-3.7 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
Protext ČTKManželka prezidenta republiky Eva Pavlová předala Cenu OZVĚNY CHUDOBY

Manželka prezidenta republiky Eva Pavlová předala Cenu OZVĚNY CHUDOBY

Praha 13. června 2024 (PROTEXT) – Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v České republice (EAPN ČR, z.s.) ocenila publicisty, kteří v minulém roce ve svých tištěných příspěvcích, v rozhlasových nebo televizních pořadech anebo na internetu zobrazili chudobu co nejvýstižněji, ohleduplně, bez předsudků a s respektem k těm, které postihla. Hlavní ceny předali manželka prezidenta republiky Eva Pavlová, předsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Freitas Lopesová a Šárka Jelínková a emeritní předseda vlády ČR a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Ceny OZVĚNY CHUDOBY 2024 obdrželi:

  • moderátor Jan Pokorný, sociolog Daniel Prokop a kolektiv spolutvůrců seriálu rozhlasových pořadů „Život k nezaplacení“ o sociálně ekonomické situaci českých domácností, vysílaného Českým rozhlasem Radiožurnál,
  • redaktorky Barbora Loudová a Silvie Kleková za reportáž „Vyloučení“ o životě ve vyloučených lokalitách s bytovou nouzí, nezaměstnaností a exekucemi, uvedenou Českou televizí na stanici ČT1 v pořadu „Reportéři ČT“,
  • publicistka Apolena Rychlíková za komentář o odebírání dětí z rodin z důvodu chudoby „Rodina jako základ státu. V případě, že jste chudí lidé v ekonomických problémech, to platit nemusí“, uveřejněný Českým rozhlasem na stanici ČRo Plus a na portálu iRozhlas,
  • redaktorka Eliška Hradilková Bártová a odbornice na sociální práci Věra Bechyňová za článek o životě sociálně vyloučených rodin „Do bezvýchodné situace se už v podstatě narodí. Stát selhává, říká k odebírání dětí expertka“, publikovaný v tištěné i internetové verzi periodika Deník N.

Čestná uznání převzali autoři dalších 7 publicistických příspěvků:

  • redaktorka České televize Lea Surovcová za dokument „Těžko v duši“, upozorňující na psychické potíže dětí a mládeže,
  • redaktor Radia Proglas Jan Hanák za pořad „Mezi čtyři stěny. Jak a proč pomáhat lidem bez domova?“ z cyklu „Na stole je téma“,
  • Lada Brožová s Janem Opatrným z Oblastního spolku Českého červeného kříže v Plzni za videopořad „Street medicine 2023“ o poskytování zdravotní péče lidem žijícím na ulici,
  • moderátorka Televize NOE Kateřina Rózsová za pořad se zakladatelem Institutu prevence a řešení předlužení Radkem Háblem „Dluhové pasti“ z cyklu „V souvislostech“,
  • kameraman Martin Chamer za pořad Televize NOE „Poutníci času s Petrem Maclem“ o pomoci Charity lidem bez domova v Hradci Králové,
  • bloggerka na portálu Givt.cz Aneta Lindovská za příspěvek „Překvapilo mě, že rodiče nemají prostředky na obědy pro děti, nebo že je těžké důstojně zemřít, říká novinářka Lea Surovcová“,
  • redaktor deníku MF Dnes Adam Hejduk za článek „Útočiště pod tubusem metra“ o životě lidí bez domova.

Nad projektem OZVĚNY CHUDOBY 2024 převzali záštitu prezident České republiky Petr Pavel, jeho manželka Eva Pavlová a předsedkyně Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská. Projekt podpořily Nadace ERSTE a Česká spořitelna, a.s., mediálními partnery jsou Česká televize, Česká tisková kancelář (ČTK Connect) a Televize NOE. Předání cen sledovalo více než 100 účastníků z vládních institucí, profesních sdružení publicistů (Syndikát novinářů ČR, České centrum mezinárodního PEN klubu), nevládních organizací, odborů a médií. Předávání cen doprovodilo vystoupení Hudebního souboru Arcibiskupského gymnázia v Praze 2 pod vedením Julie Kloučkové.

Pořadatelé soutěže obdrželi téměř sto návrhů, z nichž porota nominovala 11 příspěvků na ocenění. „Úroveň příspěvků v letošním ročníku byla velmi vyrovnaná, takže porota měla nesnadnou úlohu“, řekl Karel Schwarz, předseda EAPN ČR a dodal: „Projekt Ceny OZVĚNY CHUDOBY naplňuje dlouholeté úsilí EAPN ČR a dalších nevládních organizací, aby hlas lidí se zkušeností s chudobou zazníval silněji, aby se podíleli na ovlivňování jejich životních podmínek. Proto porotu, která rozhodla o oceněných příspěvcích, tvoří výhradně lidé s přímou osobní zkušeností s chudobou. Obdobná soutěž probíhá v deseti evropských zemích a v dalších zemích se oceňování publicistiky o chudobě připravuje.“

 

Web: https://www.eapncr.org

 

 

Reklama

Doporučujeme

Trump pochválil Macinku za střet s Hillary Clinton během debaty v Mnichově

Americký prezident Donald Trump pochválil českého ministra zahraničí Petra Macinku za jeho střet s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Macinka podle šéfa Bílého domu v panelové debatě odvedl skvělou práci. Trump to napsal v příspěvku na sociální síti Truth Social, kde rovněž zveřejnil záznam části debaty, ve kterém Macinka říká, že nesouhlasí s tím, co označil za genderovou revoluci a klimatický alarmismus. Do řeči mu přitom skáče Clintonová, aby vyjádřila nesouhlas.

EET 2.0 se vrací, gastro láká nižší DPH na nealko

Ministerstvo financí chystá návrat elektronické evidence tržeb v nové verzi EET 2.0 a zároveň chce snížit DPH na nealkoholické nápoje podávané v restauracích. Zástupci gastronomických podniků i výrobců změny většinou vítají, nejvíc kvůli dani z nealka, zatímco EET berou spíš jako standardní součást provozu.

Výbuch plynu v domě v pákistánském Karáčí zabil nejméně 16 lidí, jsou i zranění

Nejméně 16 životů si dnes vyžádal výbuch plynu v bytovém domě v největším pákistánském městě Karáčí. Po zřícení části budovy bylo také zraněno několik dalších lidí, napsala s odvoláním na záchranáře a hasiče agentura AP. Podle agentury Reuters je mezi oběťmi nejméně sedm dětí.

Premiér Tusk vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili

Polský premiér Donald Tusk dnes vyzval Poláky v Íránu, aby zemi okamžitě opustili. Podle stanice TVN24 uvedl, že možnost vypuknutí ostrého konfliktu je velmi reálná a během příštích několika nebo několika desítek hodin už nemusí být evakuace možná. Stanice CNN píše, že armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí.

V Íránu odsoudili britský pár k deseti letům vězení za špionáž

Soud v Íránu uložil trest deseti let vězení britskému páru, který byl od ledna 2025 vězněn kvůli obvinění ze špionáže, píše agentura AFP s odvoláním na jeho rodinu. Íránské úřady Craiga a Lindsay Foremanovy, kteří cestovali na motocyklu kolem světa, obvinily ze sběru citlivých informací a spolupráce se západními rozvědkami, což dvojice odmítá. Britské ministerstvo zahraničí dnes rozsudek označilo za zcela neopodstatněný s tím, že vláda bude nadále usilovat o propuštění Foremanových.

Britská policie zadržela bratra krále Karla III. Andrewa, souvisí to s Epsteinem

Britská policie dnes zadržela králova bratra Andrewa Mountbattena-Windsora pro podezření ze zneužití pravomocí. Informovala o tom televize BBC s tím, že případ bratra krále Karla III. souvisí s kauzou zesnulého amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, podle obvinění poskytoval Epsteinovi důvěrné informace v době, kdy působil jako britský zmocněnec pro mezinárodní obchod. Mountbatten-Windsor vždy v případu s Epsteinem odmítal veškerá obvinění, poznamenala agentura Reuters.

Ceny ropy rostou kvůli hrozbě amerického úderu na Írán

Ceny ropy ve středu vzrostly o více než 4 procenta, čímž reagovaly na oznámení amerického viceprezidenta J. D. Vance, že Írán během rozhovorů o íránském jaderném programu v Ženevě ignoroval americké „červené linie", a že prezident Donald Trump si ponechá právo použít sílu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, varoval, že „nemáme mnoho času".

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.

Izrael nezničil Hamás, pouze ho oslabil

Izraelská armáda Hamás nezničila, ale oslabila. Po vstupu příměří v platnost loni v říjnu však začalo palestinské teroristické hnutí obnovovat kontrolu nad ztraceným územím. Likviduje ozbrojené konkurenční klany, veřejně popravuje kolaboranty s Izraelem a vybírá vysoké daně. Místní si stěžují na tvrdé represe.

Plastové lahve z Kanady ze 60. let vyplavilo moře na skotské Orkneje

Na pláži Howar Sands na skotském souostroví Orkneje se objevily plastové lahve ze 60. a 70. let. Podle všeho pocházejí z kanadského Newfoundlandu a Labradoru. Dobrovolníci je našli při pravidelném úklidu pobřeží.

Princ William otevřeně promluvil o duševním zdraví a mužských emocích

Princ William překvapil posluchače britského rádia upřímným rozhovorem o vlastním duševním zdraví. Otevřeně mluvil o emocích, mužských vzorech i o tom, proč je důležité naučit se porozumět sám sobě. Téma, které bývá často tabu, posunul do hlavního vysílacího času.

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama