EkonomikaKontrola dat a férová soutěž. Británie plánuje nové regulace velkých technologických společností

Kontrola dat a férová soutěž. Británie plánuje nové regulace velkých technologických společností

Velké technologické společnosti budou muset v Británii čelit novým regulacím. V pátek plán na zavedení nových pravidel oznámila britská vláda s tím, že by firmy při jejich porušení čelily vysokým pokutám. Důvodem zavedení přísnějších podmínek fungování na britském trhu je snaha předat uživatelům větší kontrolu nad jejich daty a zvýšení férové soutěže. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

V Británii se budou muset velké technologické společnosti adaptovat na nové regulace. Za cíl mají posílení férové soutěže na trhu a předání větší kontroly do rukou uživatelů. Pokud by pravidla firmy porušily, hrozila by jim pokuta ve výši 10 procent jejich světového obratu. Informoval o tom v pátek server BBC.

Za každý další den trvajícího porušování dané regulace zaúčtují britské úřady společnosti poplatek ve výši 5 procent jejího světového obratu. Případné porušování pravidel pak zhodnotí Úřad pro digitální trhy (Digital Market Unit). Jeho hlavním cílem je totiž odstranění „predátorských praktik“ některých globálních technologických firem.

Není však jasné, od kdy plánuje britská vláda pravidla zavést. Ve svém prohlášení totiž uvedla, že se tak stane „ve vhodnou dobu“. „Dominance několika málo technologických gigantů vytlačuje novou konkurenci a zpomaluje tím inovaci,“ zdůvodnil nová pravidla ministr pro digitální technologie Chris Philp. Nové regulace patří pod větší rozpracovanou legislativu zaručující uživatelům větší online bezpečnost.

Odkoupit konkurenci nebude nadále pro velké firmy tak snadné

Nová pravidla například umožní uživatelům snáze střídat operační mobilní systémy jako Apple iOS nebo Android bez ztráty svých dat a zpráv. Uživatelé by také měli mít možnost vypnout si takzvanou „personalizovanou“ reklamu. Úřad pro digitální trhy rovněž podle serveru Tech Crunch plánuje regulovat přednastavení aplikací nebo vyhledávačů od společností Google nebo Apple.

Řešit se chystá Úřad pro digitální trhy také případné konflikty mezi společnostmi Meta, Google a vydavateli novin. Poskytne tím ochranu novinářům a zaručí jim, aby mohli svou práci férově zpoplatnit. V současnosti totiž často na článcích na internetu vydělávají firmy jako Google nebo Facebook, jelikož je na svých stránkách nasdílejí vedle vlastních reklam.

Technologickým společnostem také úřad podle nových pravidel nařídí, aby předem hlásily odkoupení menších firem. Dlouhodobě jsou totiž kritizované kvůli zkupování své konkurence předtím, než se zvládne dostat na jejich úroveň. Hlásit budou muset také dle serveru Al Jazeera menším firmám případné změny v algoritmech, které by je mohly ovlivnit.

Doporučujeme

Novým šéfem amerického imigračního úřadu ICE se stane Venturella

Novým úřadujícím ředitelem amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE) se stane jeho dlouholetý představitel David Venturella, který v minulosti pracoval pro soukromou vězeňskou společnost. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa to oznámila v úterý. Rozhodnutí přichází v době, kdy se ministerstvo vnitřní bezpečnosti snaží utlumit intenzivní pozornost médií vyvolanou mimo jiné protiimigračními zásahy v Minneapolisu, kde imigrační agenti v lednu zastřelili dva Američany. Píše o tom deník The New York Times (NYT).

Trump zahájí třídenní návštěvu Číny, jednat bude o Íránu a obchodním příměří

Americký prezident Donald Trump přijede dnes večer do Číny, návštěva Pekingu potrvá tři dny. Očekává se, že šéf Bílého domu bude tlačit na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ohledně ukončení čínské podpory Íránu. Dále se předpokládá, že se Trump bude snažit o zmírnění obchodního napětí mezi oběma zeměmi. K Trumpovi se podle stanice BBC připojí také 17 šéfů významných amerických podniků. Půjde o první cestu hlavy Spojených států do Číny od roku 2017.

Jsme svobodní. Venezuela odmítá stát se 51. státem USA

Nemáme v plánu stát se 51. státem USA, uvedla úřadující venezuelská prezidentka Delcy Rodríguez poté, co její americký protějšek Donald Trump znovu naznačil, že by se jeho administrativa mohla pokusit jihoamerickou zemi anektovat.

Rubio doprovází Trumpa do Číny, i když je na jejím sankčním seznamu

Americký ministr zahraničí Marco Rubio doprovází prezidenta Donalda Trumpa na cestě do Pekingu navzdory tomu, že na něj Čína v minulosti uvalila sankce. Čínské úřady tento problém vyřešily změnou přepisu jeho jména, uvedla agentura AFP.

Saúdská Arábie tajně zaútočila na Írán

Saúdská Arábie podnikla během války na Blízkém východě několik neveřejných úderů na území Íránu. Šlo o odvetu za útoky, které zasáhly saúdské království. Rijád tím poprvé přímo vojensky zasáhl proti svému hlavnímu regionálnímu rivalovi na jeho vlastním území.

Nový Zéland změní klimatický zákon, který zastaví žaloby proti firmám

Novozélandská vláda chce upravit klimatický zákon tak, aby firmy nečelily občanským žalobám za škody spojené se změnou klimatu. Zásah se dotkne i přelomového sporu aktivisty Mike Smitha proti velkým producentům emisí. Kritici mluví o ochraně korporací, vláda naopak tvrdí, že brání ekonomickou jistotu.

Írán si upevňuje kontrolu nad Hormuzským průlivem

Irák a Pákistán si u Íránu zajistily průjezd tankerů s ropou a zkapalněným zemním plynem Perským zálivem. Dohody ukazují, jak silnou páku má Teherán nad jednou z nejdůležitějších energetických tras světa. Krize kolem Hormuzského průlivu už zvedá ceny ropy i LNG a tvrdě dopadá hlavně na asijské ekonomiky.

Král Karel oslavil 50 let od založení The King’s Trust

Charitativní organizace založená králem Karlem na podporu mladých lidí slaví 50 let od svého vzniku. Výroční večer v londýnské Royal Albert Hall spojil členy královské rodiny, známé osobnosti i lidi, kterým projekt během let pomohl změnit život.

České hokejistky převezme Američan Brian Idalski

Česká ženská hokejová reprezentace vstupuje do nové éry. Národní tým po čtyřech letech opouští kanadská trenérka Carla MacLeod a její místo zaujme Američan Brian Idalski. Vedení svazu oznámilo změnu v úterý po rozhodnutí výkonného výboru. Idalski naposledy vedl Vancouver v profesionální ženské soutěži PWHL.

Texas žaluje Netflix za to, že bez souhlasu sbírá data uživatelů včetně dětí

Společnost Netflix čelí v Texasu žalobě, kterou podal generální prokurátor Ken Paxton. Ten viní streamovací společnost z neoprávněného sběru dat o dětech i dospělých a používání „návykových“ prvků, které mají uživatele udržet co nejdéle na platformě.

Americký Senát chystá velkou regulaci kryptoměn

Americký Senát tento týden řeší návrh zákona CLARITY Act, který má poprvé jasně nastavit pravidla pro trh s kryptoměnami a digitálními aktivy.

Zelenskyj není předmětem vyšetřování, řekl šéf ukrajinské protikorupční agentury

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj momentálně není předmětem žádného vyšetřování Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU), řekl dnes podle médií šéf této agentury Semen Kryvonos. Učinil tak poté, co úřady v pondělí sdělily bývalému vlivnému šéfovi Zelenského prezidentské kanceláře Andriji Jermakovi, že jej podezírají z praní špinavých peněz.

Těžba písku se stává globálním ekologickým problémem

Písek patří k nejvíce využívaným surovinám na planetě. Používá se při výrobě betonu, skla nebo při rozsáhlých stavebních projektech. Jeho těžba ale v mnoha částech světa začíná vytvářet vážné ekologické problémy.

Dva lidé bojují o život po střelbě v Cambridge

Dva lidé utrpěli kritická zranění po střelbě na rušné silnici v americkém Cambridge ve státě Massachusetts. Ozbrojený muž začal v pondělí odpoledne střílet do projíždějících aut poblíž řeky Charles nedaleko Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu.

Při výbuchu bomby na tržišti v Pákistánu zahynulo deset lidí

Osm civilistů a dva policisté dnes zahynuli při výbuchu bomby na tržišti v okrese Lakki Marvat na severozápadě Pákistánu. Podle agentury Reuters to sdělil vysoce postavený policejní důstojník Sadžád Chán. Místní nemocnice přijala 37 pacientů, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama