Nové licence na těžbu ropy a plynu v Severním moři bude Británie udělovat každoročně v závislosti na dalších faktorech. Britská vláda si od toho mimo jiné slibuje posílení energetické bezpečnosti. Informují o tom BBC a The Guardian.
Britský premiér Rishi Sunak oznámí v rámci úterního projevu krále Karla III. legislativu stanovující nová pravidla v udělování licencí pro těžbu fosilních paliv v Severním moři, upozornil server BBC News.
V současné době neexistuje žádné pevné období mezi licenčními koly, vysvětlil list The Guardian. Nový zákon by to však mohl podle deníku změnit. Pokud jej ministři schválí, licence budou udělovány každoročně v závislosti na situaci.
Sunak to use king’s speech to announce new system to award oil and gas licences https://t.co/kJ8JMObeaZ
— The Guardian (@guardian) November 6, 2023
Udělování nových licencí pro těžbu ropy a plynu v Severním moři je vznětlivým tématem. Nesouhlasí s tím opozice i ekologičtí aktivisté a enviromentální organizace. Neziskovka Greenpeace vyhlásila vládě „soudní válku“.
Labouristé uvedli, že stávající licence udělené před nadcházejícími volbami budou respektovat, pokud však získají moc, udělování nových už nepovolí. Upozornili přitom na důležitost investicí do obnovitelných zdrojů a jaderné energie.
Zůstat nohama pevně na zemi
Sunak však ujistil, že udělování licencí bude regulováno. Těžební firmy budou muset splnit určité podmínky klíčové k dosažení čisté nuly do roku 2050. Licence navíc získají pouze v případě dominance importu nad domácí produkcí.
Tento krok podle Sunaka pomůže Británii docílit čisté nuly „realistickým a proveditelným způsobem“. Zajistí tisíce nových pracovních míst, posílí energetickou bezpečnost a sníží závislost země na dovozu fosilních paliv.
Hlavně tedy z nepřátelských, diktátorských režimů. Válka na Ukrajině uvrhla svět na pokraj energetické krize. Vedla k přesměrování dovozů, zvýšeným investicím do obnovitelných zdrojů, ale i otevíráním nových projektů pro těžbu fosilních paliv.
V Severním moři se nachází téměř 300 aktivních ropných polí. Více než polovina z nich bude do roku 2030 uzavřena, upozornilo obchodní sdružení Offshore Energies UK. Současné licenční kolo bylo zahájeno loni v říjnu.
Prvních 27 licencí udělil po jejich posouzení úřad North Sea Transition Authority (NSTA) začátkem tohoto měsíce. Britská vláda tento krok obhájila mimo jiné i tím, že těžba v Severním moři stojí Británii méně emisí, než kdyby fosilní paliva dovážela.