16.3 C
Czech
Pondělí 25. září 2023

Rakousko nakoupí brazilské nákladní letouny C-390, zájem o ně má i ČR

Rakousko oznámilo, že nakoupí brazilské letouny Embraer C-390 Millenium. Podle výrobce o tyto vojenské nákladní stroje dříve projevila zájem také Česká republika, informovala agentura Reuters. Na výrobě C-390 se podílí český producent letadel Aero Vodochody.

Kanada pošle Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 11 mld. korun, uvedl Trudeau

Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny Kanada pošle Ukrajině v příštích třech letech dodatečnou vojenskou pomoc ve výši 650 milionů kanadských dolarů, což je zhruba 11 miliard korun. Řekl to dnes před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v kanadském parlamentu šéf kanadské vlády Justin Trudeau. Podle něj bude součástí pomoci i asistence pro bojové letouny F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.F-16, píše agentura Reuters. Zelenskyj před zákonodárci zopakoval, že Rusko musí prohrát válku proti Ukrajině.

Kolik tyrannosaurů kdy chodilo po Zemi? Vědci došli k tomu, že miliardy

Tyrannosaurus rex neboli T. rex je jeden z nejznámějších dinosaurů. Pravděpodobně jste o něm už slyšeli nebo ho dokonce viděli ve filmu. Kolik jich ale chodilo celkem po Zemi? Analýza na základě posledních fosilních dat ukázala, že nejspíše neuvěřitelné 2,5 miliardy. O studii informuje server ScienceDaily.

Vzhledem k tomu, že se fosílií zatím nenašlo mnoho, paleontologové se vyhýbali odhadu velikosti vyhynulých populací. Nyní se však rozhodli na základě nejnovějších analýz fosilních záznamů zkusit změřit početnost severoamerického predátora T. rexe. Doteď to nebyl nikdo schopen spočítat. George Gaylord Simpson, jeden z nejvlivnějších paleontologů minulého století, měl navíc pocit, že to ani nelze provést.

Charles Marshall, ředitel Paleontologického muzea University of California, spolu se svými studenty, se rozhodl na tuto neznámou zaměřit. „Je to jeden z tisíců, jeden z milionu, jeden z miliardy?“ říkal si Marshall, když v ruce držel fosílii. „A pak jsem si začal uvědomovat, že možná můžeme skutečně odhadnout, kolik jich bylo naživu, a tedy, že na tuto otázku mohu odpovědět.

Vědci dospěli k závěru, že se na kontinentu pravděpodobně v každém okamžiku vyskytovalo asi 20 000 dospělých T. rexů, od Mexika po Kanadu, a celkově žilo a zemřelo asi 2,5 miliardy jedinců.

T. Rex obýval Zemi zhruba 2,5 milionu let, což odpovídá asi 127 000 Generací.

Marshall ale zdůrazňuje, že odhady jsou nejisté. Celkový počet jedinců, kteří kdy chodili po Zemi, mohl být kdekoliv od 140 milionů do 42 miliard. Dle vědců je totiž těžké provést kvantitativní odhady za pomoci fosilií.

Mladí jedinci byli ze studie vynecháni

K výpočtu využil Marshall a jeho studenti tzv. Damuthův zákon. Ten popisuje, jak je hustota populace spojena s velikostí těla. Ekologické rozdíly ale vedou k rozdílným hustotám populací zvířat se stejnou fyziologií a ekologickou nikou. Například jaguáři a hyeny mají přibližně stejnou velikost těla, ale hyeny se nacházejí v jejich prostředí s hustotou 50krát vyšší než je hustota jaguárů v jejich prostředí.

Marshall se v rámci studie rozhodl zacházet s T. rexem jako s predátorem s energetickými požadavky na půli cesty mezi požadavky lva a varana komodského.

Nedospělí tyrannosauři byli ze studie vynecháni, neboť mohli ve skutečnosti žít odděleně od dospělých a pronásledovat jinou kořist. Až v dospělosti totiž čelisti T. rexe řádově zesílily, což mu umožnilo rozdrtit kosti. Do značné míry, tak mohli fungovat jako odlišné živočišné druhy.

20 let a 5,2 tuny

Dle vědců byl pravděpodobný věk T. rexe při pohlavní dospělosti 15,5 roku a dožíval se pravděpodobně 20 let. Jeho průměrná tělesná hmotnost v dospělosti byla asi 5,2 tuny. 

Z těchto odhadů vědci vypočítali, že každá generace trvala přibližně 19 let a že průměrná hustota byla přibližně jeden dinosaurus na každých 100 kilometrů čtverečních.

Dle odhadu se T. rex geograficky vyskytoval na asi 2,3 milionu čtverečních kilometrů a obýval Zemi zhruba 2,5 milionu let, což odpovídá asi 127 000 generací. To společně s 20 tisíci jedinci v každém okamžiku dělá asi 2,5 miliardy jedinců.

K dnešnímu dni však bylo nalezeno méně než 100 jedinců, a mnoho z nálezů byla jen jediná kost.

Marshall očekává, že se jeho kolegové budou ohledně těchto čísel hádat, ale věří, že jeho výpočetní rámec pro odhad vyhynulých populací obstojí a bude užitečný pro odhad populací dalších zkamenělých tvorů.

Sledujte nás na sítích

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

DOPORUČUJEME

Jupiterův měsíc Europa nejspíš ukrývá oceán, možný zdroj života, tvrdí vědci

Přítomnost oxidu uhličitého na jednom z měsíců planety Jupiter patrně dokazuje, že se pod jeho ledovým povrchem ukrývá oceán, možný zdroj života. Podle agentury AFP to zjistili američtí vědci za pomoci výkonného teleskopu Jamese Webba. Jejich výzkum téměř vylučuje, že by CO2 mohl pocházet z jiného zdroje, než je voda. Zda jsou v oceánu přítomné další prvky potřebné pro vznik života, to zatím není jasné.

K učení není potřeba mít mozek, ukazují lidem podle vědců medúzy

Medúzy čtyřhranek, mořských tvorů ze třídy spadající pod žahavce, mění své chování na základě předchozích zkušeností, ačkoliv nemají centrální mozek. To podle studie vědeckého týmu z univerzit v Německu a Dánsku ukazuje, že učení by mohlo být součástí základního fungování nervových buněk. Napsal o tom list The Guardian.

Írán na přehlídce předvedl dron, který má podle něj nejdelší dolet na světě

Íránská armáda dnes na vojenské přehlídce u příležitosti 43. výročí začátku války s Irákem předvedla dron, který má podle státních médií nejdelší dolet na světě. Televize také odvysílaly záběry balistických a hypersonických raket, uvedla agentura Reuters.

Žádné halucinace, zážitek smrti je skutečný, potvrdili vědci

Živé fascinuje smrt. Lidský paradox trvající od nepaměti. Na otázku, co se stane, když srdce přestane bít a člověk odejde, se snaží odpovědět filozofové, spiritualisté, zbožní lidé i vědci. Většina zemřelých se však již nevrátí, aby jim o tom, co přichází po životě, podala svědectví. Proto se nyní experti zaměřili na resuscitované pacienty.

Rybáři vyhubili některé druhy velryb již ve středověku, naznačila studie

Průmyslový lov v 19. a 20. století téměř vyhubil mnoho druhů velryb. Některé se začaly zotavovat a jiné stále čelí trvalému ohrožení. Nová analýza kostí ale ukázala, že dopad lovu těchto mořských savců sahá mnohem hlouběji do historie. Velryby skutečně byly zdrojem potravy pro lidi již ve středověku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Lego vzdalo plán vyrábět stavebnice z recyklovaných plastových lahví

Dánský výrobce stavebnic Lego vzdal plán vyrábět kostičky z recyklovaných plastových lahví. Společnost uvedla, že podle jejích propočtů by přechod na recyklovaný materiál ve výsledku vedl k vyšším uhlíkovým emisím než setrvání u současného výrobního postupu. Informoval o tom deník The Guardian.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

Při útoku v Kosovu zahynul kosovský policista, ozbrojenci jsou obklíčeni

Jeden kosovský policista přišel v noci na dnešek o život a další byl zraněn při střeleckém útoku v severním Kosovu, uvedl kosovský premiér Albin Kurti. Později informoval, že kosovská policie na místě obklíčila nejméně 30 ozbrojenců. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Její kancléř psal na platformě X v této souvislosti o "srbských zelených mužíčcích". Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musejí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že odpoledne "vyvrátí všechny lži a konspirační teorie" kosovského premiéra Kurtiho, píše agentura AFP.

Pařížský soud odsoudil francouzského rapera MHD za vraždu. Ve vězení si odsedí 12 let

Francouzský raper Mohamed Sylla, známý jako MHD, stráví 12 let ve vězení. K trestu ho odsoudil pařížský soud poté, co ho uznal vinným z vraždy třiadvacetiletého muže jménem Loic K z roku 2018. Podobný trest pak dostalo dalších pět spolupachatelů. Raper, který se proslavil především svým hudebním žánrem "African trap", ovšem vinu odmítá.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.