Evropská unie o víkendu konečně obdržela očekávaný dopis, ve kterém ji administrativa Donalda Trumpa informovala o nových obchodních podmínkách. Znění dopisu Brusel opařilo, protože Trump hrozí EU 30procentním všeobecným clem. Evropa se přitom s Američany chtěla dohodnout na 10procentním poplatku. Je to jen další Trumpův trik?
Hřmotná dubnová cla odložil Trump na červenec a v červenci pro změnu na začátek srpna. Prodloužená jízda na celním kolotoči se ale neobešla bez dalších výhrůžek. Americký prezident informoval svět, že všechny země postupně obdrží dopisy, ve kterých si přečtou o nových parametrech celní politiky.
Řada států dostala Trumpův telegram už na začátku minulého týdne. Evropská unie ale dlouho nic. Jako by tím Trump naznačoval, jak moc ho Brusel nudí a jak moc ho chce přitlačit ke zdi. A že ono přitlačení ke zdi je pořádně tvrdé.
O víkendu se v Bruselu konečně dočkali, jenže po přečtení dopisu možná usoudili, že taková zpráva klidně mohla ještě počkat. Trump pohrozil Evropské unii všeobecným 30procentním clem, přirážka by měla být aplikována na téměř všechno zboží.
Jednání ve slepé uličce
Na první pohled tak Trump hodil do koše týdny jednání, která Evropská unie s Washingtonem vedla. Krátce po dubnovém šoku se Brusel snažil s Trumpem domluvit separátní a výhodnější obchodní podmínky. Ostatně viděl, že třeba Británii, Číně nebo Vietnamu to vyšlo. Tak proč by se Trump neměl „smilovat“ i nad EU?
Nejprve se Evropská unie při jednání snažila cla úplně eliminovat. Později pochopila, že přes minimálně 10procentní clo nejede vlak a pokusila se proto točit kolem této mety. Výš Evropa jít nechtěla a ani neplánovala.
"It is a great honor for me to send you this letter," writes President Trump to Commission chief Ursula von der Leyen in the same letter where he announces a staggering 30% tariff on imports from the EU pic.twitter.com/gMjnWiewQs
— Gerardo Fortuna (@gerardofortuna) July 12, 2025
Navrhovaná 30procentní cla jsou tak pro Brusel studenou sprchou. Mají začít platit prvního srpna, do té doby může Trump změnit názor. A i když je pravděpodobné, že nakonec budou cla nižší, Evropská unie se dalším průtahům v jednání a panice trhů chtěla vyhnout.
Stejně jako Evropě hrozí Trump 30procentními cly i Mexiku. Že se Evropská unie ocitla s Mexikem v jedné přihrádce, celkem jasně ilustruje, že Evropa u Trumpa žádné výsadní postavení nemá.
Další přitvrzení Trumpovy celní politiky už kritizuje Paříž i Řím. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová věří, že se obchodní podmínky ještě podaří uhladit. Čas ale běží a hraje v neprospěch evropských firem.