MagazínKrálovna Alžběta slaví 95. narozeniny, stále však drží smutek za zesnulého prince...

Královna Alžběta slaví 95. narozeniny, stále však drží smutek za zesnulého prince Philipa

Britská královna Alžběta ve středu uvedla, že si velice váží pocty vzdané manželovi princi Philipovi, přičemž jsou jí taková slova z řad veřejnosti útěchou. Při příležitosti svých 95. narozenin, které po 73 letech manželství slaví poprvé bez vévody z Edinburghu, se zároveň jednalo o první veřejný projev panovnice od Philipovi smrti.

Princ Philip, kterého si Alžběta vzala v roce 1947, zemřel 9. dubna ve věku 99 let. Členové královské rodiny se s ním naposledy rozloučili na sobotním pohřbu na hradě Windsor.

Vzhledem k přísným omezením, která v Británii platí v souvislosti s pandemií covidu-19, seděla královna během ceremoniálního pohřbu sama.

„Zatímco jako rodina se nacházíme v období velkého smutku, vidět a slyšet pocty vzdávané mému manželovi od těch ve Velké Británii, Commonwealthu a z celého světa pro nás všechny bylo útěchou,“ vzkázala Alžběta, nejstarší panovnice na světě.

„Moje rodina a já bychom vám všem chtěli poděkovat za podporu a laskavost, které jste nám v posledních dnech projevili. Byli jsme hluboce dojati a stále nám to připomíná, že Philip měl po celý svůj život tak mimořádný dopad na nespočet lidí,“ uvedla královna při příležitosti svých 95. narozenin.

Alžběta II., která je také nejdéle vládnoucím monarchou na světě, stráví své narozeniny na hradě Windsor. 21. duben jako obvykle proběhne bez větších slavnostních aktů. Vzhledem k tomu, že královská rodina drží dvoutýdenní smutek, bude událost podle agentury Reuters ještě komornější.

Královna má rovněž oficiální oslavu narozenin, která tradičně připadá na druhou červnovou sobotu.

„Dnes u příležitosti svých 95. narozenin jsem obdržela mnoho krásných zpráv a přání, kterých si velmi vážím,“ uvedla ve svém prohlášení.

Jedním z gratulantů byl i britský premiér Boris Johnson. „Jsem hrdý na to, že mohu sloužit jako její předseda vlády,“ napsal na Twitteru.

Se smrtí prince Philipa královna přišla o svou největší oporu

Philipova smrt připravila královnu Alžbetu o jejího nejbližšího důvěrníka, který stál po jejím boku po celou dobu její 69leté vlády.

Podle britského tisku budou královnu v nadcházejících dnech navštěvovat členové rodiny, aby zajistili, že v náročném období nezůstane sama. Mluvčí Buckinghamského paláce to odmítl komentovat a řekl, že všechny rodinné záležitosti po pohřbu jsou soukromé.

„Byl jsem v sobotu na pohřbu, její Veličenstvo se jako vždy více zajímalo o jiné lidi než o sebe, přitom ona bude mít narozeniny,“ řekl arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Podle arcibiskupa královna nevytahuje kartu „nejdůležitější osoby v místnosti“ a více jí záleží na ostatních než na sobě. „Je to mimořádná osoba,“ dodal Welby.

Doporučujeme

Izrael bez varování zaútočil na Bejrút

Izraelská armáda dnes večer zasáhla jižní předměstí Bejrútu. Podle libanonské agentury NNA útok dopadl na hustě obydlenou oblast v libanonské metropoli. Izrael podle agentury AFP zaútočil bez předchozího varování poprvé od příměří, které vstoupilo v platnost 16. dubna.

Macron hovořil s íránským prezidentem o Hormuzském průlivu

Írán by měl využít příležitosti, kterou nabízí mnohonárodní mise pro Hormuzský průliv vedená Francií a Británií. V telefonickém rozhovoru to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron řekl svému íránskému protějšku Masúdu Pezeškjánovi. Podle Macrona by Teherán i Washington měly koordinovaně přispět k obnovení volné plavby v průlivu a jeho okolí. Francie dnes oznámila, že v rámci příprav na misi zaměřenou na zajištění svobody plavby vysílá do Rudého moře letadlovou loď Charles de Gaulle.

Trump Íránu opět hrozí bombardováním, chce otevření Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti znovu pohrozil Íránu bombardováním, pokud Teherán neuzavře dohodu, jež povede k otevření Hormuzského průlivu. Bulvárnímu deníku New York Post šéf Bílého domu mezitím řekl, že je příliš brzy na jeho přímá osobní jednání s Teheránem.

Hantavirus na výletní lodi: WHO potvrdila osmý případ, pacient je ve Švýcarsku

Světová zdravotnická organizace ve středu potvrdila osmý případ hantaviru spojený s výletní lodí MV Hondius, která kotví u Kapverd. Tři lidé s nákazou zemřeli, jeden pacient je v kritickém stavu a tři mají mírné příznaky.

Gibraltar vypouští splašky přímo do Středozemního moře

Gibraltar stále nemá čistírnu odpadních vod. Splašky od téměř 40 tisíc obyvatel, firem a institucí proto míří bez čištění přímo do Středozemního moře. Britské zámořské území tak dlouhodobě čelí problému, který by v Evropě působil jako relikt minulého století.

KOMENTÁŘ: Trpaslík chce koupit giganta. Firma GameStop píše další neuvěřitelný příběh

Společnost GameStop, která se soustředí na prodej videoher, se během covidu neuvěřitelným způsobem zapsala do dějin investování. Teď se znovu pokouší o husarský kousek – chce koupit firmu eBay, která je přitom mnohem hodnotnější, a konkurovat tak Amazonu.

Trump: USA dočasně přestanou chránit lodě v Hormuzském průlivu

Spojené státy nakrátko přerušují operaci, při níž v Hormuzském průlivu doprovázely a chránily lodě ohrožované íránskou blokádou. Uvedl to americký prezident Donald Trump, podle něhož jsou důvodem aktuální velmi pokročilá jednání s Íránem a snaha dosáhnout dohody. Americká blokáda íránských přístavů však pokračuje, dodal Trump. Bílý dům se podle serveru Axios domnívá, že uzavření dohody o jednostránkovém memorandu o porozumění je na dosah, přičemž odpověď Teheránu na několik klíčových bodů by mohla přijít do 48 hodin.

Cole Allen podezřelý z pokusu o atentát na Trumpa čelí dalšímu obvinění

Muž z Kalifornie Cole Tomas Allen, který se podle vyšetřovatelů pokusil zavraždit prezidenta Donalda Trump během slavnostní večeře ve Washingtonu, čelí novému obvinění. Prokuratura jej nově viní z napadení amerického úředníka smrtící zbraní.

Ukrajinské úřady informují o mrtvých a raněných po ruských útocích

Nejméně čtyři lidé byli zabiti a dalších 19 utrpělo zranění při ruských útocích na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, informovali dnes záchranáři. V Sumské oblasti na severovýchodě země ruský dron zaútočil na civilní automobil: pasažérku zabil, řidič vyvázl se zraněním, uvedl náčelník oblastní správy Oleh Hryhorov.

V Hormuzském průlivu byla napadena kontejnerová loď

Kontejnerová loď francouzské rejdařské společnosti CMA CGM se stala terčem útoku při průjezdu Hormuzským průlivem. Incident se odehrál v úterý a podle firmy si vyžádal zranění členů posádky i škody na plavidle.

Německá policie podnikla razie proti mladým pravicovým extremistům

Německá policie dnes brzy ráno podnikla razie proti pravicovým extremistům ve 12 ze 16 spolkových zemí. Podle generálního státního zastupitelství je v případu 36 obviněných, kteří čelí podezření ze založení či členství v organizované zločinecké skupině. Akce je zaměřená proti členům neonacistických mládežnických skupin Jung und Stark (Mladí a silní) a Deutsche Jugend Voran (Německá mládež vpřed).

Premiér Carney jmenoval Arbour kanadskou generální guvernérkou

Kanadský premiér Mark Carney jmenoval novou generální guvernérkou Kanady bývalou komisařku OSN pro lidská práva a soudkyni nejvyššího soudu Louise Arbourovou. Její nominace má podle premiéra reflektovat důležitost globálních institucí. Napsal o tom zpravodajský server The Guardian.

Ropa zlevnila, Trump mluví o pokroku s Íránem

Ceny ropy ve středu v Asii mírně klesly poté, co americký prezident Donald Trump naznačil možnost dohody s Íránem. Spojené státy zároveň dočasně pozastavily operaci Project Freedom, která měla pomáhat lodím proplouvat strategickým Hormuzským průlivem.

Útočník z Bondi Beach čelí 19 novým obviněním

Muž, který podle australských úřadů loni v prosinci spolu se svým otcem zaútočil na účastníky oslav židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney, čelí 19 novým obviněním. Při útoku zemřelo 15 lidí. Podle agentur AFP a AP to vyplývá z nově zveřejněných soudních dokumentů. Akram nově čelí mimo jiné obviněním ze střelby s úmyslem zabít a z použití střelné zbraně s cílem zabránit zatčení.

Španělsko přijme loď s nákazou hantavirem na Kanárských ostrovech

Výletní loď s podezřením na hantavirus zamíří na Kanárské ostrovy. Španělsko potvrdilo, že plavidlo přijme a zajistí péči o pasažéry i posádku. Rozhodnutí padlo po zásahu mezinárodních zdravotnických institucí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama