Po téměř týdenním jednání podepsaly válčící strany v Súdánu, armáda a polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF), dohodu, která má zmírnit utrpení civilního obyvatelstva. Na cestě k příměří však dosáhly jen malého pokroku. V pátek o tom informovaly servery BBC nebo CNN.
Dohoda, kterou v Džiddě podepsali zástupci súdánské armády a RAF, představuje první krok k poskytnutí pomoci civilistům. Obě strany odsouhlasily, že umožní bezpečný průchod lidem opouštějícím bojové zóny, ochrání humanitární pracovníky a nebudou používat civilisty jako lidské štíty. Na přerušení bojů se nicméně neshodly. V pátek se navíc dle BBC objevily zprávy o dalších náletech a ostřelování hlavního města Chartúmu.
Sudan warring parties agree deal to protect civilians https://t.co/7twelCuNx4
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 12, 2023
Jednání zprostředkovaly Spojené státy a Saúdská Arábie. Američtí představitelé podle svých slov doufají, že se podaří nastartovat bezpečné dodávky humanitární pomoci, k čemuž se obě strany po útocích a rabování zavázaly. V otázce zprostředkování míru jsou však válčící strany stále poměrně daleko od sebe, uvedly USA.
Jednají o návrhu příměří a mechanismu jeho monitorování nadále probíhají
„Budeme postupovat co nejrychleji, abychom se se stranami dostali ke skutečným krokům. Každé straně jsme již dali konkrétní doporučení, aby přijala opatření. Něco z toho se již děje,“ sdělil dle CNN telefonicky zástupce amerického ministerstva zahraničí.
Saúdská Arábie mezitím podle Arab News uvedla, že je třeba udělat ještě více: „Další kroky budou následovat a nejdůležitější je dodržet to, co bylo dohodnuto.“





Ne všichni jsou ovšem s novou dohodou spokojeni. Podle některých Súdánců nesplňuje to, co očekávali. „Jsem opravdu neuvěřitelně rozčarována,“ řekla profesorka Nisrin Elamin z Torontské univerzity v pořadu BBC Newsday.
„Příměří, na kterých se dohodli v minulosti, se nedodržela. Nechápu, proč bychom je měli vůbec brát za slovo. Pro mě je to opravdu jen další jednání za zavřenými dveřmi bez civilního aktéra,“ dodala Elamin s tím, že její rodina uvázla v Chartúmu.
Konflikt ve státě na severovýchodě Afriky se 45 miliony obyvatel vypukl v polovině dubna, když se polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) odmítly začlenit do súdánské armády v rámci plánovaného přechodu k civilní vládě. Od té doby počet obětí podle WHO narostl na více než 600 a tisíce lidí musely opustit své domovy.