1.1 C
Czech
Středa 21. ledna 2026
Ekonomika„Kryptoměny jsou bezcenné,“ říká šéfka ECB Lagarde. Připravuje se však legislativa pro...

„Kryptoměny jsou bezcenné,“ říká šéfka ECB Lagarde. Připravuje se však legislativa pro digitální euro

Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde se včera večer v nizozemské televizi ostře obula do kryptoměn. Mimo jiné řekla, že „kryptoměny jsou bezcenné“. Zároveň také zdůraznila potřebu regulace a vlastní digitální měny EU. Informovaly o tom servery Politico a Decrypt.

Krypto trhy se vypořádávají s potenciálně další krypto zimou. Mnoho dlouhodobých kritiků tohoto odvětví využilo příležitosti a kryptoměny zkritizovalo.

Mezi ně patří i šéfka Evropské centrální banky Christine Lagarde. Ta se včera večer objevila v nizozemském programu „College Tour“, kde se nechala slyšet, že nedávné události ukázaly, že kryptoaktiva jsou bezcenná. „Moje velmi skromné hodnocení je, že to (krypto) nestojí za nic. Není ničím podložené. Neexistuje žádné základní aktivum, které by fungovalo jako bezpečnostní pojistka.“ O vystoupení informovaly servery Politico a Decrypt.

Nedávný pád trhu pro ni podle jejích slov nebyl žádným překvapením, přičemž dodala: „Celou dobu jsem říkala, že kryptoměny jsou vysoce spekulativní a vysoce riziková aktiva.“

Lagarde tvrdila před publikem vysokoškolských studentů, že příliš mnoho mladých lidí investuje do kryptoměn a očekává konzistentní výnosy. Pak se ale můžou stát obětí volatility trhu.

Řekla, že kryptoinvestice by měli provádět pouze „lidé, kteří počítají s tím, že mohou o všechno přijít. Chci říct, minulý týden to (Bitcoin) kleslo o 20 %.“

Při průzkumu publika Lagarde slyšela o jednom vysokoškolském studentovi, který minulý týden přišel o kryptoměnu Cardano v hodnotě 7000 eur (asi 172 000 korun). To bolí,“ povzdechla si.

Přesto cílem šéfky ECB není úplný zákaz obchodování s kryptoměnami v Evropské unii.

Odpovědí na problém je podle ní regulace. „Pokud do toho chcete investovat, je to vaše volba,“ uvedla. „Věřím, že by to mělo být regulováno. Ti, kteří investují, by měli vědět, že je to super rizikové aktivum,“ varovala.

Centrální banka a digitální euro

Kromě diskutování s vysokoškoláky ohledně jejich ztrát v kryptoměnách šéfka ECB také hovořila o plánech centrální banky v oblasti vlastní digitální měny.

V únoru Evropská unie oznámila, že zváží legislativu k vytvoření digitálního eura do začátku roku 2023. Lagarde již dříve uvedla, že proces skutečného vytvoření digitálního eura, vydávaného Evropskou centrální bankou, by mohl trvat až čtyři roky.

Dále prohlásila, že by případné digitální euro bylo podporované ECB a tudíž by se jednalo o něco úplně jiného než současné kryptoměny.

Když se ECB minulý rok dotazovala občanů EU na digitální euro, většina respondentů uvedla, že by si přála, aby měna fungovala na blockchainu.

Většina respondentů také konstatovala, že soukromí je při vytváření digitální měny prioritou. Také by si přáli „omezenou nebo žádnou roli prostředníků“ při jejím fungování.

Reklama

Doporučujeme

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.

Netanjahu se připojí k Trumpově Radě míru, oznámil úřad izraelského premiéra

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijal pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a připojí se k jeho Radě míru. Oznámil to Netanjahuův úřad, napsal dnes deník Haarec. Trumpovo pozvání přidat se k této jeho iniciativě zatím přijalo jen málo zemí z celkem asi pěti desítek, které oslovil. Nově také Ázerbájdžán oznámil, že se k Trumpově iniciativě připojí, napsala dnes agentura Reuters. Podle ní v úterý slíbila účast v radě i Arménie.

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrátil preventivně z důvodů opatrnosti.

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu, řekl Lavrov

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Oznámenou dohodu o prodeji ruského podílu v srbském ropném podniku NIS do maďarských rukou označil za výhodnou.

Kopřiva vyhrál pětisetovou bitvu a Macháč prošel do druhého kola Australian Open

Vít Kopřiva v Melbourne otočil tříhodinový maraton s Janem Lennardem Struffem a poprvé v kariéře postoupil do druhého kola Australian Open. Tomáš Macháč naopak zvítězil hladce nad Grigorem Dimitrovem ve třech setech. V ženské části turnaje se při návratu po dlouhé pauze prosadila i Karolína Plíšková.

Trump označil za projev slabosti plán Británie předat Mauriciu Čagoské ostrovy

Americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social označil za projev totální slabosti plán Británie předat Mauriciu suverenitu nad ostrovem Diego García, který je součástí Čagoských ostrovů. Podle šéfa Bílého domu se jedná o další důvod, proč USA musejí získat Grónsko pro svou národní bezpečnost. Na ostrově Diego García se nachází vojenská základna, kterou využívají britské a americké síly. Británie loni v květnu podepsala dohodu o předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu, s níž USA v té době souhlasily.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama