Od návratu do Bílého domu Donald Trump metá kritiku na všechny strany, na domácí půdě ale nejvíce rezonuje jeho spor s šéfem centrální banky. Jerome Powell totiž navzdory Trumpovi odmítá snížit úrokové sazby. Právě kvůli tomu se ho republikán pokusil sesadit. Co za tím stojí?
Trump nemá rád, když mu někdo odporuje. A Powell ve svých 72 letech odporuje vehementně. Kormidelníka centrální banky už v minulosti kritizovali mnozí, ať už šlo o ekonomy, politiky nebo investory. Svou misi nepodlehnout požadavkům americké vlády ale plní do puntíku.
Centrální banka by měla být nezávislou institucí a tudíž by nemělo jít o nic zase tak překvapivého. Jenže kritiku, kterou na adresu Powella uvalil Trump, by skutečně nedokázal ustát každý.
Americkému prezidentovi se nelíbí, že Powell nechce snížit úrokové sazby a ukázat tím ekonomice pozitivní signál. Viní proto šéfa centrální banky z toho, že výkonnost celých Spojených států brzdí.
Powell má ale obavy z přetrvávajících inflačních tlaků a dopadů obchodní války, takže zatím se snižováním sazeb nespěchá. Trump chtěl neposlušného centrálního bankéře dokonce zbavit funkce, uvedl web CNBC. Své stanovisko změnil až ve chvíli, kdy mu zřejmě poradci řekli, že to není možné. Regulérní mandát vyprší Powellovi až v roce 2026.
Trump se v Powellovi zmýlil
Celý souboj mezi Trumpem a Powellem je o to pikantnější, že prezident svého soka kdysi do čela centrální banky sám vybral. Stalo se tak v roce 2017, během Trumpova prvního funkčního období.
Powell je právník a svým kariérním přesahem se dost liší od typických centrálních bankéřů. Možná proto si Trump tehdy i nyní myslel, že s ním bude moci cloumat. Centrální bankéř ale jede svou vlastní linii.
Jen už teď není tak snadné rozlišit, jestli Powell „brzdí“ americkou ekonomiku kvůli tomu, že to skutečně považuje za správné, nebo kvůli tomu, že tím ilustruje svůj vzdor vůči Trumpovi.
Vývoj sporu se mezitím promítá do kapitálových trhů. Když jsou Trump s Powellem na kordy, trhy jsou labilnější. Řada investorů se raději z akcií ukryla do jiných aktiv. Třeba do zlata, jehož růst jasně pohání rozkol mezi nejmocnějším prezidentem a nejmocnějším centrálním bankéřem světa.