Reklama

Kráter Darvaza: střežené pouštní tajemství SSSR

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Obří hořící jáma, kráter Darvaza, leží v turkmenské poušti a je známý jako „Brána do pekel“. Chrlí oheň po celá desetiletí. Její původ je ovšem považován za přísně tajný.

Poušť Karakum je obrovské území sluncem rozpálených písečných dun pokrývajících zhruba 70 % Turkmenistánu. Po vyprahlých 350 000 km čtverečních byste se mohli toulat celé dny a vidět jen nekonečné hřebeny dun a pustá údolí divočiny Karakumu. Pokud se však vydáte do severo-centrální části pouště, můžete narazit na skutečně surrealistické místo: kráter Darvaza. Je to jáma plná plynů, která chrlí oheň po celá desetiletí a je známá jako „Brána do pekel“.

Říká se, že v roce 1971 sovětští geologové těžili ropu v poušti, když zasáhli kapsu zemního plynu. To způsobilo, že se země propadla a vytvořila tři velké závrty. Aby se zabránilo úniku metanu do atmosféry, geologové prý jeden z nich zapálili v domnění, že vyhoří během několika týdnů.

O vzniku kráteru panují pochybnosti

Ale poté, co se kanadský průzkumník George Kourounis vydal na svou první expedici v roce 2013, zjistil, že nikdo vlastně neví, jak toto žhavé peklo vzniklo. Podle místních turkmenských geologů se zející kráter o šířce 69 metrů a hloubce 30 metrů vytvořil v šedesátých letech. Hořet začal údajně však až v letech osmdesátých. Přestože plyn a ropa byly během sovětské vlády v Turkmenistánu vysoce ceněné komodity, zdá se, že jakékoli informace a záznamy o vytvoření kráteru jsou přísně tajné.

Jisté je, že toto hořící metanové peklo se stalo jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v zemi, kterou ročně navštíví jen asi 6 000 návštěvníků. Po většinu uplynulého desetiletí, když slunce klesá za obzor moře písečných dun, přijíždějí na toto unikátní místo cestovatelé z blízka i z daleka.

Přečtěte si také o dalších surrealistických místech ve světě, která budete chtít spatřit na vlastní oči.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Dovolená
V poslední době je kvůli pandemii covid-19 těžké plánovat dovolenou předem. Výhodou je, že se dají sehnat skvělé nabídky na „last minute“. Jak? Přečtěte si naše tipy.
jak cestovat pomalu
Už máte dost hektického pobíhání mezi památkami a chtěli byste si jednou na dovolené opravdu odpočinout? Přečtěte si naše tipy, jak cestovat pomalu.

1 komentář

  1. Za tu dobu, co to hoří, už to jistě vytvořilo pěknou uhlíkovou stopu. Snad ani nedomejšlet, kolik aut by muselo ujet třeba 1000 km, než by do vzduchu poslala stejné množství CO2. O dalších požárech nemluvě.
    Hlavně otravovat s nějakejma emisníma normama….

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama