Lidé nebudou mít díky „kouzelnému džinovi“, kterému říkáme umělá inteligence, pouze střední příjmy. Dosáhnou i na ty vysoké. Nebudou už tak muset pracovat, představil miliardář Elon Musk svou vizi „dobrovolné práce“ britskému premiérovi Rishi Sunakovi. Informují o tom britské deníky The Independent a Daily Mail.
Britský premiér Rishi Sunak pozval na Downing Street 10 po skončení konference AI Safety Summit miliardáře Elona Muska. V diskuzi vyjádřil strach ze změn na trhu práce, které AI přinese.
Nejbohatší muž světa ho ale příliš neuklidnil. Umělou inteligenci označil za „kouzelného džina“, který nám splní vše, co budeme chtít. Musíme si ale podle něj dávat velký pozor na to, co to bude. Navíc nastínil svou vizi budoucnosti, v níž bude práce dobrovolná.
Elon Musk tells Rishi Sunak AI will eventually mean no one needs to have a job in a conversation with the Prime Minister following the summit at Bletchley Park https://t.co/nRxslpeFWp pic.twitter.com/2Ur3s30Qlc
— Daily Mail Online (@MailOnline) November 3, 2023
Díky tomuto džinovi budeme mít nejen střední, ale i vysoké příjmy. Nebudeme už tedy muset vůbec pracovat, tvrdil nejbohatší muž světa, který je ovšem známý svým rezervovaným přístupem umělé inteligenci.
„Práci budete moci vykonávat, pokud pracovat chtít budete. Ale AI za nás všechno udělá,“ cituje The Independent Muskova slova. „Jsem někdo, kdo věří, že práce dává smysl,“ vzdoroval premiér s tím, že člověk bez práce ztratí hnací motor, účel.
AI neznamená konec ekonomiky
Musk ale odmítl, že AI zničí ekonomiku. Naskytne se mnoho nových příležitostí v nových službách. Sunak připustil, že riziko rušení pracovních míst kvůli AI způsobuje „úzkost“, Britové by na ni však měli dle jeho slov nahlížet jako na kopilota, píše list Daily Mail.
Musk pochválil Sunaka za jeho přístup k bezpečnosti v oblasti AI a opět varoval, že představuje „existenční riziko“. Obecenstvo však uklidnil: „Při rovnováze bude AI s největší pravděpodobností silou dobra.“
Miliardář pak vyjádřil obavy z humanoidních robotů. V tomto případě je důležitý „vypínač“, jeden z bodů probíraných na AI Safety Summit, mezinárodní akci pořádané v Bletchley Park s účastní amerických, evropských a čínských představitelů.
Hlavním bodem akce byl podpis Deklarace z Bletchley, kterou zahraniční média a komentátoři označují za přelomový krok. Je to totiž poprvé, co se zúčastněné strany dohodly na společném přístupu k přínosům i rizikům AI.