-0.2 C
Czech
Neděle 28. prosince 2025
DomácíLidé v Praze vyzvali k ochraně Ukrajiny a uctili památku obětí

Lidé v Praze vyzvali k ochraně Ukrajiny a uctili památku obětí

V sobotu se na Staroměstském náměstí v Praze konala akce na podporu Ukrajiny, během které lidé vytvořili symbolickou mapu země pomocí žlutých a modrých deštníků. Happening vyzýval k ochraně ukrajinského nebe před ruskými útoky a připomínal oběti nedávného bombardování ve městě Poltava. Podle ukrajinských záchranářů si útok v Poltavě vyžádal 55 mrtvých a více než 300 zraněných.

Organizátoři akce chtěli upozornit na potřebu větší podpory pro Ukrajinu. „Chceme ukázat, že jsou lidé, kterým to není jedno a chtějí Ukrajinu podpořit,“ uvedla dle ČTK jedna z pořadatelek. Vedle mapy z přibližně 60 deštníků účastníci vytvořili nápis „Let Ukraine Strike Back“ (Nechte Ukrajinu vrátit úder). Demonstranti nesli transparenty s nápisy jako „Rusko je teroristický stát“ a „Zachraňte Ukrajinu“. Akci zakončila ukrajinská hymna.

Rusko v posledních týdnech zesílilo své útoky na ukrajinská města. Raketami a drony zasahuje nejen energetickou infrastrukturu, ale i obytné oblasti. Ukrajina čelí těžké situaci, zvláště s blížící se zimou a pokračujícím ničením energetických zdrojů.

Happening uspořádala iniciativa Hlas Ukrajiny. Na příští týden plánují další protesty před americkým velvyslanectvím v Praze. Dobrovolníci chtějí každý den od 7:30 držet nápis „Let Ukraine Strike Back“ a vyzvat USA k větší podpoře Ukrajiny.

Současně o dalších formách vojenské pomoci jednal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na německé základně Ramstein. Požádal západní spojence o dodání protivzdušných systémů a zbraní dlouhého doletu. Ukrajina podle něj tyto systémy potřebuje k obraně vlastního území i útokům na Rusko, informuje iDNES.cz.

Německo v pátek oznámilo další vojenskou podporu Ukrajině. Ministr obrany Boris Pistorius potvrdil, že Německo dodá 12 samohybných houfnic PzH 2000 v hodnotě 150 milionů eur. Polovinu dodají letos, druhou polovinu příští rok. Německo také slíbilo dodat protivzdušné systémy a pokračovat v podpoře Ukrajiny tak dlouho, jak bude třeba.

Reklama

Doporučujeme

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža dnes podepsaly novou dohodu o okamžitém příměří, napsala agentura Reuters s odvoláním na kambodžské ministerstvo obrany. Předcházelo tomu třídenní jednání zástupců obou zemí. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal přes 40 obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu téměř 500 drony a 40 raketami, uvedl Zelenskyj

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útoky, které podle něj stále pokračují, poškodily řadu obytných budov a záchranáři v troskách pátrají po jedné pohřešované osobě. Ukrajinský lídr uvedl, že v některých čtvrtích hlavního města Kyjeva a Kyjevské oblasti jsou lidé v důsledku ruských útoků bez elektřiny a bez dodávek tepla.

Nejméně šest lidí zemřelo při explozi v mešitě v syrské provincii Homs

Nejméně šest lidí zemřelo a 21 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a v Sýrii má rozsáhlou síť zdrojů, podle AFP uvedla, že není zřejmé, zda explozi způsobil sebevražedný atentátník, či zda do mešity někdo nastražil výbušniny.

Venezuela propustila 60 lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Podle jejích údajů režim nadále zadržuje okolo tisícovky politických vězňů.

Japonská vláda schválila návrh rekordního obranného rozpočtu

Japonská vláda dnes schválila návrh obranného rozpočtu na příští finanční rok v rekordní výši více než devět bilionů jenů (1,19 bilionu Kč). Jedná se o nárůst o 9,4 procenta oproti předchozímu rozpočtu. Cílem vlády je posílit schopnost provádět obranné protiútoky a bránit pobřeží pomocí řízených střel a bezpilotních zbraní. Krok přichází v době rostoucího napětí mezi Japonskem a Čínou, píše agentura AP.

USA zahájily útoky proti Islámskému státu v Nigérii

Spojené státy na Vánoce zasáhly cíle napojené na Islámský stát v severozápadní Nigérii. Washington mluví o ochraně civilistů, Nigérie zdůrazňuje, že šlo o společnou bezpečnostní operaci bez náboženského motivu.

Rusko ohlásilo zničení 77 ukrajinských dronů, o škodách neinformovalo

Ruská protivzdušná obrana během noci na dnešek zachytila a zničila 77 ukrajinských dronů. Na síti Telegram to napsalo ruské ministerstvo obrany, které se o možných škodách či obětech nezmiňuje. Ukrajinské letectvo následně oznámilo, že Ukrajina v noci čelila útoku 99 ruských dronů a jedné balistické rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama