EkonomikaMalajsie omezila vývoz kuřecího masa. Přidala se k rostoucímu počtu států chránících...

Malajsie omezila vývoz kuřecího masa. Přidala se k rostoucímu počtu států chránících domácí trhy

Kvůli nedostatku kuřecího masa na domácím trhu omezí Malajsie od začátku června jeho vývoz. Tamní vláda tak rozhodla po jeho zdražení v uplynulých měsících zaviněném válkou na Ukrajině. Země se tím přidala ke státům jako Indie nebo Indonésie, které se snaží v době globální potravinové krize ochránit své trhy. Informoval o tom server BBC a Reuters.

V reakci na globální potravinovou krizi a rostoucí ceny se Malajsie rozhodla omezit vývoz kuřecího masa. Od června tak přestane exportovat okolo 3,6 milionu kuřat měsíčně. Podle tamní vlády omezení potrvá, dokud „se domácí ceny a produkce nestabilizují“. V posledních měsících musela totiž Malajsie bojovat s rostoucími cenami kuřecího masa, i jeho nedostatkem.

„Vládní prioritou jsou naši vlastní lidé,“ oznámil v pondělí dle serveru BBC malajsijský premiér Ismail Sabri Yaakob. Jeho země se tak přidala k narůstajícímu počtu států přiklánějících se k protekcionistické politice. Například Indie nedávno zakázala kvůli rostoucím cenám a zničující vlně horka vývoz pšenice. Indonésie zase minulý měsíc zablokovala export palmového oleje.

K takzvanému „potravinovému nacionalismu“ se státy přiklánějí především kvůli krizi vzniklé válkou na Ukrajině. Země potýkající se s ruskou invazí je totiž jedním z největších vývozců pšenice a slunečnicového oleje. Rusko je zase velkým producentem hnojiv. Kvůli narušení jejich exportů se však ostatní státy světa musí potýkat se zdražováním potravin nebo jejich nedostatkem.

Zákaz vývozu palmového oleje zrušila Indonésie po třech týdnech

Zákaz vývozu kuřecího masa pak nejvíce zasáhne Singapur, tedy sousedící zemi Malajsie. Tamní úřady proto obyvatele vyzvaly, aby se neuchylovali k panickému nakupování a zásobili se místo toho mraženým masem. Malajsijská vláda rovněž podle serveru Free Malaysia Today odsouhlasila zjednodušení procesu schvalování dotací chovatelům kuřat a uznání vícero zahraničních producentů.

Zákaz exportu palmového oleje pak Indonésie zrušila minulý týden v pondělí. Omezení zavedené především kvůli nedostatku oleje na vaření na domácích trzích trvalo tři týdny. Omezení zaváděná státy tak zpravidla nejsou trvalá. „I když exporty opět otevíráme, budeme nadále podrobně monitorovat trh, abychom zajistili dostupné ceny,“ okomentovala však situaci podle serveru Reuters tamní vláda.

Minulý měsíc pak Světová banka před rostoucími cenami potravin varovala. Podle ní by mohly uvrhnout stovky milionů lidí do chudoby a podvýživy. Ke globální potravinové krizi přispívají totiž trvající sucha nebo záplavy a rostoucí ceny paliva i energií. Mezinárodní měnový fond zase v pondělí uvedl, že by státy měly potraviny začít více dotovat.

Doporučujeme

Statisíce ukryté v pohovce. Soud dočasně zastavil vyšetřování jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa získal soudní ochranu před pokračováním parlamentního vyšetřování aféry známé jako Farmgate. Případ se týká stovek tisíc dolarů ukrytých v pohovce na jeho soukromé farmě. Soud nyní proces pozastavil do rozhodnutí o prezidentově žalobě proti dřívější zprávě vyšetřovacího panelu.

Trump uvalil nová cla na dovoz. Opatření zasáhlo většinu obchodních partnerů

Spojené státy od pátku uplatňují nová dovozní cla ve výši 10 až 12,5 procenta na zboží z přibližně šesti desítek obchodních partnerů, jak ve čtvrtek rozhodl prezident Donald Trump. Podle amerického obchodního zástupce se opatření týká zemí, které dohromady představují více než 99 procent dovozu do USA, tedy i Číny a evropských zemí.

Vědci upozorňují na nové hrozby pro opylovače

Úbytek opylovačů už dávno nesouvisí jen s úbytkem přirozeného prostředí, pesticidy nebo změnou klimatu. Do popředí se dostávají i dosud méně sledované hrozby, jako jsou mikroplasty, znečištění ovzduší, zbytky antibiotik nebo umělé osvětlení. Odborníci zároveň upozorňují, že právě včasné rozpoznání těchto rizik může výrazně pomoci při ochraně včel, čmeláků, motýlů i dalších druhů, na nichž závisí fungování ekosystémů i zemědělství.

Evropu sevře další tepelná kupole. Meteorologové už vědí, kdy udeří

Po extrémním horku v červnu ulevilo Evropě chladné osvěžení, kdy teploty na některých místech klesly na 15 až 18 stupňů. Nad Evropou se však má vytvořit další tepelná kupole. Extrémní horko aktuálně sužuje části jižní a západní Evropy. Meteorologové přitom očekávají, že vedro do střední Evropy dorazí příští týden.

Vance v ohrožení? Agent Tajné služby o něm vynesl citlivé informace

Internímu vyšetřování čelí agent Tajné služby přidělený americkému viceprezidentovi J. D. Vancovi. Je podezřelý z úniku citlivých informací o pohybu viceprezidenta a jeho rodiny. Tato osoba podle vyšetřování poskytla informace pro článek o frustraci agentů ve službě pro Vance.

Ruský Amazon v plamenech. Ukrajinské drony udeřily na Petrohrad

Ukrajina zasáhla drony logistická centra internetového prodejce Wildberries v ruských městech Petrohrad a Tver a na okupovaném poloostrově Krym. Na internetu se objevila videa, jak nad oblastí v Petrohradu stoupá černý dým. Došlo k zásahu logistického areálu Utkina Zavod na jihovýchodním okraji Petrohradu.

Trump chce, aby škody způsobené Íránem, byly hrazeny ze zmrazeného majetku

Americký prezident Donald Trump chce, aby íránské prostředky zmrazené ve Spojených státech pokryly škody, které způsobí Írán na obchodních lodích svými útoky. Napsal to v noci na dnešek na své síti Truth Social. Trumpův nápad odmítl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Média odhadují, že Spojené státy přímo zmrazily zhruba dvě miliardy dolarů (42,5 miliardy korun) íránských prostředků.

Strach je zpět. Ropa znovu vystřelila nad 100 dolarů

Ceny ropy poprvé od května dosáhly 100 dolarů za barel kvůli pokračujícím americkým úderům na Írán a útoku Hútíů na saúdské lodě v Rudém moři. Vrátil se strach z eskalace války na Blízkém východě a rostoucí inflace, která v posledních týdnech zpomalovala.

USA provedly další vlnu úderů na Írán, podle Teheránu zahynuli čtyři lidé

Spojené státy provedly v noci na dnešek další vlnu vzdušných úderů na Írán. Při útoku v oblasti města Ahváz zahynuli čtyři lidé a pět dalších bylo zraněno. Podle agentury AFP to uvedl guvernér jihozápadní provincie Chúzestán, kde se město nachází. USA tvrdí, že cílem pravidelných úderů je zničit vojenské kapacity Íránu, které mohou ohrožovat plavbu v Hormuzském průlivu. Teherán v reakci zaútočil na americké základny v Jordánsku a Bahrajnu.

Po sesuvu svahu v Číně zemřelo 11 lidí, dalších 50 se pohřešuje

Počet obětí rozsáhlého sesuvu svahu na jihozápadě Číny vzrostl na 11. Záchranáři stále pátrají po dalších 50 lidech, v troskách však už nezaznamenali žádné známky života. Práci jim komplikují obrovské balvany, nestabilní terén a nedostatek prostoru.

Život Julie Andrews přiblíží nový dokument plný archivních záběrů

Julie Andrews se ve svých devadesáti letech ohlédne za kariérou, která začala v britských varieté a přivedla ji až mezi největší filmové hvězdy. Připravovaný dokument nabídne nové rozhovory i dosud nepublikované archivní záběry.

Britská firma prodala 178 bitcoinů. Penězi předčasně splatila dluh

Britská společnost Smarter Web Company prodala téměř 178 bitcoinů a získané peníze použila na předčasné splacení svého závazku. Transakce měla hodnotu přibližně 11,7 milionu dolarů. Firma se tím zároveň vyhnula možnému vydání více než 7,7 milionu nových akcií.

Indie: Levhart zaútočil v obchodě s alkoholem. Pohotový prodavač ho uvěznil uvnitř

Do obchodu s alkoholem v severoindickém státě Rádžasthán nečekaně vnikl leopard a zaútočil přímo na prodavače. Zraněnému muži se nakonec podařilo šelmu uvěznit přímo uvnitř obchodu.

Demonstranti se střetli s albánskou policií při protestech proti resortu Jareda Kushnera v Albánii

Albánské protesty proti plánovanému luxusnímu resortu spojenému s Jaredem Kushnerem přerostly v otevřený střet s policií. Demonstranti kritizují možné poškození chráněné přírody, nejasnosti kolem vlastnictví pozemků i celkově korupční poměry v zemi. Hnutí, které si říká "plameňáková revoluce", už téměř dva měsíce tlačí na vládu premiéra Ediho Ramy.

V Kongu si ebola vyžádala už více než 1000 obětí, počet nakažených přesáhl 2500

Počet potvrzených obětí eboly v Kongu vzrostl na 1033 a počet nakažených dosáhl 2536, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje zveřejněné ve středu v noci. Předchozí bilance uváděla 999 mrtvých a 2423 nakažených. Podle Reuters jde o nejrychleji se šířící epidemii eboly v historii.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama