Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Litevci podle Moskvy pocítí následky svých omezení pro Kaliningrad

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Moskva rychle odpoví na rozhodnutí Litvy omezit přepravu zboží pro Kaliningradskou oblast, uvedl podle agentury Interfax tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Litevci podle něj pocítí následky. Odpověď Moskvy dnes podle agentury TASS Vilniusu slíbilo i ruské ministerstvo zahraničí. Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová ruské komentáře označila za ironii.

  Litva minulý týden zakázala po železnici převážet do ruské enklávy u Baltského moře zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Sedmadvacítka zavedla několik balíků sankčních opatření proti Rusku v reakci na jeho invazi na Ukrajinu z 24. února.

  „Rusko na takové nenávistné kroky jistě odpoví,“ řekl Patrušev, podle kterého ruské úřady připravují příslušná opatření, jež Moskva v nejbližší době přijme. „Jejich důsledky budou mít na Litevce vážný negativní dopad,“ dodal tajemník. Situace na hranicích enklávy a pobaltského státu podle něj vznikla v kontextu „navyšování vojenské a zpravodajské přítomnosti NATO u ruských hranic“.

  Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici přes litevské území, také plyn do tohoto regionu teče plynovodem přes Litvu. Alternativní zásobovací trasa vede po moři, je však delší a nákladnější.

  „Podobné kroky jsou nepřijatelné a vyústí v odpovídající reakci,“ uvedla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Litevci podle ní navíc „blokádou“ přispívají i k současné potravinové krizi. Ta celosvětově hrozí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, která je významným vývozcem obilí a dalších potravin.

  „Je ironie poslouchat rétoriku o údajném porušování mezinárodního práva od země, která opakovaně porušila každou mezinárodní dohodu,“ reagovala podle agentury Reuters litevská premiérka Ingrida Šimonytéová na vyjádření ruských představitelů. Odmítla také opatření nazývat blokádou.

  „Žádná blokáda Kaliningradu není. Litva zavádí sankce EU,“ dodala premiérka.

  Ruská diplomacie si kvůli litevskému omezení přepravy předvolala velvyslance EU v Moskvě Markuse Ederera. Ten po dnešní schůzce řekl, že Rusko vyzval ke klidnému a diplomatickému řešení situace.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS