-1.8 C
Czech
Čtvrtek 5. února 2026
EkologieKlimatický jev El Niño letos ohrozí hlavně produkci kávy robusta

Klimatický jev El Niño letos ohrozí hlavně produkci kávy robusta

Klimatický jev El Niño, který by se měl objevit v druhé polovině roku, letos ohrozí produkci kávy robusta. Snížit by tak mohl výnosy dvou největších producentů, Vietnamu a Brazílie. Na zprávu odborníků na počasí a analytiků upozornila agentura Reuters.  

Klimatická změna ohrožuje produkci kávy dlouhodobě. V krátkodobém horizontu však představuje riziko meteorologický jev El Niño. Ten narušuje průběh srážek a teplot, přičemž otepluje naši planetu.

Letos nastane podle klimatologů někdy v druhé polovině roku, což může vést k nižším výnosům dvou největších producentů kávy robusta Vietnamu a Brazílie. Právě robustu totiž tento klimatický jev ohrožuje nejvíce, píše Reuters.

Právě kvůli obavám z jevu El Niño se tento týden vyšplhaly ceny kávy na nejvyšší hodnotu za posledních 15 let. Analytik trhu s kávou z makléřské společnosti StoneX Fernando Maximiliano upozornil na dopady jevu El Niño v minulosti.

V letech 2015 až 2016 způsobil extrémní sucho v brazilském státě Espírito Santo, což vedlo k propadu produkce kávy téměř o 40 procent. Díky investicím do nádrží a zavlažovacích systémů je nyní tato oblast na sucho lépe připravena.

Udeří silněji

Je však otázka, zda to bude stačit. Meteorologové ve Vietnamu upozornili, že se jev rozvine v polovině letošního roku a do příštího roku se rozšíří na 70 až 80 procent. V tomto období očekávají teplotní rekordy.

Kromě toho letos bude tento jev silnější než v minulosti. Světová meteorologická organizace (WMO) z toho důvodu varovala, že v příštích pěti letech globální oteplování minimálně jednou překoná průměrnou globální hranici 1,5 stupně Celsia, napsal list The Guardian.

Arabica se používá hlavně k výrobě instantní kávy. Jedná se o jemnější odrůdu, které dávají přednost špičkové kavárny. V jejím případě se zdají být rizika nižší. Producenti ve Střední a Jižní Americe by měli mít letos relativně mírné počasí s menšími výkyvy.

Jak ovšem uvedla analytička makléřské firmy HedgePoint Global Markets Natalia Gandolphi, jev El Niño povede ke snížení pravděpodobnosti mrazů v Brazílii. Škodlivý by ale mohl být kolem září ve fázi květu. Stromy by mohly podle ní shodit příliš mnoho květů.

Reklama

Doporučujeme

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.

Eli Lilly zvedá výhled na rok 2026 díky boomu léků na hubnutí

Eli Lilly vstoupila do roku 2026 v roli jedné z nejrychleji rostoucích farmaceutických firem světa. Tržby táhnou hlavně injekce Zepbound na obezitu a Mounjaro na cukrovku, jejichž prodeje dál prudce rostou, i když firma zároveň počítá s tlakem na ceny. Investoři na čísla zareagovali okamžitě a akcie v předobchodní fázi posílily.

V Abú Zabí začalo druhé kolo rozhovorů mezi Ukrajinou, Ruskem a USA

V Abú Zabí dnes začalo druhé kolo rozhovorů mezi ukrajinskými a ruskými činiteli, které zprostředkovávají Spojené státy s cílem ukončit válku, jíž rozpoutalo před takřka čtyřmi lety Rusko proti Ukrajině. O zahájení jednání informoval vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov na platformě Telegram. "Proces jednání začal v třístranném formátu: Ukrajina, USA a Rusko. Dále bude práce v oddělených skupinách, poté je plánovaná společná synchronizace pozic," uvedl předseda ukrajinské bezpečnostní rady Umerov na sociální síti a dodal, že cílem je dosáhnout důstojného a trvalého míru.

Pinterest propouští stovky zaměstnanců, otřásá jím skandál

Americký gigant v oblasti sdílení obrázků Pinterest minulý týden oznámil propouštění v rámci restrukturalizace podnikání. Dvojici inženýrů navíc propustil okamžitě za porušení zásad soukromí ostatních zaměstnanců.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu 105 drony, dva lidé podle úřadů zahynuli

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 105 drony, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo. Při útoku v Dněpropetrovské oblasti dva lidé zahynuli a dva další byli zraněni, informovaly ráno tamní úřady. Děje se tak před zahájením druhého kola přímých třístranných rozhovorů zástupců Ukrajiny, USA a Ruska v Abú Zabí o možném ukončení války, kterou zahájila Moskva v únoru 2022 svou invazí do sousední země.

Íránské dělové čluny se pokusily zastavit americký tanker

K tankeru Stena Imperative, plujícímu pod americkou vlajkou, se v Hormuzském průlivu přiblížily íránské dělové čluny. Stalo se tak krátce poté, co americká stíhačka sestřelila íránský dron, který se v Arabském moři přiblížil k americké letadlové lodi Abraham Lincoln.

Teploty na Kubě klesly na nulu, je to historické minimum

Teploty na Kubě dnes ráno místního času klesly u Havany až na nula stupňů, což je byla nejchladnější teplota v historii měření v zemi. Oznámila to meteorologická služba Insmet. Za výrazný pokles teplot na Kubě může studená fronta, která dříve zasáhla Spojené státy.

Saif al-Islam Kaddáfí, syn bývalého libyjského vůdce, byl podle zdrojů z Libye zastřelen

Saif al-Islam Kaddáfí, nejznámější syn někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, je po smrti. Informace o jeho zabití potvrdily zdroje blízké rodině, jeho právník i libyjská média. Okolnosti jeho smrti zůstávají nejasné.

Pláže v Británii se mění pod vlivem lidské činnosti

Písek a štěrk na některých plážích ve Skotsku už dávno nejsou jen dílem přírody. Nový výzkum ukazuje, že výraznou část tvoří úlomky cihel, betonu, skla a další průmyslový odpad. Na jedné z pláží u Edinburghu jde dokonce téměř o polovinu hrubých usazenin.

Ruská ekonomika podle Putina loni vzrostla o jedno procento

Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska v loňském roce vzrostl o jedno procento. Podle agentury AFP to dnes uvedl ruský prezident Vladimir Putin na zasedání vlády. Tempo růstu by tak výrazně zpomalilo ze 4,3 procenta v roce 2024.

Město Crans-Montana uvolnilo pro oběti požáru milion franků

Švýcarské město Crans-Montana vyčlenilo milion franků (přes 26 milionů korun) ve prospěch obětí požáru ze silvestrovské noci v místním baru Le Constellation. Drama si vyžádalo 41 mrtvých a 115 raněných, většinou Švýcarů, ale také mnoha Francouzů a Italů. Mezi hospitalizovanými s popáleninami byla i jedna Češka.

Americký letoun sestřelil íránský dron blížící se k letadlové lodi

Letoun amerického námořnictva podle regionálního velitelství CENTCOM sestřelil íránský dron, který se blížil k letadlové lodi Abraham Lincoln v Arabském moři. Americká armáda incident označila za agresivní, informovaly dnes agentury. Bílý dům sestřel dronu označil za oprávněnou reakci a zdůraznil, že zatím nezrušil jednání s Teheránem naplánovaná na tento týden.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama