menu

22.3 C
Czech
Pátek 4. července 2025

Izraelská armáda přiznala civilní oběti střelby u humanitárních center v Gaze

Izraelská armáda dnes připustila, že při střelbě ze strany izraelských vojáků u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem, píší izraelská média. Tyto incidenty armáda vyšetřuje a na základě ponaučení z nich vydala svým jednotkám instrukce, uvedl mluvčí armády. Podle OSN bylo od 19. května, kdy Izrael uvolnil 11týdenní blokádu Pásma Gazy, zabito přes 400 Palestinců čekajících na humanitární pomoc, píše agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Korlaar: Přeshraniční spolupráce má obrovský potenciál

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

Věnuji se kultuře a vzdělávání, a to je něco, čemu bych se chtěla věnovat i v Evropském parlamentu. Kulturu považuji za jednu ze základních hodnot, která se přímo odráží do kvality našich životů, vzdělání vidím jako obrovskou příležitost pro ekonomický růst Evropy, líčí Petra Korlaar, místostarostka Mikulova, bývalá manažerka ve Velké Británii s profesionální znalostí francouzštiny a trojka na kandidátce STAN.

Jak se stane, že se relativně nová tvář dostane na kandidátku vládní strany, a k tomu ještě tak vysoko, na třetí pozici? 

Já se narodila v 1982, v době konce Husákových dětí, ale pořád za normalizace. I díky revoluci jsme měli možnost vycestovat hned v roce 1990 do zahraničí, kde jsme spoustu let žili, a já jsem už tehdy vnímala tu dualitu v Evropě, která tu byla v době studené války, ale přetrvávala i v 90. letech. Musela jsem si zformulovat, jestli jsem Evropa, a pokud ano, tak východní? Střední? První kariérní kroky jsem udělala ve Velké Británii, která byla v Evropské unii, a tam jsem pokračovala v uvědomování Dovedu si představit práci v Bruselu a Štrasburku s prací v Mikulově. Nebyla bych místostarostkou, ale rozhodně bych chtěl být zastupitelem města. Těch zasedání je asi osm do roka, říká Petra Korlaar.si své identity. Vždy jsem nějak cítila zodpovědnost nejen za svou zemi, protože kořeny mám tady, ale za celý evropský region. A ten se v poslední době dostává do takové křehčí a křehčí situace, a tudíž jako komunální politik jsem přemýšlela o tom, kam dál bych se v politice chtěla posouvat. Ta evropská pro mě byla vždycky nejvíc atraktivní.

Když jsem se přihlásila za jihomoravský region jako jeden z potenciálních kandidátů, tak jsem byla vybrána jako top kandidát, jako číslo jedna. Následovaly debaty uvnitř STAN s Janem Farským a Danuší Nerudovou (současná čísla 2 a 1, pozn. red.) a celým týmem. Jedno z našich prioritních témat je Evropa v regionech, a proto má ta kandidátka více než čtrnáct lidí z regionů. Já jsem jedním z nich. Soupisku doplnily osobnosti. Snažili jsme se kandidátku poskládat tak, aby byla atraktivní generačně a reprezentovala celou Českou republiku. Máme tam mladé lidi, stejně jako lidi, kteří jsou v politice mnoho let a jsou zkušení.

Vy jste specifická jak prací v regionální politice, jste místostarostkou Mikulova, tak zahraničí praxí. Dá se tedy vidět určitá logická spojnice, vedoucí od vaší dosavadní kariéry a profese překladatelky přes místní politiku do Evropského parlamentu? 

Jednoznačně. Právě to jsem se tady snažila vysvětlit.

Nejste pochopitelně sama, kdo kandiduje z regionální úrovně, a byť se může zdát, že je ten „evropský stupeň“ o několik pater výše, s komunální politikou tvoří spojené nádoby, je to tak?   

Ano je, a je to obsaženo i v našem volebním programu. Chceme dělat politiku pro lidi, Evropu pro lidi. Nemůžete dělat rozhodnutí na nejvyšší úrovni, aniž byste skutečně znal dopad, jaký to bude mít v konkrétním území, regionu, potažmo obci, a na konkrétní život člověka. Pocházím z jihomoravského regionu, který hraničí s Rakouskem, a my tam to téma regionů máme obsaženo v mnohém. Spolupráce mezi evropskými regiony je velice důležitá a má obrovský potenciál, který moc nevyužíváme. Velmi důležité jsou zkušenosti z té komunální politiky jako takové, a to, jaký dopad mají jednotlivá rozhodnutí, nebo také na co jde financování z evropských programů. Myslím, že ta přeshraniční spolupráce může být velice přínosná, a člověk si ji může vzít například z Mikulova do Bruselu či Štrasburku.

Videosestřih z rozhovoru si můžete prohlédnout zde:

Na vašich stránkách píšete, že byste si přála Evropu, v níž by panovalo „porozumění a vzájemná soudržnost“, cituji. Můžeme to chápat i tak, že se právě tyto prvky ze současné EU poněkud vytrácejí? 

Když třeba sledujeme, jakým způsobem se bavíme o evropských volbách, co je hlavním tématem těch debat, tak dost často to nejsou věci, které se budou týkat reálné práce poslanců. Myslím, že máme stále ještě malé pochopení pro to, co skutečně Evropská unie dělá, co představuje, v čem může být přínosem – v čem bychom ji mohli posílit, a kde třeba naopak malinko upravit. Toto povědomí je stále relativně malé.

Kladete důraz na vzdělanost, na kulturní provázanost. Také se zmiňujete o svobodě médií. Jak na ni pohlížíte? 

Dovedu si představit práci v Bruselu a Štrasburku s prací v Mikulově. Nebyla bych místostarostkou, ale rozhodně bych chtěl být zastupitelem města. Těch zasedání je asi osm do roka, říká Petra Korlaar.Já jsem několik let spolupracovala s předními světovými tisky, s některými významnými investigativní reportéry a národními televizemi. Měla jsem možnost do detailů nahlédnout na to, jakým způsobem mohou novináři pokrývat témata, která jsou závažná a ovlivňují nejen národní státy. Musím říct, že to pro mě byla obrovská zkušenost. Mechanismus a to, jak se dnes dostávají informace k lidem, je poměrně složité. Žijeme v době, která je plná zpráv, o kterých přesně nevíme, odkud proudí, kdo je jejich zdrojem a jak jsou financované. To je velký problém. Myslím, že z hlediska bezpečnosti Evropy je ochrana svobodných médií a podpora těch veřejnoprávních absolutně zásadní.

Už jste ve volebním týmu řešili, kdo z vás by si vzal jakou pracovní agendu? Otázka míří k preferencím některých výborů… 

Řešili jsme, byť ne úplně, protože horkých kandidátů je na naší soupisce poměrně dost. Já od začátku mluvím o tom, že bych měla zájem být ve výboru CULT, který má pod sebou mediální gramotnost, které bych se chtěla věnovat, a dále vzdělávání v programu Erasmus a kulturu obecně. Tu vnímám jako jeden z nástrojů, jak mít v Evropě kvalitní život. Kultura se velice podepisuje do toho, jak vnímáme svět okolo nás a jak subjektivně prožíváme náš každodenní život.

Vím, že jste si osvojila francouzštinu, kterou jste používala na profesionální úrovni. Je tato znalost pořád tak dobrá? 

Dovedu si představit práci v Bruselu a Štrasburku s prací v Mikulově. Nebyla bych místostarostkou, ale rozhodně bych chtěl být zastupitelem města. Těch zasedání je asi osm do roka, říká Petra Korlaar.Francouzštinu jako místostarostka moc nepoužívám, pokud vyloženě nepřijde někdo za cestovní ruch a chce ve Francii představit Mikulov. Nicméně jsem několik let ve Francii žila, mám částečně francouzské vzdělávání, takže se mi ten jazyk zaryl do kůže. Jsem to, co se nazývá bilingvní. Ta francouzština se udržuje trošičku líp, když už ji člověk má takto bytostně prožitou.

V Evropském parlamentu se vám tato znalost bezesporu sejde… 

Já jsem ji hodně používala i v práci pro nadnárodní korporaci ve Velké Británii. Francouzština je diplomatický jazyk nejenom politiků, ale ve světě byznysu. Je výhodné umět francouzsky a udržovat si aktivní znalost jazyka je vždycky důležité.

Ještě se vrátím k té komunální politice, k její provázanosti s politikou evropskou. Může to být i tak, že se pomyslný „komunální handicap“ stane v prostředí politiky EU naopak výhodou? 

Je to tak. Já jsem členem regionální stálé konference za Jihomoravský kraj, za Svaz měst a obcí, kde řešíme konkrétní dopady strukturálních fondů v tom území. Dokážu si asi mnohem lépe představit, jakým způsobem tyto peníze, zda skutečně efektivně, využívá ten či onen kraj. I my máme vnitřní periferie, to znamená oblasti, které si zaslouží naši finanční pozornost: abychom budovali infrastrukturu, aby nám nevznikaly takzvané černé regiony. Je velice důležité, aby si člověk uměl dobře nastudovat absorpční schopnost toho regionu z hlediska příjmů, aby ty peníze skutečně šly tam, kam mají, a ten region to dokázal zpracovat. Myslím, že velkým úkolem bude úprava byrokratických procesů, protože mnoho obcí těžce dosahuje na jim určené finance právě kvůli byrokratickým překážkám. Je to velká bariéra.

Nakolik by byla práce v Evropském parlamentu slučitelná s vaším životem a prací v Mikulově? 

Dovedu si představit práci v Bruselu a Štrasburku s prací v Mikulově. Nebyla bych místostarostkou, ale rozhodně bych chtěl být zastupitelem města. Těch zasedání je asi osm do roka, říká Petra Korlaar.My jsme to samozřejmě doma probírali. Jak jsem říkala, prožila jsem velkou část svého života v různých evropských zemích, takže jsem vždycky byla trochu pendler. Můj manžel je Holanďan, takže máme jakési zázemí v Holandsku a jezdíme tam na dovolenou. Dokážu si představit, že bych byla stále v Mikulově, respektive v jihomoravském regionu,  a stále bych tu pracovala. A jakožto evropský poslanec bych trávila potřebnou část měsíce ve Štrasburku nebo Bruselu. Zvažovali jsme i to, že bychom se na nějakou dobu do Bruselu i přestěhovali. Měli bychom blíž k manželově rodině, naše dcera je taky bilingvní. I pro  ni by to byla zkušenost. V tuto chvíli to máme nastavené tak, že začneme doma, ale vyhodnotíme to v průběhu. Jsme otevřeni variantě přesunu.

Je slučitelná práce v Evropském parlamentu s pokračováním v prací komunálního politika? 

Určitě ne na úrovni uvolněného politika. Nebyla bych místostarostkou, ale rozhodně bych chtěl být zastupitelem města. Těch zasedání je asi osm do roka.

Když si to shrneme, co všechno byste tedy chtěla voličům nabídnout? 

Já svá politická rozhodnutí dělám na základě hodnot, a pro mě jsou svoboda a solidarita jedny z těch základních. Myslím, že na nich stojí evropské společenství. V době populistických tendencí se tato politika velmi těžce prosazuje, a v tom vidím jisté riziko. Takže voličům bych určitě chtěla nabídnout to, že své názory nebudu měnit podle toho, jak vítr fouká. Současně jsem aktivní politik, to znamená, že aktivně vyhledávám řešení pro překážky a problémy, a jen tak se nezdávám. V práci místostarosty se rovněž věnuji kultuře a vzdělávání, a to je něco, čemu bych se chtěla věnovat i v Evropském parlamentu. Kulturu považuji za jednu ze základních hodnot, která se přímo odráží do kvality našich životů. Vzdělání vidím jako obrovskou příležitost pro ekonomický růst Evropy, když to úplně zjednoduším, a nadto bych se chtěla věnovat ochraně a svobodě médií a podpoře těch veřejnoprávních, která jsou zásadní.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nová bílá kniha zkoumá budoucnost plateb a vzestup platebních sítí čtvrté generace

Singapur 4. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Právě vyšla průlomová bílá kniha s názvem The Future of Global Payments & Fourth Generation Payment Networks (4GPN)...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Lukašenko pogratuloval Trumpovi, vyzval k normalizaci vztahů s USA

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v blahopřání americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k dnešnímu americkému svátku, Dni nezávislosti, vyzval k normalizaci vztahů mezi Minskem a Washingtonem. Lukašenko obvykle negratuluje vůdcům "nikoli přátelských" zemí, poznamenal běloruský server Naša Niva. Agentura AFP dala blahopřání do souvislosti s tvrdými západními sankcemi, které doléhají na Minsk.

V Římě explodovala čerpací stanice, přes 20 lidí utrpělo zranění

Nejméně 21 zraněných si vyžádal výbuch na jedné z čerpacích stanic na východě Říma. Informuje o tom agentura APA. Mezi zraněnými je nejméně jeden hasič a zdravotník a osm policistů. Pět lidí je v nemocnici, všichni jsou mimo ohrožení života.

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Viceprezident Transněfti je mrtev, jeho tělo našli pod oknem

Viceprezident ruské společnosti Transněfť Andrej Badalov zemřel v Moskvě, napsala dnes agentura TASS s odvoláním zdroj z justičních orgánů, podle kterého Badalov nejspíše spáchal sebevraždu. Podle sociálních sítí vyskočil z okna svého bytu v 17. podlaží na prestižní adrese. Zprávy o smrti svého viceprezidenta později potvrdila sama společnost. Jde o přinejmenším 11. záhadnou smrt v ropném odvětví od rozpoutání války Ruska proti Ukrajině, napsal server The Moscow Times.

Nehoda autobusu v Německu si vyžádala přes 20 zraněných, cestovali v něm i Češi

Nejméně 23 zraněných si v noci na dnešek vyžádala nehoda dálkového autobusu společnosti Flixbus na severu Německa. Autobus se převrátil na bok, příčina nehody není podle policie spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko zatím známá. Mezi cestujícími byli i Češi. Jestli jsou ale i mezi zraněnými, není zatím jasné, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia v Rostocku. Podle rezervačního systému společnosti Flixbus jezdí tento spoj i přes Českou republiku.

Hamás ještě nerozhodl o návrhu na příměří, jedná s dalšími skupinami

Hamás pořád ještě nerozhodl o návrhu na příměří s Izraelem, uvedlo toto teroristické hnutí v noci na dnešek podle agentury Reuters. Návrh projednává s dalšími palestinskými skupinami. Zda navržené příměří přijme, hnutí sdělí zprostředkovatelům jednání na konci konzultací s palestinskými organizacemi.

Trumpa telefonát s Putinem zklamal, dnes si bude volat se Zelenským

Americký prezident Donald Trump po návratu do Washingtonu z Iowy novinářům přiznal zklamání z telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nezdá se totiž, že chce válku na Ukrajině zastavit. Trump potvrdil, že si v pátek bude telefonovat s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Očekává se, že se budou bavit o přerušení dodávek některých amerických zbraní.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nová bílá kniha zkoumá budoucnost plateb a vzestup platebních sítí čtvrté generace

Singapur 4. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Právě vyšla průlomová bílá kniha s názvem The Future of Global Payments & Fourth Generation Payment Networks (4GPN)...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Lukašenko pogratuloval Trumpovi, vyzval k normalizaci vztahů s USA

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v blahopřání americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi k dnešnímu americkému svátku, Dni nezávislosti, vyzval k normalizaci vztahů mezi Minskem a Washingtonem. Lukašenko obvykle negratuluje vůdcům "nikoli přátelských" zemí, poznamenal běloruský server Naša Niva. Agentura AFP dala blahopřání do souvislosti s tvrdými západními sankcemi, které doléhají na Minsk.

V Římě explodovala čerpací stanice, přes 20 lidí utrpělo zranění

Nejméně 21 zraněných si vyžádal výbuch na jedné z čerpacích stanic na východě Říma. Informuje o tom agentura APA. Mezi zraněnými je nejméně jeden hasič a zdravotník a osm policistů. Pět lidí je v nemocnici, všichni jsou mimo ohrožení života.

Kongres schválil Trumpův „velký a krásný“ zákon. Sníží daně bohatým a potopí chudé

Americký Kongres schválil „velký a krásný“ zákon (big beautiful bill) prezidenta Donalda Trumpa. Zatímco v Senátu prošel o jeden hlas, ve Sněmovně reprezentantů rozhodly čtyři hlasy. To poukazuje na značnou kontroverzi legislativy, do níž šéf Bílého domu vložil své předvolební sliby. Cupují ji hlavně demokraté. Trump prohlásil, že ho nenávidí a že on zase nenávidí je.

Viceprezident Transněfti je mrtev, jeho tělo našli pod oknem

Viceprezident ruské společnosti Transněfť Andrej Badalov zemřel v Moskvě, napsala dnes agentura TASS s odvoláním zdroj z justičních orgánů, podle kterého Badalov nejspíše spáchal sebevraždu. Podle sociálních sítí vyskočil z okna svého bytu v 17. podlaží na prestižní adrese. Zprávy o smrti svého viceprezidenta později potvrdila sama společnost. Jde o přinejmenším 11. záhadnou smrt v ropném odvětví od rozpoutání války Ruska proti Ukrajině, napsal server The Moscow Times.

Nehoda autobusu v Německu si vyžádala přes 20 zraněných, cestovali v něm i Češi

Nejméně 23 zraněných si v noci na dnešek vyžádala nehoda dálkového autobusu společnosti Flixbus na severu Německa. Autobus se převrátil na bok, příčina nehody není podle policie spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko zatím známá. Mezi cestujícími byli i Češi. Jestli jsou ale i mezi zraněnými, není zatím jasné, řekla ČTK mluvčí policejního prezidia v Rostocku. Podle rezervačního systému společnosti Flixbus jezdí tento spoj i přes Českou republiku.

Hamás ještě nerozhodl o návrhu na příměří, jedná s dalšími skupinami

Hamás pořád ještě nerozhodl o návrhu na příměří s Izraelem, uvedlo toto teroristické hnutí v noci na dnešek podle agentury Reuters. Návrh projednává s dalšími palestinskými skupinami. Zda navržené příměří přijme, hnutí sdělí zprostředkovatelům jednání na konci konzultací s palestinskými organizacemi.

Trumpa telefonát s Putinem zklamal, dnes si bude volat se Zelenským

Americký prezident Donald Trump po návratu do Washingtonu z Iowy novinářům přiznal zklamání z telefonátu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Nezdá se totiž, že chce válku na Ukrajině zastavit. Trump potvrdil, že si v pátek bude telefonovat s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Očekává se, že se budou bavit o přerušení dodávek některých amerických zbraní.

Rusko podniklo proti Ukrajině největší dronový útok, jeho cílem byl hlavně Kyjev

Rusko v noci na dnešek nasadilo k útoku na Ukrajinu 539 dronů, což je nejvíce od začátku jeho vojenské invaze. Proti sousední zemi odpálilo také 11 balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Informovalo o tom ukrajinské letectvo, podle kterého byl hlavním cílem útoku Kyjev. Úřady v metropoli po útoku hlásí více než 20 zraněných. V důsledku ukrajinských dronových útoků přišla o život jedna žena v Rostovské oblasti na jihu Ruska a bez dodávek elektrického proudu zůstalo náboženské centrum Moskevské oblasti.

Trump: Biden poslal Ukrajině příliš mnoho zbraní

Donald Trump potvrdil, že dnes bude mluvit s Volodymyrem Zelenským. Americký prezident očekává rozhovor o možném omezení dodávek zbraní na Ukrajinu. Tvrdí, že Joe Biden v minulosti poslal Kyjevu příliš mnoho vojenské techniky.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás