Reklama

Klíč k léčbě obezity v editaci genomu! Vědci přinesli koncept nové buněčné terapie

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Civilizační onemocnění, které zabije v tomto roce více lidí než koronavirus, je obezita. Nadváha a obezita jsou hlavními rizikovými faktory pro řadu chronických onemocnění jako je cukrovka, kardiovaskulární onemocnění i rakovina. Počet lidí trpících obezitou se od osmdesátých let minulého století ztrojnásobil.

Nyní vědci z Joslin Diabetes Center přinesli koncept nové buněčné terapie proti tomuto onemocnění.

Tato potenciální léčba by transplantovala takzvané HUMBLE (human brown-like – podobné lidským hnědým tukovým buňkám) buňky. HUMBLE jsou bílé tukové buňky, které byly geneticky modifikovány, aby se podobaly hnědým tukovým buňkám generujícím teplo.

Ty totiž ve své cytoplazmě obsahují mnoho drobných tukových kapének oproti bílým, které mají jednu velkou. Hnědé buňky energii spalují, kdežto bílé tukové buňky ji ukládají.

Používání buněčných nebo genových terapií k léčbě obezity nebo cukrovky typu 2 bývalo sci-fi.

„Lidé s nadváhou nebo obezitou však mají tendenci mít méně tohoto prospěšného hnědého tuku. To je bariéra, kterou by HUMBLE buňky měly překonat,“ říká hlavní autorka článku Yu-Hua Tseng, PhD.

Na vytvoření těchto HUMBLE buněk použili vědci systém pro editaci genomu – CRISPR-Cas9. Šlo o zvýšení produkce genu zvaného UCP1, který spouští vývoj progenitorů (nevyvinuté do své finální podoby) bílých tukových buněk na hnědé tukové buňky.

Myši s transplantovanými HUMBLE buňkami vykazovaly mnohem větší citlivost na inzulín a schopnost odstraňovat glukózu z krve. Tedy dva klíčové faktory, které jsou narušeny u diabetu 2. typu.

V případě ověření tohoto preklinického výzkumu by bylo možné využít tuto technologii u lidí.

„Používání buněčných nebo genových terapií k léčbě obezity nebo cukrovky typu 2 bývalo sci-fi. Nyní nám vědecké pokroky, jako jsou technologie úpravy genů CRISPR, pomohou zlepšit metabolismus, tělesnou hmotnost, kvalitu života a celkové zdraví lidí s obezitou a cukrovkou,“ dodává Tseng.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Prodej opuštěných domů v Itálii za 1 euro se stal poslední dobou hitem. Mladí cizinci tak skupovali nemovitosti téměř za nic s příslibem, že dům do určité doby zrenovují. Vesnice Candela v oblasti Apulie nabídla potenciálním obyvatelům dokonce až 8 000 euro, aby se tam přestěhovali.
asteroid Apophis
Astronomové zjistili, že velký asteroid s názvem Apophis by měl v roce 2068 proletět extrémně blízko Země, případně by ji mohl zasáhnout v důsledku jevu nazývaného Jarkovského efekt.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama