Více
  -0.9 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  Macron míří do Washingtonu jednat s Bidenem o Ukrajině i plynu

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zahájí návštěvu Spojených států, se svým americkým protějškem Joem Bidenem bude oficiálně jednat ve čtvrtek. Jedním z hlavních důvodů cesty je shodný pohled obou státníků na význam podpory Ukrajiny napadené Ruskem, uvedl již dříve Bílý dům. Podle serveru Politico budou prezidenti mluvit o možných dodávkách plynu z USA do Evropy, podpoře ekologie v průmyslu nebo elektromobilitě. Osobní setkání by mohlo napravit vztahy po loňských silných výrocích Paříže kvůli odstoupení Austrálie od plánu nákupu ponorek od Francie a příklonu k americkým produktům, píše agentura AP.

  Pro Bidena je to v polovině mandátu první setkání s hlavou Francie a hlavně první státní návštěva, kterou přijme v Bílém domě po dvou letech pandemie covidu-19. Francouzská média v tom vidí symboliku trvajícího velkého významu francouzsko-amerického partnerství. Podle Washingtonu padla volba na Francii jako na „nejrelevantnějšího partnera“ s ohledem na aktuální dění. Pro Paříž je to „čest, které se dostalo Francii spíš než jinému evropskému státu“, cituje prohlášení Elysejského paláce agentura AFP.

  Macron navštívil Oválnou pracovnu již v roce 2018, tehdy tam ovšem úřadoval Bidenův předchůdce Donald Trump.

  Macron nyní v doprovodu manželky Brigitte přiletí do Washingtonu dnes večer, bydlet budou v Blair House, domě pro hosty Bílého domu. S manžely Bidenovými se poprvé setkají ve středu při soukromé večeři. Macron by měl ve středu navštívit město New Orleans, které v 18. století založili Francouzi. Čtvrtek bude patřit oficialitám, včetně přijetí s nejvyššími poctami, vojenské přehlídky, čestné salvy nebo návštěvy hřbitova v Arlingtonu.

  Státníci budou podle agentury AP jednat rovněž o íránském jaderném programu, rostoucí asertivitě Číny v Indopacifické oblasti i stupňujících se obavách o bezpečnost a stabilitu v africkém pásmu Sahelu. Podle AFP se Macron také pokusí důrazně ohradit proti americkému obchodnímu protekcionismu.

  Macron se bude Bidena ptát, zda mohou USA Evropě nabídnout levnější plyn a také přístup k mnohamiliardovému americkému dotačnímu programu pro ekologický průmysl, píše Politico. V případě neshody hrozí podle serveru dotační závody, odvetná cla a transatlantická obchodní válka.

  Na podzim loňského roku se vztahy Francie a USA rapidně ochladily poté, co Austrálie odstoupila od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a uzavřela partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Paříž tvrdila, že ji o chystané dohodě nikdo předem neinformoval a že byla postavena před hotovou věc. Francie kvůli tomu na protest dočasně stáhla své velvyslance z USA a Austrálie.

  Sledujte nás na sítích

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Víte, kdo já jsem? Ani tahle věta nepomohla, atletickou hvězdu vyvedli z letadla

  Možná si její příběh vybavíte v souvislosti s olympiádou v Tokiu. Právě tam měla Sha‘Carri Richardsonová zaútočit jako americká atletická hvězda na ty nejcennější kovy. Jenomže po pozitivním nálezu na marihuanu nakonec šanci nedostala. A od té doby se v jejím případě všechno bortí. Teď byla dokonce vyvedena z letadla.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Atlantik vyplavil na francouzské pobřeží od konce loňského roku stovky delfínů

  Vody Atlantiku vyplavily od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží stovky mrtvých delfínů. Zvířata umírají při střetech s rybářským vybavením. Rybáři musí střet s delfíny nahlásit úřadům, tuto povinnost však zanedbávají.