Více
  0.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči. Informuje o tom server ScienceDaily.

  Silné vrstvy tuku a hustá srst udržují jedince z čeledi tuleňovití v teple. Jednotlivé druhy se však mohou značně lišit ve své velikosti. Rypouši mohou kupříkladu vážit více než automobily, tuleň bajkalský pak jen kolem 45 kilogramů, píše National Geographic. Ploutvonožci jsou ale jednou z mála skupin savců schopných hlasového učení, uvádí autoři ve studii, jež se objevila ve Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences.

  Zásadním prvkem lidské řeči je schopnost změnit výšku svého hlasu, dodává pak ScienceDaily. „Když se podíváme na jednoho z mála dalších savců, kteří mohou být schopni učit se zvuky, můžeme lépe porozumět tomu, jak si my, lidé, řeč osvojujeme, a nakonec, proč jsme tak upovídaná zvířata,“ uvádí pro server jedna z autorů studie Andrea Ravignani.

  Vědci z Institutu Maxe Plancka, Holandska a Belgie se zaměřili na tuleně obecné (Phoca vitulina), konkrétně na osm mláďat starých 1-3 týdnů, aby se podívali na raný vývoj hlasu u savců. Ty studovali v rehabilitačním centru a poté vypustili zpátky do přírody.

  Vědci tuleňům přehrávali po několik dní zvuky Waddenského moře s podobnou výškou tónu jakou má volání mláďat těchto ploutvonožců, a to ve třech různých stupních hlasitosti – 0-65 decibelů. 

  Výsledky studie poukazují na to, že ve chvíli, kdy mláďata zaslechla hlasitější zvuky, snížila tón hlasu. Jeden jedinec ale dokonce reagoval podobně jako lidé. Tedy když jsou v hlučnější místnosti, automaticky zvýší svůj hlas, aby je okolí slyšelo. Tomu se říká Lombardův efekt.

  Odhalení tajemství lidské řeči

  ScienceDaily poukazuje na to, že schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí sdílí tuleni s lidmi a netopýry. Podobné studie ukázaly, že jiná zvířata v reakci na hlasitý zvuk pouze zvyšují hlas.

  Tulení mláďata mají pokročilejší kontrolu nad svými hlasovými projevy, než se dosud předpokládalo…Zdá se, že tato kontrola je přítomna již ve věku pouhých několika týdnů,“ uvádí Ravignani a dodává, že by právě tato zvířata mohla pomoci odhalit tajemství lidské řeči.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Čínská sonda poprvé detekovala vodu přímo na povrchu Měsíce

  Jeden z největších nálezů v oblasti paleontologie v Británii. Tak vědci popisují zkamenělou kostru „mořského draka” objevenou v regionu East Midlands v hrabství Rutland při rutinních pracích u nádrže Rutland Water. Informovaly o tom servery The Guardian a BBC News.
  Reklama
  Reklama
  Reklama