-10.5 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
ZprávyPředsedou německé CDU byl v sobotu zvolen Armin Laschet

Předsedou německé CDU byl v sobotu zvolen Armin Laschet

V sobotu si němečtí křesťanští demokraté zvolili svého nového předsedu. Stal se jím premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Dostává se tak do pozice, kdy by mohl vystřídat Angelu Merkel ve funkci kancléřky, až odstoupí po zářijových volbách.

Německá kancléřka Angela Merkel se od svého nástupu do funkce v roce 2005 stala předním evropským lídrem. Uvedla však, že se nebude ucházet o znovuzvolení do funkce. Své působení v čele vládnoucí Křesťanskodemokratické unie (CDU) ukončila v roce 2018. Funkci kancléřky však zastává do letošního roku. V sázce je tak vedení největší evropské ekonomiky.

Nástupkyní Angely Merkelové na postu předsedkyně CDU se stala Annegret Kramp-Karrenbauer. Ta svou funkci dala k dispozici v únoru 2020 a uvedla, že zůstane vůdkyní strany, dokud nebude zvolen její nástupce. Kramp-Karrenbauer dle BBC zápasila s nedostatkem autority.

Nový lídr CDU byl v sobotu zvolen delegáty kvůli pandemii koronaviru digitální formou. Stal se jím Armin Laschet. Ten tak povede stranu v post-Merkel éře.

Armin Laschet je premiérem nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska. Ten v rozhodujícím kole volby porazil Friedricha Merze, který se o předsednické křeslo ucházel neúspěšně již v roce 2018. Lascheta ve druhém kole volby podpořilo 521 delegátů. Merz získal 466 hlasů.

Merz sdělil agentuře Reuters, že nabídl Laschetovi možnost připojit se k současné vládě jako ministr hospodářství. Mluvčí Merkelové však uvedl, že nejsou plánována žádná přeskupení vlády.

Po oznámení výsledku Laschet uvedl, že si je „vědom zodpovědnosti spojené s tímto úřadem“ a ve svém projevu vyzval demokratické síly, aby se spojily proti přílivu extremismu, který se přehnal západními národy spolu s pandemií koronaviru.

K vítězství pogratulovala Laschetovi i Angela Merkel, jejíž blahopřání se objevilo na oficiálním účtu CDU.

„Obzvláště v těchto dnech, které ve světě zažíváme, je fráze ,jednota, spravedlnost a svoboda´ aktuálnější než kdy jindy,“ uvedl s odkazem na německou národní hymnu. „Pojďme společně bojovat za tyto principy proti všem, kteří je chtějí ohrozit.“

Závazné výsledky sobotního hlasování budou známy 22. ledna, až tehdy se Laschet stane oficiálně předsedou. Zvolením si tak zajistil silnou pozici pro kancléřskou kandidaturu, strana ovšem může nominovat i někoho jiného.

K vítězství mu pogratulovala i Angela Merkel, jejíž blahopřání se objevilo na oficiálním účtu CDU. „Těším se na naši spolupráci.“ Gratulace přišla i od ministra financí Olafa Scholze, který popřál Laschetovi štěstí. „Tento rok bude pro nás všechny výzvou,“ stálo na Twitteru Scholze.

Reklama

Doporučujeme

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.

Ruský dronový útok podle úřadů poničil energetické objekty v Oděské oblasti

Ruské drony v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti. Oznámil to dnes Oleh Kiper, šéf vojenské správy oblasti, která je opakovaně cílem ruských útoků. Jeden člověk utrpěl zranění.

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal dnes dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.

Srážka dvou rychlovlaků ve Španělsku, nejméně 21 mrtvých

Tragédie na jihu Španělska v neděli večer ochromila dopravu v okolí Córdoby. V blízkosti obce Adamuz se srazil vysokorychlostní vlak, který vykolejil, s dalším spojem v protisměru. Policie potvrdila nejméně 21 mrtvých a desítky zraněných.

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama