuje více informací, takže omezené zdroje pozornosti musí být distribuovány na větší oblast.

Selektivní sluchová pozornost

Některé z nejznámějších experimentů se sluchovou pozorností jsou ty, které provedl psycholog Colin Cherry. Zkoumal, jak jsou lidé schopni sledovat určité konverzace a zároveň odfiltrovat ostatní, což je fenomén, který nazval efektem „koktejlové párty“.

V těchto experimentech byly současně prezentovány dvě sluchové zprávy a jedna byla předložena každému uchu. Cherry poté požádal účastníky, aby věnovali pozornost konkrétní zprávě a poté zopakovali, co slyšeli. Zjistil, že účastníci byli schopni snadno věnovat pozornost jedné zprávě a opakovat ji, ale když byli dotázáni na obsah druhé zprávy, nebyli schopni o ní říct nic.

Cherry zjistil, že když byl obsah té nevnímané zprávy náhle přepnut (např. změna z angličtiny do němčiny uprostřed zprávy nebo náhlé přehrávání pozpátku), jen velmi málo účastníků si toho vůbec všimlo. Zajímavé je, že pokud se mluvčí změnil z muže na ženu (nebo naopak) nebo pokud byla zpráva zaměněna za tón 400 Hz, účastníci změnu vždy zaznamenali.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Plasty v běžných výrobcích mohou ročně zabít stovky tisíc lidí

Chemikálie běžně používané v plastech, kosmetice a obalech mohou každý rok způsobit statisíce úmrtí na srdeční choroby. Podle studie v časopise eBioMedicine byly ftaláty už v roce 2018 spojovány s více než 350 tisíci úmrtími na světě.

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.
Reklama

DOPORUČUJEME

Plasty v běžných výrobcích mohou ročně zabít stovky tisíc lidí

Chemikálie běžně používané v plastech, kosmetice a obalech mohou každý rok způsobit statisíce úmrtí na srdeční choroby. Podle studie v časopise eBioMedicine byly ftaláty už v roce 2018 spojovány s více než 350 tisíci úmrtími na světě.

Pravidelné darování krve může prospět zdraví i snížit riziko leukémie

Darování krve je často vnímáno jako čistě altruistický čin, který pomáhá zachraňovat životy druhých. Nové vědecké studie však naznačují, že může mít pozitivní účinky i na samotné dárce. Podle nejnovějšího výzkumu by pravidelné darování krve mohlo pomáhat nejen s obnovou krevních buněk, ale dokonce i snižovat riziko vzniku leukémie.

Důležitá a přesto tak opomíjená. Máte dostatek vlákniny?

Vláknina. Většina z nás o ní slyšela, ale ruku na srdce – kolik z nás doopravdy ví, proč je tak důležitá? Navíc se o ní mluví jako o něčem nudném a málo atraktivním, což může být důvod, proč ji většina lidí přehlíží. Přitom právě tento "zapomenutý" nutrient může doslova změnit naše zdraví.

Kdy je nejvhodnější doba k pití kávy? Výsledky vás možná překvapí

Spousta z nás si neumí představit ráno bez šálku kávy, ale zásadní roli může hrát i čas její konzumace. Některé studie ukazují, že vhodně zvolený čas na pití kávy může dodat energii a dokonce snížit riziko předčasného úmrtí.

Používáte správně zvlhčovač vzduchu? Pomocník, který prospívá vašemu zdraví i pokožce

Zima je náročným obdobím nejen pro naši pleť, ale i dýchací cesty. Vinnou mrazu máme problém se suchou a popraskanou kůží a díky vytápění se zase doma potýkáme se suchým vzduchem. V takové chvíli nám může zvlhčovač vzduchu výrazně zpříjemnit život. Umíte s ním ale správně zacházet? Pojďme se podívat jak na to.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruská vojska dobyla další dvě vsi u Dněpropetrovské oblasti

Rusko dobylo další dvě vesnice poblíž administrativní hranice Dněpropetrovské oblasti, napsala dnes ukrajinská média s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Její hlavní velitel Oleksandr Syrskyj uvedl, že strávil dva dny na jiném úseku fronty ohroženém ruskými útoky, v Charkovské oblasti na severovýchodě země, kde ukrajinští vojáci každý den odrážejí okolo deseti ruských útoků. S místními veliteli jednal o posílení obrany.

Bitcoin se drží pod tlakem. Klíčový odpor zůstává nepokořen

Cena bitcoinu se 5. července pohybovala v těsném rozmezí mezi 107 386 a 109 117 dolary. Po sérii poklesů přišlo mírné zotavení, ale objemy klesly a býci zatím nepřesvědčili. Bitcoin tak zůstává v zóně nejistoty pod rezistencí kolem 109 000 dolarů.

Trump řekl, že s Putinem jednal také o možných sankcích proti Rusku

Americký prezident Donald Trump vyjádřil nespokojenost s telefonátem se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ohledně války, kterou Moskva vede proti Ukrajině. Novinářům řekl, že se šéfem Kremlu jednal o možných dalších sankcích a že ten se jich obává. Ohledně hovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl, že spolu mluvili o možnosti poskytnutí dalších střel protivzdušné obrany Patriot Kyjevu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Trump rozesílá celní ultimáta

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v pondělí odešle dvanácti zemím dopisy s konkrétními sazbami cel na jejich vývoz do USA. O jaké země jde, zatím neřekl. Podle něj má jít o „ber nebo nech být“ nabídky. Půjde o další krok v tlaku na partnery, se kterými se dosud nepodařilo dojednat výhodné podmínky.

Při evakuaci letadla Ryanairu na letišti na Mallorce se lehce zranilo 18 lidí

Při údajném menším požáru v letadle společnosti Ryanair na letišti v Palma de Mallorca se v panice při opuštění stroje lehce zranilo 18 lidí, šest z nich skončilo v nemocnici, napsala dnes tamní média.

Rusko a Ukrajina pokračovaly v útocích, Kyjev hlásí zásah ruské letecké základny

Rusko a Ukrajina v noci na dnešek pokračovaly ve vzdušných útocích na území nepřítele. Ukrajinské letectvo informovalo o ruském náletu 322 dronů, z nichž 292 zneškodnila protivzdušná obrana, nebo zmizely z radarů. Ruské ministerstvo obrany podle státní agentury TASS hlásí zničení 136 ukrajinských bezpilotních letounů v noci a dalších dvou desítek během rána. Ukrajinská armáda dnes zaútočila na ruské vojenské letiště v Borisoglebsku ve Voroněžské oblasti, kde jsou stíhací letouny Su-34, Su-35S a Su-30SM, píše server Ukrajinska pravda.

Vězenkyně v USA pomáhají zachraňovat ohrožený druh motýla

V přísně střeženém prostředí vzniká nečekaně křehký příběh naděje. Skupina žen ve věznici v americkém státě Washington tráví dny péčí o motýlí larvy. Ty jednou možná přežijí v přírodě – a stejně tak i jejich ošetřovatelky ve svém novém životě.

Rusko podle západních rozvědek na Ukrajině stále více nasazuje chemické zbraně

Rusko ve stále větší míře v bojích na Ukrajině používá chemické zbraně, včetně chlorpikrinu. Podle agentury DPA o tom informovala německá Spolková zpravodajská služba (BND) a nizozemská vojenská rozvědka MIVD a tajná služba AIVD. Chlorpikrin je řazen mezi dusivé chemické zbraně.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás