menu

17.4 C
Czech
Sobota 14. září 2024

Čína kritizuje nové nizozemské omezení vývozu strojů na výrobu čipů

Čína vyjádřila nespokojenost s rozhodnutím nizozemské vlády rozšířit exportní omezení na technologie společnosti ASML, která se specializuje na výrobu strojů pro výrobu čipů. Podle čínského ministerstva obchodu jde o krok, který poškozuje spolupráci mezi Čínou a Nizozemskem v oblasti polovodičů.

Ukrajina si přeje mírový summit s Ruskem a 150 státy, řekl premiér

Ukrajina by si přála zapojit do druhého mírového summitu představitele více než 150 zemí včetně Ruska, uvedl dnes na tiskové konferenci ukrajinský premiér Denys Šmyhal. První summit o míru na Ukrajině se konal letos v polovině června ve Švýcarsku, kam Rusko nebylo pozváno, ale kde se 80 z 92 zúčastněných zemí podepsalo pod závěrečné prohlášení. Šmyhal by si přál, aby druhý summit o míru následoval do konce letošního roku.

Konspirace, falešné zprávy, zločiny, aneb proč je Telegram kontroverzní?

Sledujte nás na sítích

Sociální síť Telegram v Rusku používají všechny strany – provládní i protivládní skupiny. Zatčení jejího generálního ředitele Pavla Durova v Paříži ruskou opozici znepokojilo. Ale tato aplikace má i své stinné stránky, napsal zpravodajský server Deutsche Welle.

Reklama

Írán 2017-2018: Ve městě Mašhad vypukly protesty proti korupci, špatnému hospodaření a stoupajícím cenám potravin. Během několika dní se protesty rozšířily do desítky dalších měst a venkovských komunit po celé zemi. Vláda v Teheránu měla potíže dostat je pod kontrolu.

Thajsko 2020: V univerzitních kampusech po celé zemi rostl odpor proti vojenskému režimu, který vedl premiér a armádní generál Prajutch Čan-Oča. Protesty, které zahájila thajská opoziční strana, rychle nabraly na síle a nakonec vedly k vyhlášení výjimečného stavu.

Bělorusko 2020: V zemi, kde desítky let vládne autokrat, se konaly prezidentské volby. Diktátor Alexandr Lukašenko oznámil, že v nich zvítězil – a následovaly měsíce hromadných demonstrací.

Všechny tyto i další protesty mají jedno společné: byly z velké části organizovány na Telegramu. Tato služba pro zasílání zpráv se stala jednou z nejpopulárnějších na světě od roku 2013, kdy ji spoluzaložil Pavel Durov, který je v současné době ve vazbě v Paříži.

Reklama

Telegram používá více než 900 milionů lidí a tato platforma se pyšní tím, že je její obsah regulován mnohem méně přísně než na jiných podobných sítích. Tato aplikace také funguje i tehdy, když internet běží extrémně pomalu – například když se vlády snaží omezit jeho používání. Navíc je tu možné vytvářet chatovací skupiny s až 20.000 účastníky, což umožňuje rychlou mobilizaci velkých davů.

Aplikace také uživatelům slibuje mimořádně vysokou úroveň anonymity. Ačkoli musí při zakládání účtu zaregistrovat číslo mobilního telefonu, mohou zadat uživatelské jméno, které lze používat, aniž by ostatní členové chatovací skupiny toto číslo viděli. Díky všem těmto funkcím je Telegram pro určité skupiny obzvláště zajímavý.

Nejde ovšem jen o opoziční skupiny žijící v autoritářských režimech. Telegram se například stal také platformou pro ty, kdo v roce 2020 popírali nemoc covid-19.

Poté, co byla dočasně odstavena sociální síť Parler, kterou do značné míry upřednostňovali pravicoví extremisté a radikální populisté šířící krajně pravicový obsah, se Telegram stal jejich novou preferovanou platformou, na níž se objevily četné falešné zprávy – známé pod anglickým označením fake news – a dezinformační kampaně.

Telegram také přitahuje kyberzločince; Pavel Durov je mimo jiné obviňován z toho, že na své platformě umožňuje rozkvět organizovaného zločinu, nebrání šíření dětské pornografie a kryje zločiny.

Durovovo zatčení vedlo ke skutečně zvláštní situaci, kdy si Kreml, který má na Telegramu řadu vlastních kanálů, stěžuje stejně hlasitě jako vysoce postavení představitelé ruské opozice. Georgij Alburov, dlouholetý spolupracovník zavražděného ruského aktivisty a kritika Kremlu Alexeje Navalného, zašel tak daleko, že řekl, že Durovovo zatčení představuje „tvrdou ránu zasazenou svobodě slova“.

Telegram však není zdaleka tak bezpečný a anonymní, jak si většina uživatelů myslí – právě naopak.

„Můžete se zeptat kohokoli, kdo se pohybuje v bezpečnostních kruzích, a každý vám řekne, že Telegram zoufale zaostává za ostatními platformami, pokud jde o utajení obsahu,“ řekl Jürgen Schmidt, který vede německý odborný portál heise online.

Na rozdíl od služeb pro zasílání zpráv, jako je WhatsApp nebo Signal, není obsah na Telegramu šifrován end-to-end, tedy po celé cestě mezi telefonem jednoho uživatele a telefonem druhého.

„Telegram tohle ne vždycky sděluje úplně jasně,“ řekl Schmidt serveru Deutsche Welle. „Mluví o šifrování všech zpráv, ale myslí tím jen šifrování mezi zařízením (uživatele) a serverem, ne koncové šifrování. Jakmile jsou zprávy na serveru, jsou dešifrovány do podoby prostého textu,“ dodal.

Je sice možné změnit nastavení tak, aby umožňovalo koncové šifrování dat. Ale není to úplně snadné a také nefunguje pro každý druh chatu.

„V zásadě to znamená, že vše, co je v aplikaci napsáno, je uloženo na serverech Telegramu, kam má Durov a jeho tým plný přístup,“ uvedl Schmidt, který v jednom ze svých článků popsal aplikaci jako „noční můru“, pokud jde o ochranu soukromí.

Není však známo, kde se tyto servery skutečně nacházejí – proto také není známo, kdo přesně má přístup k informacím, které jsou na nich uložené. Telegram umístění svých serverů nezveřejnil.

Proč je Telegram tak oblíbený u tolika protestních hnutí, která se staví proti autoritářským vládám?

„Žádné technické vysvětlení neexistuje,“ řekl Schmidt, který nicméně naznačil jinou možnou motivaci: „Na rozdíl od většiny ostatních služeb pro zasílání zpráv nemá Telegram zázemí v USA – kde si mnozí stále myslí, že v tom mají prsty ‚zlí‘ agenti americké kontrarozvědky NSA.“ Místo toho společnost provozuje Rus, „který získal důvěryhodnost i tím, že opustil zemi, aby se vyhnul tlaku tamního režimu“.

Zvláštní je také skutečnost, že Durov zřejmě nikdy nenechává svou společnost příliš dlouho na jednom místě. Po odchodu z Ruska nejprve přestěhoval Telegram do Berlína, pak do Londýna a Singapuru, než se usadil v Dubaji.

„Samozřejmě,“ dodal technologický expert Schmidt, „je možné spekulovat, že se stěhuje, aby se vyhnul orgánům činným v trestním řízení. Dubajskou adresu Telegramu zatím uživatelé vnímali příznivě jako něco, co Durovovi dodává větší důvěryhodnost, protože ho už nemohou snadno pronásledovat němečtí nebo američtí úředníci.“

Ovšem pro uživatele to podle Schmidta má závažné důsledky. „Nemají žádnou možnost, jak se u Telegramu domoci odškodnění.“ On-line platforma podle jeho slov byla navržena s ohledem na tuto skutečnost. „Můžete to vnímat pozitivně, kdyby se na vás zaměřili například státní žalobci, ale má to naopak nevýhody pro někoho, kdo se stal obětí on-line podvodníků,“ řekl Schmidt a doplnil závěrečnou výzvu: „Osobně bych se Telegramu vyhnul, pokud jde o cokoli důvěrného.“

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Apple Vision Pro čelí chybě zabezpečení připomínající zápletku sci-fi filmu

Vstup společnosti Apple do odvětví rozšířené reality (XR) s náhlavní soupravou Vision Pro vyvolal vlny nejen kvůli jejím působivým funkcím, ale také kvůli vysoké ceně. Uprostřed této inovace však byla objevena závažná bezpečnostní chyba, která je jako ze sci-fi filmu. Tato chyba umožňovala neoprávněný přístup k osobním údajům uživatele sledováním pohybu jeho očí.

OpenAI představuje nový AI model o1

OpenAI uvedlo svůj nejnovější model umělé inteligence, označovaný jako o1. Tento model, vyvíjený pod kódovým jménem „Strawberry“, je navržen tak, aby se zaměřoval na složitější úlohy v oblasti přírodních věd, matematiky a programování. Jeho hlavní předností je schopnost hlubšího uvažování, což jej odlišuje od předchozích modelů, které se soustředily hlavně na generování textu.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

USA schválily prodej 32 stíhaček F-35 Rumunsku

Spojené státy schválily prodej 32 bitevníků s technologií stealth pro obtížnou zjistitelnost F-35A Rumunsku za 7,2 miliardy dolarů (přes 163 miliard korun). Informovalo o tom v pátek podle agentury AFP ministerstvo zahraničí USA.

Dva mrtvé a devět raněných si vyžádal ruský útok na ukrajinskou Sumskou oblast

Dva lidi byli zabiti a dalších devět zraněno při pátečním ruském ostřelování Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Oznámila to na platformě Telegram oblastní správa. V Kyjevě dnes brzy ráno trosky dronu zasáhly obecní budovu severně od centra města, oznámil starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko.

Biden přivítal Starmera v Bílém domě k jednání o Ukrajině a Blízkém východě

Americký prezident Joe Biden dnes přivítal v Bílém domě britského premiéra Keira Starmera za sílícího tlaku, aby Washington povolil Ukrajině používat dalekonosné západní zbraně k útokům na cíle v ruském týlu. Lídři před novináři uvedli, že budou jednat o Ukrajině a Blízkém východu, na otázky ohledně bojových omezení pro Kyjev nereagovali.

WHO schválila první vakcínu proti mpox pro dospělé

Světová zdravotnická organizace (WHO) udělila první povolení pro použití vakcíny proti nemoci mpox u dospělých. Jde podle ní o významný krok v boji proti tomuto virovému onemocnění v Africe, uvedla dnes agentura AP. Rozhodnutí umožní dárcům, jako jsou globální očkovací aliance Gavi nebo Dětský fond OSN (UNICEF), vakcínu nakupovat. Jedná se o vakcínu MVA-BN farmaceutické firmy Bavarian Nordic. Onemocnění mpox bylo dříve známé jako opičí neštovice.

Rusko vyhostilo šest britských diplomatů kvůli obvinění ze špionáže

Rusko rozhodlo o odebrání akreditace šesti britským diplomatům v Moskvě. Federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že má důkazy o jejich zapojení do špionážních a sabotážních aktivit, které měly za cíl ovlivňovat situaci na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Velká Británie a Spojené státy jednají o možnosti dodávek raket dlouhého doletu na Ukrajinu.
Reklama

DOPORUČUJEME

Apple Vision Pro čelí chybě zabezpečení připomínající zápletku sci-fi filmu

Vstup společnosti Apple do odvětví rozšířené reality (XR) s náhlavní soupravou Vision Pro vyvolal vlny nejen kvůli jejím působivým funkcím, ale také kvůli vysoké ceně. Uprostřed této inovace však byla objevena závažná bezpečnostní chyba, která je jako ze sci-fi filmu. Tato chyba umožňovala neoprávněný přístup k osobním údajům uživatele sledováním pohybu jeho očí.

OpenAI představuje nový AI model o1

OpenAI uvedlo svůj nejnovější model umělé inteligence, označovaný jako o1. Tento model, vyvíjený pod kódovým jménem „Strawberry“, je navržen tak, aby se zaměřoval na složitější úlohy v oblasti přírodních věd, matematiky a programování. Jeho hlavní předností je schopnost hlubšího uvažování, což jej odlišuje od předchozích modelů, které se soustředily hlavně na generování textu.

Netflix přestane fungovat na starších iPhonech a iPadech

Uživatelé starších modelů iPhonů a iPadů, kteří stále běží na iOS 16, se brzy nebudou moci připojit ke svému oblíbenému obsahu na Netflixu. Tato změna se týká nejen starších zařízení, jako jsou iPhone 8 a iPhone X, ale i prvních verzí iPad Pro a páté generace iPadů. Netflix totiž přestane podporovat tyto starší operační systémy, a to s nástupem iOS 17.

iPhone 16 Pro a Pro Max: Větší displeje a lepší kamery

Společnost Apple představila nové vlajkové modely iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max, které přinášejí výrazná vylepšení v oblasti designu, výkonu a fotoaparátu. Tyto modely jsou připraveny zahájit éru umělé inteligence díky nové funkci Apple Intelligence, která se u těchto prémiových zařízení projeví nejvíce.

Huawei uvádí na trh nový třikrát skládací telefon Mate XT za 2 800 dolarů

Čínská technologická společnost Huawei představila nový skládací telefon Mate XT, který má ambici ohrozit konkurenční Apple. S cenou od 2 800 dolarů a pokročilými funkcemi založenými na umělé inteligenci jde o dosud nejtenčí skládací smartphone na světě. Ačkoli je tento model považován za technologický průlom, analytici varují, že jeho vysoká cena a omezená výroba pravděpodobně neovlivní celkové prodeje na trhu.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

USA schválily prodej 32 stíhaček F-35 Rumunsku

Spojené státy schválily prodej 32 bitevníků s technologií stealth pro obtížnou zjistitelnost F-35A Rumunsku za 7,2 miliardy dolarů (přes 163 miliard korun). Informovalo o tom v pátek podle agentury AFP ministerstvo zahraničí USA.

Dva mrtvé a devět raněných si vyžádal ruský útok na ukrajinskou Sumskou oblast

Dva lidi byli zabiti a dalších devět zraněno při pátečním ruském ostřelování Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Oznámila to na platformě Telegram oblastní správa. V Kyjevě dnes brzy ráno trosky dronu zasáhly obecní budovu severně od centra města, oznámil starosta ukrajinské metropole Vitalij Kličko.

Biden přivítal Starmera v Bílém domě k jednání o Ukrajině a Blízkém východě

Americký prezident Joe Biden dnes přivítal v Bílém domě britského premiéra Keira Starmera za sílícího tlaku, aby Washington povolil Ukrajině používat dalekonosné západní zbraně k útokům na cíle v ruském týlu. Lídři před novináři uvedli, že budou jednat o Ukrajině a Blízkém východu, na otázky ohledně bojových omezení pro Kyjev nereagovali.

WHO schválila první vakcínu proti mpox pro dospělé

Světová zdravotnická organizace (WHO) udělila první povolení pro použití vakcíny proti nemoci mpox u dospělých. Jde podle ní o významný krok v boji proti tomuto virovému onemocnění v Africe, uvedla dnes agentura AP. Rozhodnutí umožní dárcům, jako jsou globální očkovací aliance Gavi nebo Dětský fond OSN (UNICEF), vakcínu nakupovat. Jedná se o vakcínu MVA-BN farmaceutické firmy Bavarian Nordic. Onemocnění mpox bylo dříve známé jako opičí neštovice.

Rusko vyhostilo šest britských diplomatů kvůli obvinění ze špionáže

Rusko rozhodlo o odebrání akreditace šesti britským diplomatům v Moskvě. Federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že má důkazy o jejich zapojení do špionážních a sabotážních aktivit, které měly za cíl ovlivňovat situaci na Ukrajině. Tento krok přichází v době, kdy Velká Británie a Spojené státy jednají o možnosti dodávek raket dlouhého doletu na Ukrajinu.

Z ruského zajetí se vrátilo 49 Ukrajinců a Ukrajinek, uvedl Zelenskyj

Do vlasti se vrátilo z ruského zajetí 49 Ukrajinců a Ukrajinek, vojáků i civilistů, oznámil dnes na internetu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec podle médií uvedl, že zdravotní stav osvobozených krajanů je velmi vážný, mnozí v ruském zajetí zhubli o desítky kilogramů. Ruské úřady se dosud nevyjádřily, ruská média předpokládají, že do Ruska se vrátilo z ukrajinského zajetí 49 ruských vojáků. Většinu z nich podle ukrajinských médií tvoří Rusové, povolaní k povinné službě v ruské armádě a zajatí ukrajinskými silami v Kurské oblasti.

Maria Thérèse Tviberg ukončila kariéru ve 30 letech

Maria Thérèse Tviberg, norská lyžařka a mistryně světa, ve čtvrtek oznámila konec své kariéry. Ve 30 letech se rozhodla skončit po sérii zranění, která výrazně ovlivnila její poslední sezóny. Tviberg tak odchází s titulem mistryně světa a olympijskou medailí na kontě.

Střední Evropa se připravuje na záplavy, výše v Alpách se čeká vydatné sněžení

Východní a jihovýchodní části Německa se připravují na lijáky provázené silným nárazovým větrem, které zvednou hladiny vodních toků. Německá meteorologická služba (DWD) zároveň varuje před vydatným sněžením ve vyšších polohách Alp. V několika regionech na jihu a jihozápadě Polska platí nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí, někde hrozí bleskové povodně.
Reklama
Reklama