menu

25.6 C
Czech
Úterý 1. července 2025

K ISS odletěla soukromá mise, posádku tvoří Ind, Maďar, Polák a Američanka

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes po řadě odkladů odstartovala soukromá mise společnosti Axiom Space. Posádku tvoří Šubhánšu Šukla z Indie, Tibor Kapu z Maďarska, Slawosz Uznański-Wiśniewski z Polska a bývalá astronautka NASA Peggy Whitson. Na ISS už bylo téměř 300 lidí - ale ještě nikdy nikdo z Indie, Polska nebo Maďarska. Astronauti k ISS letí raketou Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX.

Smrtící zbraň zpět ve hře. Ukrajina se vrací k protipěchotním minám

Válka na Ukrajině a hrozba Ruska si žádají radikální opatření. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret o odstoupení od Ottawské úmluvy zakazující výrobu a používání nášlapných protipěchotních min. Konečné rozhodnutí je ovšem na ukrajinském parlamentu. Zelenskyj k tomu vyzval všechny státy hraničící s Ruskem.

Kolik tyrannosaurů kdy chodilo po Zemi? Vědci došli k tomu, že miliardy

Lékaři omylem ženě odstranili část páteře, už nikdy nebude chodit

Chybovat je lidské. V některých profesích to však znamená nevratné škody a zničené životy. O tom se přesvědčila žena jménem Gill. Po rutinní operaci se probudila paralyzovaná, přičemž jí lékaři oznámili, že už zřejmě nikdy nebude chodit. Chirurg pacientce totiž omylem odebral část páteře.

Tyrannosaurus rex neboli T. rex je jeden z nejznámějších dinosaurů. Pravděpodobně jste o něm už slyšeli nebo ho dokonce viděli ve filmu. Kolik jich ale chodilo celkem po Zemi? Analýza na základě posledních fosilních dat ukázala, že nejspíše neuvěřitelné 2,5 miliardy. O studii informuje server ScienceDaily.

Vzhledem k tomu, že se fosílií zatím nenašlo mnoho, paleontologové se vyhýbali odhadu velikosti vyhynulých populací. Nyní se však rozhodli na základě nejnovějších analýz fosilních záznamů zkusit změřit početnost severoamerického predátora T. rexe. Doteď to nebyl nikdo schopen spočítat. George Gaylord Simpson, jeden z nejvlivnějších paleontologů minulého století, měl navíc pocit, že to ani nelze provést.

Charles Marshall, ředitel Paleontologického muzea University of California, spolu se svými studenty, se rozhodl na tuto neznámou zaměřit. „Je to jeden z tisíců, jeden z milionu, jeden z miliardy?“ říkal si Marshall, když v ruce držel fosílii. „A pak jsem si začal uvědomovat, že možná můžeme skutečně odhadnout, kolik jich bylo naživu, a tedy, že na tuto otázku mohu odpovědět.

Vědci dospěli k závěru, že se na kontinentu pravděpodobně v každém okamžiku vyskytovalo asi 20 000 dospělých T. rexů, od Mexika po Kanadu, a celkově žilo a zemřelo asi 2,5 miliardy jedinců.

T. Rex obýval Zemi zhruba 2,5 milionu let, což odpovídá asi 127 000 Generací.

Marshall ale zdůrazňuje, že odhady jsou nejisté. Celkový počet jedinců, kteří kdy chodili po Zemi, mohl být kdekoliv od 140 milionů do 42 miliard. Dle vědců je totiž těžké provést kvantitativní odhady za pomoci fosilií.

Mladí jedinci byli ze studie vynecháni

K výpočtu využil Marshall a jeho studenti tzv. Damuthův zákon. Ten popisuje, jak je hustota populace spojena s velikostí těla. Ekologické rozdíly ale vedou k rozdílným hustotám populací zvířat se stejnou fyziologií a ekologickou nikou. Například jaguáři a hyeny mají přibližně stejnou velikost těla, ale hyeny se nacházejí v jejich prostředí s hustotou 50krát vyšší než je hustota jaguárů v jejich prostředí.

Marshall se v rámci studie rozhodl zacházet s T. rexem jako s predátorem s energetickými požadavky na půli cesty mezi požadavky lva a varana komodského.

Nedospělí tyrannosauři byli ze studie vynecháni, neboť mohli ve skutečnosti žít odděleně od dospělých a pronásledovat jinou kořist. Až v dospělosti totiž čelisti T. rexe řádově zesílily, což mu umožnilo rozdrtit kosti. Do značné míry, tak mohli fungovat jako odlišné živočišné druhy.

20 let a 5,2 tuny

Dle vědců byl pravděpodobný věk T. rexe při pohlavní dospělosti 15,5 roku a dožíval se pravděpodobně 20 let. Jeho průměrná tělesná hmotnost v dospělosti byla asi 5,2 tuny. 

Z těchto odhadů vědci vypočítali, že každá generace trvala přibližně 19 let a že průměrná hustota byla přibližně jeden dinosaurus na každých 100 kilometrů čtverečních.

Dle odhadu se T. rex geograficky vyskytoval na asi 2,3 milionu čtverečních kilometrů a obýval Zemi zhruba 2,5 milionu let, což odpovídá asi 127 000 generací. To společně s 20 tisíci jedinci v každém okamžiku dělá asi 2,5 miliardy jedinců.

K dnešnímu dni však bylo nalezeno méně než 100 jedinců, a mnoho z nálezů byla jen jediná kost.

Marshall očekává, že se jeho kolegové budou ohledně těchto čísel hádat, ale věří, že jeho výpočetní rámec pro odhad vyhynulých populací obstojí a bude užitečný pro odhad populací dalších zkamenělých tvorů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.

Archeologové v Londýně poskládali fragmenty nalezených římských nástěnných maleb

Archeologové v Londýně poskládali dohromady fragmenty jednoho z největších souborů římských nástěnných maleb, jaké se kdy v britské metropoli našly. Informovala o tom dnes agentura AFP nebo stanice BBC a CNN s odvoláním na londýnské muzeum archeologie (MOLA). Na 2000 let staré kusy zdí podle muzea kdysi zdobily asi 20 zdí luxusní římské vily, která se nacházela v současné londýnské čtvrti Southwark.

Oranžové skleněné kuličky z Měsíce odhalují jeho výbušnou minulost

Když se astronauti z mise Apollo poprvé procházeli po Měsíci, čekali šedé kamení a prach. Místo toho našli něco, co vypadalo jako poklad: drobné oranžové skleněné kuličky rozeseté po povrchu. Vzorky přivezli zpět na Zemi a vědci je půl století zkoumali. Teď konečně víme, co nám tyto kuličky říkají o minulosti Měsíce.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rodiny obětí vraždy v Idahu se bouří proti dohodě s Kohbergerem

Pět týdnů před začátkem procesu s Bryanem Kohbergerem, obviněným z vraždy čtyř studentů Univerzity v Idahu, se situace nečekaně změnila. Podle rodin obětí má Kohberger přijmout dohodu o vině a trestu výměnou za doživotní trest. Rozsudku smrti tak unikne.

Vysoké teploty varují před zrychlenou klimatickou změnou

Evropa zažívá rekordní vlnu veder, která se neomezuje jen na lidské nepohodlí. Přehřátá města, vysychající krajina a tání ledovců ukazují, že nejde o ojedinělý výkyv, ale o další důkaz zrychlující se klimatické změny.

Trumpův „krásný“ zákon rozděluje americkou společnost i ekonomy

4. července na americký Den nezávislosti chce prezident Donald Trump slavnostně podepsat svůj „velký, krásný zákon“ (big beatiful bill). Návrh legislativy, který popudil i miliardáře Elona Muska a část republikánů, v květnu těsně prošel Sněmovnou reprezentantů a nyní se projednává v Senátu.

Evropa zažívá další extrémně horký den, potýká se i s požáry a bouřemi

Další extrémně horký den dnes očekávají země jižní Evropy, kde v některých místech teploty podle meteorologů opět překročí 40 stupňů Celsia. Vlna veder se přitom rozšiřuje i do Francie či Německa, kde se rtuť šplhá rovněž vysoko přes třicetistupňové hodnoty. V některých zemích se kvůli vedrům a suchu šíří lesní požáry, jinde se vyrovnávají s následky bouřek, které například zastavily vlakovou dopravu mezi Paříží a Milánem, napsala dnes agentura AFP.

Colt CZ opouští Dlouhý, akcie stagnují

Zbrojařská společnost Colt CZ Group oznámila změnu ve své dozorčí radě. K 30. červnu rezignoval na svou funkci Vladimír Dlouhý. Místo po něm zatím zůstává prázdné.

Ochutná Musk vlastní medicínu? Trump vyzval DOGE, aby se podíval na dotace miliardářových firem

Hrozí, že proti Elonu Muskovi se obrátí úřad pro vládní efektivitu DOGE, v jehož čele ještě nedávno sám stál a seškrtával vládní výdaje. Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social úřad vyzval, aby prozkoumal dotace miliardářových firem. Šéf Bílého domu dokonce napsal, že na finanční podpoře pro Muska „se dá hodně ušetřit“.

Hackeři napojení na Írán hrozí, že zveřejní e-maily z Trumpova okruhu

Hackeři napojení na Írán pohrozili, že zveřejní další e-maily ukradené z okruhu lidí kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stejná skupina hackerů, kteří vystupují pod pseudonymem Robert, rozeslala médiím várku odcizených emailů už před prezidentskými volbami ve Spojených státech v roce 2024. Napsala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských útocích během noci

Ukrajinské síly v noci napadly Doněck a Luhansk na východě Ukrajiny a také Rostovskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedly ruské úřady. Kyjev naopak ohlásil ruský útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny.

Thajský ústavní soud zakázal premiérce výkon funkce kvůli spornému telefonátu

Thajský ústavní soud dnes pozastavil výkon funkce premiérky Petongtán Šinavatrové. Rozhodl tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérem Hun Senem, kterým se bude zabývat na podnět senátorů, informuje agentura Reuters. Zákaz výkonu premiérské funkce platí, dokud soud nevydá v tomto případu rozhodnutí. Premiérka uvedla, že rozhodnutí soudu přijímá.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás