Reklama

Malou pouť do Mekky budou moci vykonat pouze poutníci s imunitou, uvádějí saúdské úřady

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Statisíce muslimů se každoročně vydávají na pouť do města Mekka. Kromě velké pouti, jež se koná v určitém datu, mohou věřící vykonat i tzv. malou pouť umra. Té se dle saúdských úřadů budou moci zúčastnit pouze lidé, kteří mají imunitu vůči covid-19. Informuje o tom deník The Guardian.

Každý zbožný muslim, pokud je to možné, je povinen alespoň jednou za život absolvovat pouť do Mekky, což je jeden z pěti pilířů islámu. Není tedy divu, že se do tohoto města v Saudské Arábii každý rok vydávají statisíce lidí, a to ze všech koutů světa. Této pouti se říká hadždž a koná se ve stanoveném datu. Kratší pouť, umra, je oproti tomu nepovinná a může se na ní člověk vydat kdykoliv během roku.

Od začátku ramadánu se budou však moci na pouť umra vydat pouze jedinci s imunitou. Měsíc ramadán, ke kterému patří půst, tento rok začíná 13. dubna.

V roce 2019 se na velkou pouť vydalo 2,5 milionu muslimů z celého světa.

Dle tamních ministerstev se za člověka s imunitou budou považovat tři kategorie lidí. Ti, kteří dostali již obě dvě dávky vakcíny, ti, kteří získali jednu dávku vakcíny alespoň 14 dní před cestou, a ti, kteří nemoc prodělali.

Pouze tito lidé budou mít nárok na povolení vydat se na umra a účastnit se modliteb ve Velké mešitě v Mekce. Podmínka se vztahuje i na vstup do Prorokovy mešity ve městě Medína.

Zatím není jasné, do kdy tato podmínka bude trvat a zdali se to později promítne i do každoroční pouti hadždž. Podle provládních novin Okaz bude letos pravděpodobně povolena cesta pouze očkovaným poutníkům.

Saúdská Arábie s více než 34 miliony obyvatel prozatím zaznamenala více než 393 tisíc onemocnění covid-19 a 6 700 úmrtí. Dle ministerstva zdravotnictví podalo království jíž více než 5 milion dávek vakcíny.

V loňském roce se během pandemie mohlo vydat na hadždž pouze 10 tisíc obyvatel Saudské Arábie. Jednalo se o nejmenší hadždž v moderní historii. V roce 2019 to bylo v porovnání 2,5 milionu muslimů z celého světa.

V říjnu loňského roku Saudská Arábie otevřela poprvé po sedmi měsících k modlitbám Velkou mešitu a částečně obnovila pouť umra.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama