Válka na UkrajiněKreml se pravděpodobně snaží vylepšit obraz Putina i ministerstva obrany

Kreml se pravděpodobně snaží vylepšit obraz Putina i ministerstva obrany

Kreml se sobotní informací o návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina na velitelství ruských sil zapojených do invaze na Ukrajině pravděpodobně snaží vykreslit šéfa Kremlu jako schopného válečného vůdce a rehabilitovat obraz ruského ministerstva obrany. Ve své poslední analýze bojů na Ukrajině to napsal americký Institut pro studium války (ISW).

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ruským agenturám řekl, že jeho šéf strávil celý pátek na velitelství ruských sil. Vyslechl si podle něj zprávy o postupu speciální vojenské operace, jak Moskva nazývá svou agresi vůči sousední zemi, jednal s veliteli a vyžádal si od nich návrhy na další postup ruské armády. Ruské úřady přitom zveřejnily záběry, které jsou podle nich z jednání a z kterých vyplývá, že se jednání zúčastnili náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov, ministr obrany Sergej Šojgu a velitel ruských sil na Ukrajině Sergej Surovikin.

„Kreml pravděpodobně jednání zveřejnil, aby Putina prezentoval jako člověka, který je důkladně zapojen do plánování a vedení války na Ukrajině, a to po nedávné význačné kritice jeho role ve vedení válečného úsilí ze strany ultranacionalistické proválečné komunity,“ píše ISW. Kreml se tak podle tohoto institutu pravděpodobně snaží také rehabilitovat obraz ruského ministerstva obrany v reakci na jeho kritiku z proválečných kruhů.

Institut pro studium války se zároveň domnívá, že vzhledem k tomu, že Rusko ve válce s Ukrajinou nedosáhlo významných vítězství, tak se Moskva takovými způsoby snaží prezentovat obraz jednotného a funkčního vojenského velení.

Kreml se pravděpodobně pokouší rehabilitovat image ruského ministerstva obrany, aby vyvážil rostoucí vliv ultranacionalistických figur – především čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, šéfa soukromé žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepise Vagnerovy) skupiny Jevgenije Prigožina a jejich paralelních vojenských struktur, míní ISW.

Kreml se podle něj bude pravděpodobně nadále snažit chránit ministerstvo obrany před kritikou a zároveň podporovat rostoucí vliv proválečných ultranacionalistů. „Toto úsilí je neudržitelné a pravděpodobně bude i nadále vyvolávat konflikt mezi ruským ministerstvem obrany a ultranacionalistickou proválečnou komunitou,“ píše americký institut.

Ruské tiskové agentury mezitím v noci na dnešek s odvoláním na ministerstvo obrany uvedly, že Šojgu navštívil ruské vojáky v zóně speciální vojenské operace. Podle tiskové zprávy resortu obrany ministr „podnikl přelet nad oblastmi rozmístění vojsk a zkontroloval přední pozice ruských jednotek“, hovořil s ruskými vojáky a vyslechl si zprávy velitelů o současné situaci a činnosti jednotek, napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Doporučujeme

Na Moskevskou oblast mířilo přes 390 dronů, uvedl starosta Moskvy

Na Moskevskou oblast v noci mířilo přes 390 ukrajinských dronů. Dnes ráno to na telegramu oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin s tím, že většinu jich obrana zničila. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov mezitím informoval, že v Čechově jižně od ruského hlavního města zasáhl dron bytový dům. Ukrajinské letectvo dnes uvedlo, že od pondělního večera zničilo 107 ze 131 ruských dronů.

Na Velkém bariérovém útesu objevili stovky dosud neznámých bakterií

Mikroskopický život na Velkém bariérovém útesu je mnohem rozmanitější, než se dosud předpokládalo. Vědcům se podařilo zmapovat rozsáhlé společenství mikroorganismů, které tvoří základ fungování celého ekosystému. Výzkum odhalil stovky dosud neznámých druhů bakterií i statisíce různých virů a může pomoci lépe sledovat zdravotní stav korálových útesů.

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhlo zemětřesení o předběžné síle 7,1 stupně. Podle agentury Reuters to oznámila japonská meteorologická agentura (JMA), která následně vydala varování před cunami s možnou výškou až jeden metr. Úřad později uvedl, že varování plánuje brzy zrušit, napsala agentura AFP.

Netanjahu dorazil do Washingtonu, červený koberec ho nečekal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil do Washingtonu na jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Nečeká ho však červený koberec a hlasitá slova o neochvějném partnerství. Vztah dvou mnohaletých spojenců čelí zatěžkávací zkoušce. Rozdělil je přístup k válce s Íránem.

Finsko kvůli riziku dronů omezilo letecký a námořní provoz u jižního pobřeží

Finská armáda dnes kvůli riziku zbloudilých dronů dočasně uzavřela část vzdušného prostoru u jižního pobřeží země poblíž hranic s Ruskem. Také tam omezila námořní dopravu. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího armády.

Trump hovoří o přátelských rozhovorech s Íránem. Zároveň hrozí údery

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že s Íránem probíhají „velmi přátelská jednání“ o ukončení konfliktu poté, co USA nečekaně pozastavily útoky na Írán a islámská republika zastavila odvetné údery. Teherán popírá, že probíhají přímá jednání, ale obě strany si vyměňují zprávy prostřednictvím třetích stran.

Ozbrojenci v Nigérii zabili při útoku na vesnici nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na vesnici Naridon v nigerijském státě Kaduna. Útočníci vtrhli do obce v noci, stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Mezi oběťmi jsou ženy, děti i senioři.

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.

Írán potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, konají se bez USA

Írán dnes potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, o kterých média psala v posledních dnech. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí uvedl, že do rozhovorů nejsou zapojené Spojené státy, uvedla agentura AFP. Dodal, že Hormuzský průliv je pro plavbu uzavřený, zatímco Spojené státy tvrdí opak. Námořní doprava na trase globálního významu pro přepravu ropy a plynu zůstávala minulý týden silně utlumená.

KOMENTÁŘ: Čína má novou největší společnost. Na burze předvedla nástup jak ze sci-fi

Stačilo 24 hodin k tomu, aby Čína poznala svou novou nejhodnotnější společnost. Tedy z těch, které se obchodují na burze. Při pohádkovém nástupu společnost CXMT připsala zhruba 470 procent. Proč je o ni takový zájem?

Putin chce po zářijových volbách mobilizovat až 500.000 vojáků

Ruský prezident Vladimir Putin chce po zářijových parlamentních volbách mobilizovat 300.000 až 500.000 vojáků, myslí si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Napsal to na telegramu, kde také vyjádřil přesvědčení, že tito vojáci nebudou dobře vycvičeni, a ruská armáda tak bude mít vysoké ztráty.

Hasiči dál bojují s požáry ve Francii a ve Španělsku, část evakuovaných se vrátí

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie se v noci na dnešek po několika dnech šíření stabilizovaly, oznámila podle agentury AFP prefektura departementu Gironde. Ve Španělsku se očekávají návraty prvních evakuovaných lidí do oblasti kolem hlavního města Madridu. V obou zemích muselo kvůli nebývale silným požárům opustit domovy a turistická zařízení na 300.000 osob.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama