Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Koupil ostrov a vytvořil z něj ráj. Neuvěřitelný příběh britského novináře

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kdysi zanedbaná pustina, dnes je tato rajská ekorezervace připomínkou toho, jaké byly Seychely před příchodem cestovního ruchu.

  Většina lidí, kteří si koupí svůj vlastní tropický ostrov, tak činí v honbě za luxusem. Brendon Grimshaw to pojal jinak, když koupil ostrov Moyenne.

  Poprvé přijel na Seychely, souostroví 115 ostrovů v Indickém oceánu, z nichž pouze osm je trvale obydlených, na dovolenou v roce 1962. V té době pracoval jako redaktor pro jedny z největších novin ve východní Africe. Bylo to vzrušující období v Africe a v rámci své práce se poznal s novým charismatickým vůdcem Tanzanie a budoucím prezidentem Juliem Nyererem.

  Ale Grimshaw hledal něco víc než dovolenou.

  8 tisíc liber stačilo

  Tanzanie vyhlásila nezávislost rok předtím, Keňa bude následovat o rok později a Angličan Grimshaw pochopil, že práce, jako je jeho, brzy přejde na místní. Hledal tedy v životě nový směr, který by ho přivedl blíže k přírodě.

  Během prvních několika týdnů na Seychelách začal Grimshaw uvažovat, zda nepotřebuje změnu plánu. Na trhu nebylo mnoho ostrovů, ale ty, které ano, byly za lákavou cenu. Dostal nabídku a odcestoval na malou tečku na mapě, ostrov Moyenne, vzdálený 4,5 km od severního pobřeží největšího seychelského ostrova Mahé. Grimshaw si jeho ticho a divokou změť vegetace okamžitě zamiloval. Bylo to, jak později řekl, dost blízko na to, aby byl ostrov dostupný z hlavního ostrova Seychel, přesto byl svět daleko. Čtyři minuty před půlnocí posledního dne své seychelské dovolené Grimshaw podepsal dohodu o zaplacení 8 000 liber za Moyenne. Ostrov byl jeho. Ale koupit Moyenne by bylo jednodušší než se o něj starat.

  Kromě rodiny rybářů, kteří žili na ostrově, byl Moyenne po desetiletí opuštěný. Pak se na Seychelách začal rozvíjet turistický ruch. Zdálo se, že je jen otázkou času, kdy někdo vyklidí pozemek a postaví pětihvězdičkový resort.

  Navzdory malé velikosti Moyenne bylo obnovení přirozené krásy ostrova obrovským úkolem. Podrost dusil plevel a ostrov byl tak zarostlý, že prý padající kokosové ořechy nikdy nedopadly na zem. Ve spleti plevele znatelně chyběli ptáci a krysy si sháněly potravu v podrostu.

  Po Grimshawově boku byl místní jménem Rene Antoine Lafortune, 19letý syn místního rybáře. Ti dva se stali nerozlučnými a společně se pustili do přeměny ostrova, čištění křovin, sázení stromů a ražení cest v podrostu. Byla to náročná práce a stala se Grimshawovou celoživotní posedlostí.

  Mohl se stát boháčem

  Jeho cílem bylo chránit Moyenne před nadměrným rozvojem. Zpočátku to znamenalo odhalit syrovou krásu ostrova a postavit skromný domov, kde by mohl žít. Jeho dlouhodobým snem však bylo vytvořit přírodní ráj, který by ho přežil a zůstal chráněný ještě dlouho poté, co bude pryč.

  „Jeho vizí bylo zanechat nedotčený ostrov pro budoucí generace Seychel a celého světa,“ řekl Suketu Patel, který se s Grimshawem poprvé setkal v roce 1976 a stal se jeho celoživotním přítelem. „Chtěl vytvořit mini-Seychely. Chtěl se pokusit napodobit, jaké byly Seychely a jejich ostrovy předtím, než přišli turisté.“

  Jak turismus na Seychelách v 80. letech 20. století rostl, souostroví se stalo synonymem pro tropický ostrovní ráj. Investoři obrátili svůj žádostivý pohled k Moyenne. Grimshaw obdržel nabídky až do výše 50 milionů dolarů na prodej ostrova. Odolal každé.

  Jak Grimshaw stárnul, stále více si uvědomoval, že na ochranu budoucnosti ostrova mu zbývá jen omezený čas. Neměl žádné děti, kterým by mohl předat opatrovnictví ostrova a když Lafortune v roce 2007 zemřel, Grimshaw se rozhodl jednat. S Patelem a dalšími založil věčný trust na ochranu ostrova. V roce 2009 podepsal dohodu se seychelským ministerstvem životního prostředí, která zahrnovala Moyenne jako součást mořského parku Ste Anne, ale udělila mu vlastní zvláštní status. S tím se zrodil národní park Moyenne Island, nejmenší národní park na světě.

  Grimshaw zemřel v roce 2012 a jeho hrob leží vedle hrobu jeho otce (který později žil s Grimshawem) a dvou neznámých pirátů, jejichž hroby při obnově ostrova objevil. Na jeho žádost je na Grimshawově náhrobku napsáno: „Moyenne ho naučila otevřít oči pro krásu kolem sebe a poděkovat Bohu.“ Ve své poslední vůli a závěti vyjádřil své poslední přání: „Ostrov Moyenne má být zachován jako místo modliteb, míru, klidu, relaxace a poznání pro Seschelany a návštěvníky ze zámoří všech národností, barev a vyznání.“

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS