Maďarská prezidentka Katalin Novak v přímém přenosu abdikovala na funkci. Odstoupila kvůli tomu, že udělila milost muži odsouzenému za krytí případu sexuálního zneužívání dětí. Informuje o tom BBC, AP News a další servery.
Minulý týden vyšlo najevo, že Katalin Novak udělila milost muži uvězněnému za to, že nutil děti odvolat tvrzení o sexuálním zneužívání ředitele státního dětského domova. Prezidentka odstoupila poté, co v Maďarsku zuřily protesty, vyzývající ji k rezignaci. Omluvila se a uvedla, že udělením milosti udělala chybu, píše BBC.
Hungarian President Katalin Novak resigns over child abuse pardon scandal https://t.co/e2qjHzaGMV
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 10, 2024
Judit Varga, bývalá ministryně spravedlnosti, která milost schválila, rovněž odstoupila ze své nové funkce vedoucí kampaně pro evropské volby za vládnoucí stranu Fidesz premiéra Viktora Orbána.
Maďarská média minulý týden zveřejnila jména 25 lidí, kterým Katalin Novak udělila milost v dubnu loňského roku v rámci návštěvy papeže Františka v Maďarsku. Na seznamu odsouzených byl i zástupce ředitele dětského domova nedaleko Budapešti. Ten dostal tři roky poté, co donutil děti, aby odvolaly tvrzení o zneužívání ředitele domova. Ředitel sám dostal kvůli zneužívání dětí osm let vězení.
Maďarské opoziční strany a demonstranti požadovali její rezignaci, ale rozhodnutí hlavy státu bylo stejně náhlé jako nečekané.
Nečekaný problém pro Orbánovu stranu
Katalin Novak je oblíbenou osobností strany Fidesz a v zemi, kde politice dominují muži, byla raritou. Je klíčovou spojenkyní maďarského prezidenta Orbána a dříve vykonávala funkci ministryně pro rodinu v jeho vládě. V roce 2022 se stala první prezidentkou Maďarska. A jak píše AP News, je ve svých šestačtyřiceti rovněž nejmladší osobou, která tento úřad kdy v Maďarsku zastávala.
Případ znamená bezprecedentní skandál pro pro Orbánovu nacionalistickou vládu, která se dlouhá léta drží u moci. Zejména vyvolal hluboké rozpaky u strany Fidesz, která učinila z tradičních rodinných hodnot základní kámen své sociální politiky.
V projevu v přímém televizním přenosu odstupující prezidentka uvedla, že milost udělila v dobré víře. „Byla jsem přesvědčená, že odsouzený muž nezneužíval zranitelnosti dětí, které byly pod jeho dohledem,“ řekla. Omluvila se obětem, které „mohly mít pocit, že jsem se jich nezastala“.
„Udělala jsem chybu, protože milost a nedostatek odůvodnění mohly vyvolat pochybností o nulové toleranci, která se vztahuje na pedofilii,“ dodala.
Kromě paní Novakové odstoupila kvůli stejnému případu i další přední politička strany Fidesz. Judit Varga. Ta byla v době udělení milosti ministryní spravedlnosti a rozhodnutí o milosti kontrasignovala.
Dvojí rezignace dvou nejvýznamnějších političek vážně zkomplikovala Orbánovi i eurokampaň. Judit Varga by měla vést kandidátní listinu Fideszu v červnových volbách do Evropského parlamentu.


