-13.2 C
Czech
Neděle 1. února 2026
Protext ČTKKyberbezpečnost v nemocnicích. Na konferenci ProID zazní aktuální stav, trendy i možnosti...

Kyberbezpečnost v nemocnicích. Na konferenci ProID zazní aktuální stav, trendy i možnosti dotací

 

Zlín 20. listopadu 2023 (PROTEXT) – Zdravotnictví je jedním z nejvíce ohrožených oborů hackerskými útoky. Kyberbezpečnost zdravotních zařízení jako kritické infrastruktury v současné době proto nabírá na obrátkách. Společnost ProID pořádá virtuální konferenci, na které se spolu s odborníky z firem Monet+, enovation a IXPERTA podělí o své zkušenosti, zhodnotí aktuální stav, trendy a představí možnosti čerpání dotací určených na posilování ochrany nemocnic, lékařských ordinací i jiných zdravotních zařízení. Akce se uskuteční online ve čtvrtek 30. listopadu 2023, vstupné je zdarma.

„Každý úspěšný průlom dokáže vyřadit nemocnici či ordinaci z provozu až na několik týdnů. Přitom nemusí jít jen o počítače a servery, v ohrožení jsou i chytré lékařské přístroje a veškerá data pacientů. Hackeři dokáží prolomit jak uživatelské účty, tak i kritické zranitelnosti a webová rozhraní,“ říká Ivo Vrána ze společnosti ProID, která pro zdravotnická zařízení zajišťuje bezpečnost nasazením systému pro ověřování identit zaměstnanců, a to jak mobilní aplikací, tak pomocí čipových karet.

Na konferenci zazní přednášky odborníků, kteří denně řeší kybernetické zabezpečení lékařských zařízení, přístrojů a zdravotnického personálu. Tématy bude aktuální stav kybernetické bezpečnosti v lékařském segmentu, praktické řízení kybernetické bezpečnosti v nemocnici, bezpečná digitální identita lékaře a zdravotnického personálu a představení nových dotačních programů v této oblasti.

„Účastníci se mohou těšit na postřehy z praxe, nejčastější chyby a doporučené způsoby jejich řešení. Věříme, že akce vyvolá zajímavou debatu podobně jako naše zářijová konference o evropském nařízení NIS 2 zpřísňujícím od roku 2024 nároky na IT zabezpečení velkých firem, na kterou se zaregistrovalo téměř 3000 CISO manažerů a specialistů na kyberbezpečnost,“ zve Ivo Vrána na pokračování zaměřené čistě na zdravotnictví.

Zájemci se mohou bezplatně registrovat na webové stránce https://proid.cz/virtualni-konference-kyberbezpecnost-pro-zdravotnictvi-ii/. Součástí konference je i slosování o zajímavou cenu.

Fotografie a grafické materiály k tiskové zprávě najdete zde.

Více o platformě ProID

Česká platforma pro správu digitálních identit uživatelů podnikových sítí. ProID je modulární řešení určené firmám všech velikostí, které jim pomáhá zvyšovat zabezpečení podnikových dat nasazením dvoufaktorové autentifikace, čipových karet nebo pokročilé postkvantové a asymetrické kryptografie využívající například USB šifrovací klíče a biometrická data. Kromě bezpečného přihlášení do podnikových sítí, zařízení a VPN umožňuje digitální identita zaměstnance i vytváření elektronických podpisů a pečetí. Mezi klienty ProID patří ČEZ, Komerční banka nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Jde o spin-off společnosti Monet+, která se specializuje na zakázkový vývoj komplexních řešení využívajících čipové karty, jako jsou platební, věrnostní nebo transakční systémy v prostředí bank, pojišťoven a státních organizací.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

V DR Kongo se zřítil důl. Nejméně dvě stě lidí zemřelo

Při závalu dolu ve východní části Demokratické republiky Kongo zahynulo podle místních úřadů více než 200 lidí. Neštěstí se odehrálo ve městě Rubaya v provincii Severní Kivu, kde se důl zřítil v důsledku silných dešťů.

Bitcoin se propadl pod 81 000 dolarů, trhy sužuje nejistota

Bitcoin o víkendu prohloubil ztráty a propadl se pod hranici 81 000 dolarů, přičemž nízká obchodní aktivita zesílila výkyvy cen. Investoři zůstávají opatrní kvůli napětí na Blízkém východě, politické nejistotě ve Spojených státech a přetrvávajícím slabinám samotného kryptotrhu.

Protesty v Íránu podle Pezeškjána podnítili politici z EU, USA a Izraele

Protesty v Íránu podnítili americký prezident Donald Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a politici z Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský prezident Masúd Pezeškján. Uvedl, že demonstrace nebyly vyvolány jen sociálními problémy. Při potlačování projevů nespokojenosti s režimem, které začaly na konci prosince, zahynuly v Íránu tisíce lidí.

Prozatímní prezidentka Venezuely oznámila plán na amnestii politických vězňů

Prozatímní prezidentka Venezuely Delcy Rodríguez představila návrh zákona o amnestii, díky kterému by se mohly na svobodu dostat stovky politických vězňů, včetně opozičních předáků, novinářů a bojovníků za lidská práva. Informují o tom agentury.

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily 23 lidí

Izraelské údery zabily od noci v Pásmu Gazy nejméně 23 Palestinců, uvádí agentura AP v nové bilanci na základě informací od palestinských nemocnic. Dříve agentura hlásila 12 mrtvých. Stanice Al Džazíra s odvoláním na zdravotníky uvádí, že zemřelo 25 Palestinců. Podle agentury AP se jedná o jeden z nejvyšších počtů mrtvých od říjnového vyhlášení příměří. Izraelská armáda údery zatím nekomentovala

Kyjev i Moskva opět hlásí noční dronové útoky nepřítele

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 85 bezpilotními letouny. Ukrajinská protivzdušná obrana podle předběžných údajů sestřelila nebo odklonila 64 dronů Šáhed, Gerbera, Italmas a dalších typů. Na platformě Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo. Naopak Rusko podle agentury Interfax v noci informovalo o zachycení nebo zničení 26 ukrajinských dronů. Moskva zároveň dnes oznámila dobytí dvou ukrajinských vesnic v Záporožské oblasti a Doněcké oblasti. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Novým šéfem amerického úřadu statistiky práce má být Matsumoto, oznámil Trump

Prezident Donald Trump do čela amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) nominuje ekonoma Bretta Matsumota. Šéf Bílého domu to oznámil na své sociální síti Truth Social. Předchozí komisařku BLS Eriku McEntarferovou prezident v srpnu z čela úřadu při ministerstvu práce odvolal, když ji bez důkazů obvinil z manipulace s daty o zaměstnanosti. Krátce poté na pozici nominoval hlavního ekonoma konzervativního think-tanku The Heritage Foundation E.J. Antoniho, jehož nominaci o necelé dva měsíce později stáhl. Jmenování podléhá schválení Senátu.

Plastový odpad zaplavuje planetu

Plasty nám usnadnily život, ale svět teď dusí jejich odpad. Každý rok skončí v oceánech miliony tun plastů a další hromady leží na souši. Problém roste rychleji než řešení a zasahuje přírodu i lidi.

Vlna veder na jihu Austrálie přinesla 50stupňové teploty i výpadky proudu

Vlna veder ve státě Jižní Austrálie přepisuje rekordy, kdy například ve městě Port Augusta dnes naměřili 50 stupňů Celsia, o půl stupně více než před šesti lety. Kvůli horku, které má příští týden polevit, postihly výpadky elektřiny za necelý týden přes 100.000 nemovitostí, napsal dnes web ABC.

Zemřela herečka Catherine O’Hara

Kanadsko americká herečka Catherine O'Hara zemřela ve věku 71 let. Diváci si ji nejčastěji vybaví jako Kate McCallister, matku Kevina z filmů Sám doma, výraznou stopu ale zanechala i v komediích a seriálech posledních let.

Americký prezident Trump tvrdí, že Írán chce se Spojenými státy uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Írán podle něj chce uzavřít dohodu se Spojenými státy. Podle agentury Reuters však nesdělil žádné podrobnosti. Šéf Bílého domu už dříve dnes varoval, že k Íránu míří americké vojenské uskupení, které je podle něj větší než flotila vyslaná do Venezuely.

Americké ministerstvo zahájilo federální vyšetřování Prettiho smrti

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo ohledně sobotního zastřelení zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu federální vyšetřování pro podezření z porušení občanských práv. Dnes to podle agentury AP řekl náměstek ministryně spravedlnosti, která je i nejvyšší žalobkyní, Todd Blanche. Podle něj se vyšetřování zaměří i na levicové skupiny.

Trump do čela Fedu nominoval Kevina Warshe, kritika instituce a bývalého člena Rady guvernérů

Novým šéfem Federálního rezervního systému se pravděpodobně stane bývalý člen Rady guvernérů Kevin Warsh, jehož nominaci v pátek oznámil prezident Donald Trump. Americkou centrální banku by měl vést po skončení funkčního období Jeromea Powella v květnu. Častý kritik Fedu tak dostane příležitost uvést do praxe svou představu o „změně režimu“ měnové politiky v době, kdy Bílý dům usiluje o větší vliv na stanovování úrokových sazeb.

Djokovič po pětisetové bitvě vyřadil Sinnera a je ve finále Australian Open

Novak Djokovič zvládl na Australian Open pětisetové drama s Jannikem Sinnerem a postoupil do finále. Srb otočil nepříznivý vývoj a po více než čtyřech hodinách vyhrál 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4. V neděli si zahraje o další grandslamový titul proti Carlosi Alcarazovi.

Cena zlata prudce padá

Zlato v pátek výrazně zlevnilo a trh během pár hodin vystřízlivěl z rekordní jízdy. Spolu se zlatem klesají i další drahé kovy, hlavně stříbro, platina a palladium. Investoři teď znovu řeší, jak se může změnit kurz americké centrální banky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama