-10.6 C
Czech
Sobota 31. ledna 2026
ZajímavostiMladí pijí méně alkoholu, mohou tak přicházet o zážitky, myslí si psychologové

Mladí pijí méně alkoholu, mohou tak přicházet o zážitky, myslí si psychologové

Soustředí se na sociální témata, zdravý životní styl a pijí méně alkoholu než generace před nimi. To jsou některé z rysů takzvané generace Z, tedy lidí narozených zhruba od poloviny nebo konce 90. let do konce první dekády nového tisíciletí. V anglofonním prostředí se jí přezdívá také generation sensible (rozumná generace). Podle psychologů by ale mladí lidé kvůli svému rozumnému přístupu a neochotě riskovat mohli přicházet o životní zážitky, uvedl deník The Guardian.

Mnozí mladí lidé rádi zůstávají ve své komfortní zóně malého okruhu podobně naladěných přátel. Velká část jejich společných aktivit se přitom odehrává na internetu. Mají tak sice větší kontrolu nad některými aspekty svého života, na druhou stranu ale mohou pociťovat sociální úzkosti, když jsou nuceni vstupovat do kontaktu s lidmi mimo virtuální svět, varují odborníci.

„Všímám si u téhle generace neúměrného nárůstu počtu případů, kdy je doporučena terapie kvůli sociálním úzkostem, úzkostem v práci nebo obecným problémům se sebevědomím a ve vztazích,“ uvedla psychoterapeutka Natalie Phillipsová. Někteří příslušníci generace Z podle ní mají problémy, když jsou „konfrontováni s tím, že jsou v kanceláři, v baru, v hospodě nebo na rande“.

Skutečnost, že pijí méně alkoholu než jejich rodiče, mladí zdůvodňují tím, že cítí velký tlak na akademický úspěch, starají se více o zdraví a nechtějí nad sebou ztrácet kontrolu, zjistili autoři studie, která byla nedávno zveřejněna v odborném časopise British Journal od Sociology.

Studie ukázala, že 70 procent příslušníků generace Z se domnívá, že ohledně úspěchu ve škole a v práci jsou pod větším tlakem než jejich rodiče. Věří proto, že kvůli tomu mají méně času bavit se na večírcích. Stejný počet dotázaných také uvedl, že nepociťuje takovou potřebu pít, protože má větší možnosti, jak trávit volný čas, než měla generace jejich rodičů.

„Opravdu hodně si uvědomujeme současný stav světa, problémy s klimatickými změnami a politickým klimatem, což na nás vytváří tlak, abychom spíš dělali, co můžeme, a měnili svět k lepšímu, než abychom žili pro přítomný okamžik a bavili se,“ uvedla Jennifer, jedna z dívek sledovaných ve studii.

„Připadá mi, že možná přicházejí o možnost dělat chyby a ztrácejí smysl toho, co je to být mladý. Myslím, že jsou předčasně vyspělí,“ říká o generaci Z Phillipsová.

Reklama

Doporučujeme

Zemřela herečka Catherine O’Hara

Kanadsko americká herečka Catherine O'Hara zemřela ve věku 71 let. Diváci si ji nejčastěji vybaví jako Kate McCallister, matku Kevina z filmů Sám doma, výraznou stopu ale zanechala i v komediích a seriálech posledních let.

Americký prezident Trump tvrdí, že Írán chce se Spojenými státy uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Írán podle něj chce uzavřít dohodu se Spojenými státy. Podle agentury Reuters však nesdělil žádné podrobnosti. Šéf Bílého domu už dříve dnes varoval, že k Íránu míří americké vojenské uskupení, které je podle něj větší než flotila vyslaná do Venezuely.

Americké ministerstvo zahájilo federální vyšetřování Prettiho smrti

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo ohledně sobotního zastřelení zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu federální vyšetřování pro podezření z porušení občanských práv. Dnes to podle agentury AP řekl náměstek ministryně spravedlnosti, která je i nejvyšší žalobkyní, Todd Blanche. Podle něj se vyšetřování zaměří i na levicové skupiny.

Trump do čela Fedu nominoval Kevina Warshe, kritika instituce a bývalého člena Rady guvernérů

Novým šéfem Federálního rezervního systému se pravděpodobně stane bývalý člen Rady guvernérů Kevin Warsh, jehož nominaci v pátek oznámil prezident Donald Trump. Americkou centrální banku by měl vést po skončení funkčního období Jeromea Powella v květnu. Častý kritik Fedu tak dostane příležitost uvést do praxe svou představu o „změně režimu“ měnové politiky v době, kdy Bílý dům usiluje o větší vliv na stanovování úrokových sazeb.

Djokovič po pětisetové bitvě vyřadil Sinnera a je ve finále Australian Open

Novak Djokovič zvládl na Australian Open pětisetové drama s Jannikem Sinnerem a postoupil do finále. Srb otočil nepříznivý vývoj a po více než čtyřech hodinách vyhrál 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4. V neděli si zahraje o další grandslamový titul proti Carlosi Alcarazovi.

Cena zlata prudce padá

Zlato v pátek výrazně zlevnilo a trh během pár hodin vystřízlivěl z rekordní jízdy. Spolu se zlatem klesají i další drahé kovy, hlavně stříbro, platina a palladium. Investoři teď znovu řeší, jak se může změnit kurz americké centrální banky.

Ruské útoky si na jihovýchodě Ukrajiny vyžádaly oběť a několik zraněných

Jeden člověk přišel o život a dalších pět bylo zraněno při ruském útoku v Chersonu. Další tři lidé utrpěli zranění při ruských útocích na Záporoží a okolí, uvedly dnes ukrajinské úřady. Ruské úřady informovaly o raněné ženě při útoku dronu. Rusko během noci odpálilo proti Ukrajině raketu Iskander-M a vyslalo 111 dronů, z nichž se 80 podařilo zneškodnit, uvedlo ukrajinské letectvo. Bez dalších podrobností dodalo, že zaznamenalo zásahy jedné rakety a 25 dronů na 15 místech. Nálety pokračují, dodalo.

Kurdové se podle nové dohody s Damaškem postupně začlení do syrské armády

Kurdové s Damaškem uzavřeli novou dohodu o příměří, podle které se jejich síly postupně začlení do syrské armády a policie. Uvedla to dnes Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF). Dohoda podle agentury AFP bere Kurdům naději, že se jim podaří obnovit autonomii na severovýchodě Sýrie, kterou vyhlásili během občanské války mezi lety 2011 a 2024 a kterou předchozí syrská vláda ani ta současná neuznaly.

Dokument o Melanii Trump stáhli z kin v Jižní Africe těsně před premiérou

Dokument Melania, který sleduje první dámu během příprav na návrat do Bílého domu, měl tento týden vstoupit do kin po celém světě. V Jižní Africe se ale nakonec neobjeví. Distributor film stáhl jen pár dní před premiérou a důvody zůstávají nejasné.

USA uvolnily většinu sankcí dříve uvalených na venezuelský ropný průmysl

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SEČ) uvolnila velkou část sankcí dříve uvalených na venezuelský ropný průmysl. Děje se tak souběžně s tím, jak Venezuela schválila reformu místního ropného sektoru. Informovala o tom agentura Reuters, která připomíná, že Trumpova administrativa hodlá v této jihoamerické zemi rozšířit těžbu poté, co americké síly před necelým měsícem unesli ze země prezidenta Nicoláse Madura. Nynější krok má usnadnit americkým společnostem prodej venezuelské surové ropy a washingtonská administrativa uvedla, že brzy budou zrušeny další restrikce vůči Venezuele. V platnosti zatím zůstávají stávající americké sankce na samotnou produkci venezuelské ropy.

Trump pohrozil uvalením nových cel na zboží ze zemí, které dodávají ropu na Kubu

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SEČ) pohrozil uvalením nových cel na zboží ze zemí, které dodávají ropu na Kubu. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž tak Washington stupňuje svou kampaň proti této komunistické zemi a vyvíjí v tomto směru tlak zejména na Mexiko. Vedení ostrova tento krok označilo za snahu o genocidu kubánského lidu.

Trump v pátek ráno oznámí, kdo bude novým předsedou Fedu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že v pátek ráno zveřejní jméno nového předsedy Federálního rezervního systému (Fed). Zatím není jasné, o koho se jedná, trhy však sázejí na bývalého člena Rady guvernérů Kevina Warshe.

Z Buči do Bruselu cesta nevede. EU zvažuje zákaz vstupu ruským vojákům

Konec války na Ukrajině je spojován hlavně s hrozbou další ruské agrese. Existuje ale nebezpečí, o němž se dosud příliš nemluvilo –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ záplava Evropy ruskými veterány. Evropská unie (EU) na výzvu Estonska zvažuje zákaz jejich vstup do bloku. Ruští veteráni mají doma na svědomí smrt nebo zranění stovek lidí.

Spogomi mění sbírání odpadků na mezinárodní sport

Sbírání odpadků se proměnilo v soutěž, která spojuje pohyb, taktiku a péči o okolí. Sport jménem spogomi vznikl v Japonsku a dnes se hraje po celém světě. Týmy závodí v tom, kdo nasbírá víc odpadu a správně ho roztřídí. Hráči říkají, že skutečným vítězem je planeta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama