-0.4 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
EkologieLední medvědi se nedokážou adaptovat na oteplující se svět, bez mořského ledu...

Lední medvědi se nedokážou adaptovat na oteplující se svět, bez mořského ledu hladoví

Lední medvědi se nedokážou přizpůsobit životu na souši, bez mořského ledu jim hrozí vyhynutí. V nové studii to zjistil tým amerických vědců, jenž zvířata podle televize BBC pozoroval v jejich přirozeném prostředí během arktického léta.

Loví potravu na ledových krách. Bez nich jsou však ztraceni. Lední medvědi postupně mizí spolu s arktickým ledem, neboť se nedokážou přizpůsobit oteplujícímu se světu. Postupně se dokonce stali symbolem klimatických změn.

Populace ledních medvědů nejvíce řídla do 80. let přičiněním lovců. S větší právní ochranou pak sice vykazovala růst, avšak pod hrozbou globálního oteplování. Kvůli němu tato zvířata přicházejí o mořský led, na němž jsou závislá.

Na ledové pokrývce loví hlavně tuleně bohaté na tuk. Jak ovšem teploty v regionu rostou, prodlužují se období bez mořského ledu. Lední medvědi se tedy ke svojí potravě nemají jak dostat. Vědci chtěli zjistit, jak tohle období přežívají.

V západní Manitobě musejí podle dat z let 1979 až 2015 vydržet bez mořského ledu o tři týdny déle. Aby experti pochopili, co dělají pro přežití během arktického léta, sledovali v této oblasti dvacet medvědů.

Vybavili je obojky s kamerami a GPS, přičemž jim v rámci studie odebírali krev a kontrolovali jejich tělesnou hmotnost. Sledovali pohyb, aktivitu i způsob vyhledávání potravy medvědů a své poznatky zveřejnili v časopise Nature Communications.

Lední medvěd není grizzly

Zvířata přijala alternativní opatření, jako je odpočinek v rámci úspory energie. Většina ledních medvědů se však zoufale snažila nakrmit například trávou nebo bobulemi, případně se odhodlala k lovu přímo ve vodě.

„Bez ohledu na zvolenou strategii neměl žádný z těchto přístupů skutečný přínos,“ upozornil podle BBC News hlavní autor studie Anthony Pagano z americké vládní agentury United States Geological Survey se sídlem na Aljašce.

Hmotnost ztratilo devatenáct z dvaceti medvědů, v některých případech až o jedenáct procent. V průměru hubli o jeden kilogram za den. „Lední medvědi nejsou medvědi grizzly v bílých pláštích. Jsou velmi, velmi odlišní,“ řekl spoluautor práce Charles Robbins.

Dva medvědi našli zdechliny, neměli ale dostatek sil k jejich spořádání. Jedna samice objevila mrtvou velrybu, párkrát do ní kousla, ale nakonec odpočívala, řekl Pagano. „Skutečně nám to naznačuje, že tito medvědi se nemohou krmit a plavat současně.“

Jediný medvěd přibral 32 kilogramů. Podle vědců měl štěstí, protože většinu času odpočíval a pak našel mršinu. Měl dostatek sil k tomu ji zpracovat. Z výzkumu však vyplývá, že lední medvědi se obecně nedokážou globálnímu oteplování přizpůsobit.

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.

Venezuela je připravena jednat s USA o boji proti drogám, řekl Maduro

Venezuela je připravená jednat se Spojenými státy o boji proti drogám či o investicích do ropného sektoru. V noci na dnešek to řekl venezuelský prezident Nicolás Maduro, napsala agentura AFP. Madura americká vláda považuje za jednoho z vůdců venezuelského Kartelu sluncí. Maduro také jednoznačně nepotvrdil úder na venezuelské území, o kterém v minulých dnech informovala americká média.

Rozsáhlé protesty v Íránu si již vyžádaly nejméně šest mrtvých

Pokračující střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami v Íránu si vyžádaly první oběti na životech, podle tiskových agentur zemřelo nejméně šest lidí. Zemi kvůli prudce rostoucí inflaci zasáhly největší protesty za poslední tři roky, které se v několika regionech změnily v násilí.

Ceny ropy za rok 2025 spadly nejvíc od pandemie covidu

Ropný trh má za sebou nejprudší roční pokles od covidové pandemie. Cena ropy v roce 2025 klesla zhruba o pětinu a podle části analytiků může tlak na zlevňování pokračovat i v prvních měsících roku 2026.

Zelenskyj v novoročním projevu: Mírová dohoda je z 90 procent hotová, Donbasu se nevzdáme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novoročním projevu oznámil, že mírová dohoda o ukončení války s Ruskem je podle něj hotová z devadesáti procent. Zároveň však varoval, že zbývající část jednání bude zásadní nejen pro budoucnost Ukrajiny, ale i celé Evropy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama