-4.1 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
MagazínMila Kunis a Ashton Kutcher za dva dny vybrali 15 milionů dolarů...

Mila Kunis a Ashton Kutcher za dva dny vybrali 15 milionů dolarů na pomoc Ukrajině

Hollywoodský pár Mila Kunis a Ashton Kutcher ve čtvrtek spustili sbírku, jejíž cílem je zajistit prostředky na humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům. Už druhý den od jejího založení na platformě GoFundMe se jim podařilo dosáhnout částky 15 milionů dolarů, z čehož pár věnoval miliony tři. Informovaly o tom agentura Reuters a server CNN.

Kunis se narodila v Černovicích na území Ukrajiny v roce 1983, kdy byla země součástí Sovětského svazu. V sedmi letech se pak s rodinou přestěhovala do Spojených států.

„Vždy jsem se považovala za Američanku, hrdou Američanku… Ale v současné době jsem nikdy nebyla hrdější na to, že jsem Ukrajinka,“ prohlásila herečka ve videu, kterým sbírku podpořila.

„Události, které se odehrávají na Ukrajině, jsou zničující. Pro tento druh nespravedlivého útoku na lidstvo není na tomto světě místo,“ pokračovala osmatřicetiletá hvězda psychologického dramatu Černá labuť.

Kutcher, který na videu sedí po jejím boku, uvedl, že vybrané prostředky budou použity na poskytnutí humanitární pomoci Ukrajincům postiženým invazí ruských vojsk do sousední země.

„Hlavní výzvou je nyní logistika. Potřebujeme zajistit bydlení a musíme do oblasti dostat zásoby a zdroje,“ řekl čtyřiačtyřicetiletý americký herec. „Nikdy jsem nebyl tak hrdý na to, že je mou manželkou Ukrajinka,“ poznamenal.

Podle crowdfundingové stránky zajistí firma Flexport přepravu materiální pomoci do lokalit s uprchlíky v Polsku, Rumunsku, Maďarsku, na Slovensku a v Moldavsku. Společnost Airbnb pak uprchlíkům z Ukrajiny bezplatně poskytne krátkodobé ubytování.

Kunis a Kutcher, kteří se vzali v roce 2015, si vytyčili cíl vybrat 30 milionů dolarů, což je zhruba 700 milionů korun.

K podpoře Ukrajiny vyzvaly i další hvězdy Hollywoodu

Manželé nejsou prvním párem slavných, který k pomoci Ukrajincům postiženým válečným konfliktem vybízí. Podporu uprchlíkům přislíbili i Blake Lively a Ryan Reynolds, připomněl server CNN.

„Během 48 hodin bylo bezpočet Ukrajinců nuceno uprchnout ze svých domovů do sousedních zemí. Potřebují ochranu. Když přispějete, dorovnáme to až do výše jednoho milionu dolarů, čímž vytvoříme dvojnásobnou podporu,“ napsal Reynolds na Twitteru dva dny po zahájení „speciální vojenské operace“, k níž dal pokyn ruský prezident Vladimir Putin. Kanadský herec zároveň připojil odkaz na darovací stránku Agentury OSN pro uprchlíky, podle níž už z Ukrajiny uprchlo přes milion lidí.

Reklama

Doporučujeme

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.

Ruský útok v noci na neděli zabil na Ukrajině nejméně čtyři lidi, dalších dvacet je zraněno

Při rozsáhlém ruském nočním útoku na Ukrajinu zahynuly nejméně čtyři osoby a téměř dvacet dalších bylo zraněno. Ruské síly v noci na neděli vypustily více než 150 bezpilotních letounů, které zasáhly více než dvacet míst napříč zemí.

Poslední kurdští bojovníci opouštějí Aleppo. Po dnech bojů bylo dosaženo dohody o příměří

Kurdské síly ze Syrských demokratických sil opustily Aleppo po dnech tvrdých střetů. Nová dohoda o příměří otevřela cestu k evakuaci bojovníků i civilistů z čtvrtí Šajch Maksúd a Ašrafíja. Dojednávání zprostředkovaly zahraniční mocnosti v čele se Spojenými státy, které chtěly zabránit dalšímu rozšíření konfliktu.

Barclays vstoupila do stablecoinové infrastruktury přes Ubyx

Britská banka Barclays získala podíl v americkém startupu Ubyx, který buduje zúčtovací systém pro stablecoiny a další formy tokenizovaných peněz. Jde o první přímou investici Barclays do firmy zaměřené čistě na stablecoinovou infrastrukturu a zároveň další signál, že velké banky berou digitální peníze jako téma pro reálné použití, ne jen pro kryptosvět.

Při protestech v Íránu zahynulo nejméně 192 demonstrantů, uvádí nevládní skupina

Při masových protestech proti teokratickému režimu v Íránu bylo za poslední dva týdny zabito nejméně 192 demonstrantů, uvedla dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu. Současně upozornila, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší. Podle neověřených informací může být mrtvých několik stovek a podle některých zdrojů i přes 2000, dodala IHR. Ve své předchozí, páteční zprávě skupina uváděla 51 obětí protestů.

Titul v Brisbane zastínilo napětí mezi Sabalenkou a Kosťuk

Finále turnaje WTA v Brisbane mělo zvláštní pachuť. Běloruska Aryna Sabalenka porazila Ukrajinku Martu Kosťuk, obhájila titul, ale po zápase nepřišlo podání ruky ani společná fotka. Napětí mezi hráčkami se přeneslo i do ceremoniálu, kde Kosťuk vítězku prakticky ignorovala.

Maduro přes právníky vzkázal, že jsou s manželkou v pořádku a že jsou bojovníci

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, který je s manželkou Ciliou Floresovou od minulé soboty v newyorské vazbě, přes své právníky vzkázal, že jsou oba v pořádku a že jsou bojovníci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž Spojené státy vyzvaly své občany ve Venezuele, aby zemi okamžitě opustili.

Sobotních úderů proti Islámskému státu v Sýrii se zúčastnilo také Jordánsko

Na sobotních úderech Spojených států proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na území Sýrie se v rámci mezinárodní koalice podílelo také sousední Jordánsko. S odvoláním na jordánskou armádu o tom dnes informovala agentura AFP.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama