-5.7 C
Czech
Pátek 30. ledna 2026
Protext ČTKMezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D...

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na brněnském výstavišti od 8. do 11. října 2024.

MSV je dlouhodobě jedničkou mezi průmyslovými veletrhy v celém regionu. Jeho popularitu potvrzuje i zájem vystavovatelů o letošní 65. ročník. „Máme přihlášeno o 12 procent více firem než ve stejné době v loňském roce. Řada vystavovatelů se na letošním MSV představí úplně poprvé, ale samozřejmě nechybí ani tradiční účastníci a lídři jednotlivých oborů. Pozitivní je také vysoký zájem ze zahraničí. Už teď jsou přihlášeni vystavovatelé z 21 zemí, včetně zastoupených firem dokonce z 39 států a regionů,“ informoval ředitel veletrhu Michalis Busios. 

Aby byl letošní MSV pro návštěvníky ještě atraktivnější, chystají pořadatelé několik zajímavých novinek. Technologická expozice v pavilonu P ukáže na konkrétních příkladech z praxe, jak se v českých strojírenských podnicích daří nasazovat nové produktivní technologie. Na pódiu se formou případových studií představí různé subjekty spolupracující na zajímavých projektech – výrobní podniky, dodavatelé technologií i výzkumné organizace. Zcela novým průřezovým tématem je průmyslový design, který u výrobků podtrhne význam estetiky, ergonomie a uživatelské přívětivosti. Větší prostor dostane téma využití umělé inteligence v průmyslu jako součást 5. ročníku Digitální továrny 2.0. A rozšíří se také prezentace 3D technologií. Všechno důležité se tentokrát odehraje pod názvem 3D EXPO v jednom kompaktním prostoru haly A1. Tradiční veletržní konference věnovaná aditivním technologiím se bude poprvé konat v krásném prostředí Rotundy pavilonu A, která pojme 400 posluchačů. 

„Z průzkumu víme, že na minulém MSV návštěvníci strávili v průměru šest hodin. To nás samozřejmě těší, ale jsme přesvědčeni, že náš potenciál je ještě vyšší. Letos tady bude v expozicích i doprovodném programu tolik zajímavých věcí, že na návštěvu možná nebude stačit ani celý den,“ věří Busios. 

Šest technologických veletrhů v jednom

Společně s 65. ročníkem MSV se uskuteční dalších pět specializovaných veletrhů, které se na brněnské výstaviště vracejí vždy v sudých letech. IMT bude přehlídkou obráběcích a tvářecích strojů, FOND-EX se zaměří na slévárenství, WELDING na svařovací techniku, PROFINTECH představí technologie pro povrchové úpravy a PLASTEX je veletrhem plastů, pryže a kompozitů. Podle počtu přihlášených vystavovatelů budou k největším oborům letošního ročníku patřit právě ty, které spadají pod veletrhy IMT, PLASTEX a WELDING, a spolu s nimi elektronika, automatizace, měřicí technika, doprava a logistika, materiály a komponenty pro strojírenství. 

Stejně jako na minulých ročnících bude přibližně polovina vystavovatelů ze zahraničí. Vůbec nejvíc jich přijede z Německa a početné zastoupení budou mít také Slovensko a Itálie, z Asie pak zejména Čína. Po třech letech se na MSV vrací oficiální účast Japonska pod hlavičkou agentury JETRO, a to v rozšířené podobě s prezentací 18 firem. Pokračuje také zájem o spolupráci ze strany amerických společností, což dokládá avizovaná obchodní delegace ze státu Louisiana. Z doprovodných akcí zaměřených na zahraniční obchod pokračuje například tradiční matchmakingový Kontakt-Kontrakt pořádaný ve spolupráci s Regionální hospodářskou komorou. Už potřetí se uskuteční projekt Contact Ukraine, který propojuje české a ukrajinské partnery. Projekt měl premiéru na MSV 2023 a úspěšnou reprízu na červnovém veletrhu URBIS The Smart Cities Meetup. 

Řešení pro efektivnější výrobu

Projekt Digitální továrna 2.0 se na MSV uskuteční už popáté a opět ukáže nejen to, jak pokračuje digitalizace výrobních procesů, ale i jaké další možnosti otevírá do budoucna. Zvláštní pozornost se letos zaměří na využívání umělé inteligence pro zefektivnění klíčových procesů a připravenost českých podniků na její nasazení. Tradičním dějištěm Digitální továrny bude pavilon F, kde návštěvníci najdou tematicky strukturovanou expozici transformačních technologií, digitální stage i prostor pro doplňující rozhovory. Projekt opět podpořilo Národní centrum Průmyslu 4.0 jako zlatý partner. 

Nová vizuální identita MSV: Spojení tradice a inovace

Jubilejní 65. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu přináší novou grafickou identitu, která bude provázet i budoucí ročníky. Cílem nového vizuální konceptu je vytvořit nadčasový a flexibilní design, který obstojí i s příchodem nových trendů.

Nový vizuál spojuje minulost s budoucností a odráží vývoj strojírenství. Dynamiku barev a geometrických tvarů propojuje s průmyslovými motivy, které reprezentují oblasti jako automatizace, digitalizace a inovace. Tato kombinace podtrhuje technologický pokrok a zároveň poskytuje prostor pro komunikaci různorodých aktivit, které MSV pod jednou střechou nabízí. „MSV je platformou pro navazování obchodních kontaktů a sdílení nejnovějších trendů a inovací nejen ve strojírenství. Nový vizuální koncept je navržen tak, aby podporoval všechny tyto aktivity a zdůrazňoval význam veletrhu jako klíčového místa pro setkávání odborníků z oboru,“ zakončil vedoucí marketingu společnosti Veletrhy Brno Michal Svoboda. 

Více informací o přípravách MSV 2024 najdete na www.msvbrno.cz.

Reklama

Doporučujeme

Trump do čela Fedu nominoval Kevina Warshe, kritika instituce a bývalého člena Rady guvernérů

Novým šéfem Federálního rezervního systému se pravděpodobně stane bývalý člen Rady guvernérů Kevin Warsh, jehož nominaci v pátek oznámil prezident Donald Trump. Americkou centrální banku by měl vést po skončení funkčního období Jeromea Powella v květnu. Častý kritik Fedu tak dostane příležitost uvést do praxe svou představu o „změně režimu“ měnové politiky v době, kdy Bílý dům usiluje o větší vliv na stanovování úrokových sazeb.

Djokovič po pětisetové bitvě vyřadil Sinnera a je ve finále Australian Open

Novak Djokovič zvládl na Australian Open pětisetové drama s Jannikem Sinnerem a postoupil do finále. Srb otočil nepříznivý vývoj a po více než čtyřech hodinách vyhrál 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4. V neděli si zahraje o další grandslamový titul proti Carlosi Alcarazovi.

Cena zlata prudce padá

Zlato v pátek výrazně zlevnilo a trh během pár hodin vystřízlivěl z rekordní jízdy. Spolu se zlatem klesají i další drahé kovy, hlavně stříbro, platina a palladium. Investoři teď znovu řeší, jak se může změnit kurz americké centrální banky.

Ruské útoky si na jihovýchodě Ukrajiny vyžádaly oběť a několik zraněných

Jeden člověk přišel o život a dalších pět bylo zraněno při ruském útoku v Chersonu. Další tři lidé utrpěli zranění při ruských útocích na Záporoží a okolí, uvedly dnes ukrajinské úřady. Ruské úřady informovaly o raněné ženě při útoku dronu. Rusko během noci odpálilo proti Ukrajině raketu Iskander-M a vyslalo 111 dronů, z nichž se 80 podařilo zneškodnit, uvedlo ukrajinské letectvo. Bez dalších podrobností dodalo, že zaznamenalo zásahy jedné rakety a 25 dronů na 15 místech. Nálety pokračují, dodalo.

Kurdové se podle nové dohody s Damaškem postupně začlení do syrské armády

Kurdové s Damaškem uzavřeli novou dohodu o příměří, podle které se jejich síly postupně začlení do syrské armády a policie. Uvedla to dnes Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF). Dohoda podle agentury AFP bere Kurdům naději, že se jim podaří obnovit autonomii na severovýchodě Sýrie, kterou vyhlásili během občanské války mezi lety 2011 a 2024 a kterou předchozí syrská vláda ani ta současná neuznaly.

Dokument o Melanii Trump stáhli z kin v Jižní Africe těsně před premiérou

Dokument Melania, který sleduje první dámu během příprav na návrat do Bílého domu, měl tento týden vstoupit do kin po celém světě. V Jižní Africe se ale nakonec neobjeví. Distributor film stáhl jen pár dní před premiérou a důvody zůstávají nejasné.

USA uvolnily většinu sankcí dříve uvalených na venezuelský ropný průmysl

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SEČ) uvolnila velkou část sankcí dříve uvalených na venezuelský ropný průmysl. Děje se tak souběžně s tím, jak Venezuela schválila reformu místního ropného sektoru. Informovala o tom agentura Reuters, která připomíná, že Trumpova administrativa hodlá v této jihoamerické zemi rozšířit těžbu poté, co americké síly před necelým měsícem unesli ze země prezidenta Nicoláse Madura. Nynější krok má usnadnit americkým společnostem prodej venezuelské surové ropy a washingtonská administrativa uvedla, že brzy budou zrušeny další restrikce vůči Venezuele. V platnosti zatím zůstávají stávající americké sankce na samotnou produkci venezuelské ropy.

Trump pohrozil uvalením nových cel na zboží ze zemí, které dodávají ropu na Kubu

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SEČ) pohrozil uvalením nových cel na zboží ze zemí, které dodávají ropu na Kubu. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž tak Washington stupňuje svou kampaň proti této komunistické zemi a vyvíjí v tomto směru tlak zejména na Mexiko. Vedení ostrova tento krok označilo za snahu o genocidu kubánského lidu.

Trump v pátek ráno oznámí, kdo bude novým předsedou Fedu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že v pátek ráno zveřejní jméno nového předsedy Federálního rezervního systému (Fed). Zatím není jasné, o koho se jedná, trhy však sázejí na bývalého člena Rady guvernérů Kevina Warshe.

Z Buči do Bruselu cesta nevede. EU zvažuje zákaz vstupu ruským vojákům

Konec války na Ukrajině je spojován hlavně s hrozbou další ruské agrese. Existuje ale nebezpečí, o němž se dosud příliš nemluvilo –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ záplava Evropy ruskými veterány. Evropská unie (EU) na výzvu Estonska zvažuje zákaz jejich vstup do bloku. Ruští veteráni mají doma na svědomí smrt nebo zranění stovek lidí.

Spogomi mění sbírání odpadků na mezinárodní sport

Sbírání odpadků se proměnilo v soutěž, která spojuje pohyb, taktiku a péči o okolí. Sport jménem spogomi vznikl v Japonsku a dnes se hraje po celém světě. Týmy závodí v tom, kdo nasbírá víc odpadu a správně ho roztřídí. Hráči říkají, že skutečným vítězem je planeta.

Hlavním bodem jednání o konci války na Ukrajině je otázka území, řekl Ušakov

Hlavním bodem jednání o možném ukončení války na Ukrajině je otázka území, řekl poradce ruského prezidenta Vladimira Putina pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Podle agentur on i šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podotkli, že s Moskvou nikdo nekoordinoval bezpečnostní záruky pro Ukrajinu.

Fico a Macron jednali v Paříži o jaderné energetice a zbrojařském průmyslu

Slovenský premiér Robert Fico dnes v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jednal o spolupráci obou zemí v jaderné energetice a zbrojařském průmyslu, uvedl premiér na svém profilu na síti Facebook. Dalšími tématy byla také konkurenceschopnost Evropské unie a konflikt na Ukrajině. Podle Fica se při téměř dvouhodinovém rozhovoru v Elysejském paláci prokázala blízkost mezi oběma státy vyplývající z dohody o strategickém partnerství. Macron na síti X popsal jednání jako strategické probuzení.

Ministr obrany USA Pete Hegseth asi nepojede na schůzku ministrů NATO

Americký ministr obrany Pete Hegseth se pravděpodobně nezúčastní únorové schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu. Agentuře Reuters to dnes řekli nejmenovaný americký představitel a diplomat z NATO. Jestliže se Hegseth pravidelného zasedání ministrů nezúčastní, bude již druhým ministrem USA v řadě, který tak učiní. Na schůzku se svými aliančními kolegy v prosinci do sídla NATO nepřijel ani ministr zahraničí Marco Rubio.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama