Více
  11.3 C
  Czech
  Pátek, 30 září, 2022

  Marihuana ve sportu? Agentura WADA zváží její vyřazení z listu zakázaných látek

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Sportovní svět se kvůli dopingu často otřásá v základech. Sportovci musejí odevzdávat své medaile, není jim umožněn start na mítincích a dostávají stopky. Prohřešků je až až a zakázaných látek ještě víc. Marihuana by se ale ze seznamu mohla vymanit. Komise WADA začne v roce 2022 s přezkumem.

  Někteří si možná pamatují situaci, která vznikla před olympijskými hrami v Tokiu. Sprinterka Richardsonová ovládla kvalifikaci v suverénním čase a na krk si pověsila zlatou medaili. V tu chvíli už možná přemýšlela, na kdy přesně si koupí letenku do Japonska. Její naděje pak ale rázem zhasly.

  A to kvůli pozitivnímu dopingovému testu, který ji byl zjištěn po závodech. Zakázaná látka? Marihuana. Běžkyně ze Spojených států přiznala, že jí nedávno zemřela maminka, smutek tak zřejmě zahnala cigaretou z konopí.

  „Jsem jenom člověk,“ napsala na svůj Twitter. Její vyřazení se nelíbilo ani Bílému domu a americké antidopingové komisi, která si v dohledné době půjde s WADOU sednout. Na tom, že favoritka přišla o šanci na medaili, už to ale pranic nezmění.

  V tu dobu šlo, a stále jde, o něco, co se ve sportu netoleruje. Marihuana figuruje na červeném seznamu a sportovci jsou za její požití penalizování. To by se ale mohlo v roce 2022 změnit, neboť na světovou antidopingovou agenturu WADA se valí stížnosti.

  Droga ano, výkon ale nezvyšuje

  Pro letošní sezonu ještě marihuana mezi dopingovými prostředky figuruje, nad tou následující ale visí otazníky. Vyřazení látky z listu kvituje také šéf Světové atletiky Sebastian Coe. A to už je celkem velká věc. WADA tak volání vyslyší.

  „Poté, co výkonný výbor obdržel podněty od několika zúčastněných stran, schválil rozhodnutí poradní skupiny odborníků zahájit v roce 2022 vědecký přezkum statutu konopí,“ napsala agentura WADA v oficiálním prohlášení.

  V posledních letech se téma kanabisu hodně řeší. Některé státy povýšily jeho stav do „legální“ látky, kterou si může opatřit každý starší 18 let. Ve sportu ale některým stále THC vadí. Jedinou povolenou látkou tak z tohoto odvětví zůstává CBD.

  S tím dokonce obchoduje třeba bývalý boxer Mike Tyson.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS