Více
  27.7 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Krypto úvěrová platforma Celsius pozastavuje výběry peněz

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Krypto úvěrová platforma Celsius, která podle některých analytiků trpí akutní krizí likvidity, pozastavila 12. června všechny způsoby výběru pro zákazníky. Celsius je půjčovací platforma, která uživatelům umožňuje získávat úroky z uložených kryptoměn. O zprávě informovaly servery Reuters a Beincrypto.

  Toto opatření ponechává všechny běžné zákazníky bez přístupu k jejich prostředkům. Celsius ze svého rozhodnutí obvinil „extrémní tržní podmínky“. O zprávě informovaly servery Reuters a Beincrypto.

  V dokumentu „A Memo to the Celsius Community“ zveřejněném 12. června, který byl rozeslán zákazníkům e-mailem, firma vysvětlila, proč uživatelé již nebudou mít přístup ke svým vlastním penězům.

  „Toto opatření dnes přijímáme proto, abychom společnosti Celsius umožnili v průběhu času lépe plnit své závazky týkající se výběru peněz,“ uvedla. „Jednání v zájmu naší komunity je naší nejvyšší prioritou,“ dodala.

  Pozastavení výběrů přišlo jen několik hodin poté, co generální ředitel společnosti Celsius Alex Mashinsky označil zprávy za „FUD (Fear Uncertainty and Doubt – strach, nejistota a pochybnosti) a dezinformace“. Na svou obhajobu se Mashinsky zeptal: „Znáte alespoň jednoho člověka, který má problém s výběry od společnosti Celsius?“.

  Vzhledem k tomu, že každý zákazník platformy má nyní problémy s výběrem svých prostředků, mohla by padnout otázka, v jakém okamžiku se Mashinsky a tým rozhodli, že budou přijata tak drastická opatření. Zveřejňoval Mashinsky popírání i v době, kdy společnost připravovala plány na pozastavení výběrů?

  Celsius čelí hlubšímu problému

  Pozastavení výběrů ve společnosti Celsius přichází poté, co řada analytiků předpověděla, že společnost trpí problémy s likviditou.

  Prostřednictvím dnešního oznámení Celsius tyto spekulace v podstatě potvrdila když uvedla, že pozastavení výběrů jí umožní „stabilizovat likviditu“.

  Společnost dodala, že „naším konečným cílem je stabilizace likvidity a co nejrychlejší obnovení výběrů, swapů a převodů mezi účty“.

  Rozhodnutí pozastavit výběry hluboce pocítí celá Celsius komunita. Navíc podle nedávné zprávy společnosti Nansen společnost Celsius nedávno prodala tokeny TerraUSD (UST) v hodnotě 420 milionů dolarů.

  „Prodej UST mohl být důsledkem investičních rozhodnutí několika dobře financovaných subjektů, které mělo za cíl např. dodržet omezení v oblasti řízení rizik, případně snížit alokace UST uložené do Anchor protokolu v kontextu turbulentních makroekonomických podmínek,“ uvedl Nansen.

  Nedávný krach Terra/Luna byl tedy částečně projevem problémů v síti Celsius, ale jak vysvětluje Nansen, Celsius byl pouze jedním z několika „dobře financovaných subjektů“, které z Terry vytáhly finanční prostředky. Terra byla první obětí, ale nepříznivé makroekonomické podmínky pociťují i další.

  Pokud Celsius padne jako další, může nastat velmi hluboká krypto zima. Existuje ale naděje, že se jí lze ještě vyhnout.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS