Ukrajina se bude snažit oživit vztahy s africkými zeměmi, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou AFP ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Rusko, které v posledních letech buduje blízké vztahy s mnoha africkými lídry, podle něj kontinent ovládá pomocí nátlaku, strachu a korupce.
„Promarnili jsme mnoho let, ale chystáme se zahájit ukrajinsko-africkou renesanci, (vzájemné) vztahy oživit,“ uvedl Kuleba, který od loňského podzimu třikrát kontinent procestoval. Africké země potřebují systematickou a dlouhodobou spolupráci, řekl šéf ukrajinské diplomacie, podle kterého mezi nové partnery Kyjeva patří Libérie, Keňa, Ghana, Pobřeží slonoviny, Mosambik, Rwanda a Rovníková Guinea.
#BREAKING Ukraine vows 'long-term' efforts to deepen Africa ties: foreign minister to @AFP pic.twitter.com/38tAtNgcoV
— AFP News Agency (@AFP) August 17, 2023
Ačkoliv většina afrických zemí ohledně ruské invaze na Ukrajinu drží neutrální pozici, „dochází k pomalému oslabování ruské pozice v Africe“, tvrdí Kuleba. „Nechceme být dalším Ruskem. Naší strategií není nahradit Rusko, ale osvobodit Afriku od ruské nadvlády,“ uvedl.
Africký kontinent pohlíží na Rusko, které vede válku na Ukrajině, shovívavěji než zbytek světa. Rezoluci odsuzující ruskou agresi na Ukrajině, kterou v únoru 2022 přijalo Valné shromáždění OSN, podpořila jen zhruba polovina afrických států. List The Moscow Times tehdy uvedl, že Rusko má přibližně polovinu zemí Afriky na své straně nebo je na dobré cestě si je získat.
Rusko Kuleba obvinil, že kontinent svírá pevnou rukou a vládne na něm „propagandou a (žoldnéřskou) Wagnerovou skupinou“. AFP poznamenala, že žoldnéři jsou nepřímo zapojení do konfliktů v Mali nebo Středoafrické republice a Moskva se na kontinentu vymezuje jako ochránce proti „imperialismu“ a „neokolonialismu“ Západu. Kreml také nedávno přivítal africké lídry na rusko-africkém summitu v Petrohradě. O vlivu Moskvy se hovoří také v souvislosti s nedávným vojenským převratem v Nigeru.
Významnou roli v rusko-afrických vztazích hraje také světová potravinová bezpečnost, kterou Rusko narušilo svou invazí na Ukrajinu z loňského února. Obě východoevropské země jsou jedněmi z největších vývozců obilí na světě a dodávky jejich zemědělských produktů jsou důležité pro cenovou stabilitu na trzích a tím i pro boj s hladem v nejchudších zemích.
Rusko nicméně v červenci přerušilo svou účast na takzvaných obilných dohodách, které umožňovaly vyvážet obilí z ukrajinských černomořských přístavů.
Ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti s tím hovořil o možnosti dodávat levně nebo bezplatně obilí nejchudším africkým zemím, aby se nahradily nedostatkové ukrajinské zemědělské produkty. Kuleba to ale dnes označil za lži. „Nejvíc na to doplatí ukrajinský zemědělec a africký spotřebitel chleba,“ dodal ukrajinský ministr.