20.8 C
Czech
Úterý 3. října 2023

Americký Kongres se těsně vyhnul pozastavení federálních služeb. Dohodl se na krátkodobém finančním balíčku

Americký prezident Joe Biden v sobotu večer podepsal dohodu, na které se nečekaně shodl Kongres. Jedná se o krátkodobý finanční balíček, který zajistí chod vládních úřadů a služeb minimálně do 17. listopadu. Rozhodnutí američtí politici učinili na poslední chvíli. V opačném případě by totiž od neděle začala federální uzávěrka.

Ukrajina hlásí zničení čtyř ruských dronů, Charkovem hřměly výbuchy

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu pomocí bezpilotních letounů a naváděných leteckých bomb, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčí ukrajinského operačního velitelství jih Nataliju Humeňukovou. Protivzdušná obrana podle ukrajinského letectva sestřelila čtyři ze sedmi dronů. Jsou ovšem hlášeny také zásahy. O ruském vzdušném útoku dnes ráno informovali též z Charkova, ve městě byly slyšet výbuchy, píše server RBK-Ukrajina.

Čerstvý mistr Evropy v “lolku” poletí na Island. Zvedání poháru jsme nacvičovali, prozradil „Humanoid“

Když padne řeč na české zastoupení v prostředí League of Legends, vypadnou nám dvě hlavní jména. „Carzzy“ plus „Humanoid“. V současné době na téhle scéně není nikdo lepší. Druhého jmenovaného profíka se nám podařilo v exkluzivním rozhovoru pro WN24.cz rozpovídat.

Jak čerstvý mistr Evropy v „lolku“ vnímá nedávný úspěch? Jak moc se těší na Island? Jak se mu žije s týmovým parťákem v Berlíně? Jaké má plány do budoucna? To všechno a mnohem víc nám prozradil Marek „Humanoid“ Brázda.

Na české scéně oblékal zejména dres eSuby, do povědomí veřejnosti se ale zapsal zejména díky účinkování u organizace Splyce. S Evropany to dotáhl až na WORLDS a to samé by rád zažil i v barvách současného zaměstnavatele, nástupce Splyce, MAD Lions.

Úspěchy už se ale pomalu dostavují. Nedávný triumf v jarní fázi nejvyšší evropské soutěže League of Legends, LEC, zajistil „Humanoidovi“ a spol. nádherný pohár, tučnou prémii, ale také místenku na věhlasný turnaj MSI na Islandu.

Když si někdo zadá tvoje jméno do Googlu, vyjede mu první Čech, který hrál na WORLDS nebo první Čech, který vyhrál LEC. Jak to vnímáš?

Asi to v Česku vnímám jako velký úspěch. Myslím si, že doteď tady nebylo tolik hráčů, kteří hráli až takhle na vrcholu. Je to celkem příjemné.

Před dvěma týdny jsi s MAD Lions ovládl LEC a letíš na MSI do Reykjavíku. Jak se těšíš?

Na Island se těším dost, když takhle letíme někam na velké turnaje, většinou si to užívám. Je to moje hlavní motivace, proč vlastně hraju. To, že se můžu letos jet podívat na Islandu, je úplně super.

Je podle tebe MSI víc než WORLDS?

Určitě to není víc než WORLDS. WORLDS je ten největší turnaj, co je. I když je MSI velký turnaj, a byl by velký úspěch ho vyhrát, tak k WORLDS to podle mě nemá ani blízko.

Co na jaře? Vloni WORLDS nevyšlo, cítíš, že letos by to vyjít mohlo?

Myslím si, že se tam dostaneme, ale na výhru to úplně nevidím. Evropa až na první rok snad nikdy nevyhrála, myslím si, že Čína a Korea jsou od Evropy a Ameriky hodně napřed. Šanci máme, ale bude to těžké.

Pojďme k tvým úplným začátkům. Kdy sis poprvé řekl, že jsi profesionální hráč? Zůstal ti v paměti nějaký moment?

Myslím si, že to byla doba, kdy jsem poprvé hrál v zahraničí. Bylo to asi Španělsko, moc si to už nepamatuju, bylo asi před 5 roky. Tehdy jsem si ale poprvé řekl, že jsem profesionální hráč.

Říkal sis někdy, že budeš profesionálně hrát? Čím jsi chtěl být třeba na základní škole?

Na základní škole jsem chtěl být právě tímhle. Byl to můj cíl už od začátku a ani jsem moc nepřemýšlel nad tím, co bych dělal, kdybych nedělal právě tohle.

Co tě k hrám dostalo?

Když jsem byl malý, nedělal jsem prakticky nic jiného. Jen jsem seděl u počítače, hrál jsem a hrozně mě to bavilo. Postupem času jsem se v těch hrách zdokonalil, takže jsem pak chtěl hrát i profesionálně.

Bylo to vždycky LoL? Nebo jsi zkoušel i něco jiného?

Určitě jsem zkoušel i jiné hry, v žádné jsem ale nebyl takhle dobrý jako v „lolku“.

Není to už taková rutina? Jedna hra, tréninky, přípravy, zápasy, rozbory, pořád dokola.

Každý den je celkem podobný, ale už to dělám několik let, takže jsem si na to zvykl. Myslím si, že hlavně je potřeba zapnout na konci sezony v play-off, ten začátek a průběh sezony zase tak vážně neberu. Na tohle se tak moc nesoustředím, takže to tolik složité není.

Jak moc velkou roli u tebe hrají emoce? Jsi vždycky v klidu nebo už to nějaká myš nebo klávesnice odnesla?

(smích) Myslím si, že věci nerozbíjím, ale s emocemi to mám tak, že jsem nervózní spíš před nějakým velkým zápasem. V průběhu zápasu to ale odpadne a pak už je to v pohodě a vůbec to nevnímám.

Před rozhodujícím zápasem LEC to byl asi velký tlak, co?

Spíš jsem byl hodně nervózní tak jeden den předtím. Vždycky to tak mám. V den zápasu už jsem ale klidný a už se soustředím jen na hru.

Nakonec to klaplo.

Věděl jsem, že to bude vyrovnané. Ani jeden tým v ten den nehrál na 100%. Nějak jsem to ale zvládli, vlastně ani nevím jak. (smích)

Zachytil jsem videa, kde nad hlavu „Carzzy“ zvedal pohár. Byl asi hodně těžký, co? Měl jsi také možnost zdvihnout ho?

Zvedl jsem ho také a nepřipadal mi, že nějak extra těžký. Nacvičovali jsme si to už před zápasem a „Carzzy“ byl jediný, kdo s tím měl problém. Možná byla chyba v něm a ne v poháru. (smích)

Přejdeme k Berlínu. Bydlíš na apartmánu s „Carzzym“ a s týmem se pravidelně scházíte v GAMING HOUSU. Jak často tam chodíte?

Chodíme tam šestkrát týdně a vždycky po zápasech máme volno, což bývá v neděli. Je fajn, že máme oddělený domov od práce.

Když zmiňujeme soužití s „Carzzym“, jak často jste spolu?

Na apartmánu sice máme vlastní pokoje, ale potkáváme se hodně často. Ven moc v téhle době nechodíme, ale minulý rok jsme chodili hodně často.

Spolubydlící mívají spory. To váš případ není?

Neřekl bych. Žijeme spolu celkem v klidu a problémy nemáme.

Máte v domě určené role? Kdo chodí na nákup, kdo řeší úklid, jíte všichni společně?

Úklid řešíme společně, když máme většinou volno, nákupy taky děláme spolu. Vlastně i když jedeme domů, děláme to společně.

U „gamerů“ se hodně řeší zdraví. Sezení u židle, pořád s klávesnicí a myší v ruce. Snažíš se cvičit a udržovat se v kondici?

Ano, máme dvakrát týdně cvičení s naším trenérem. Ten nám říká, co máme dělat právě proto, aby se nestalo žádné zranění. Kdyby byly otevřené posilovny, chodíme tam, ale i tak to děláme aspoň individuálně. Nesedím jen na židli.

Česká republika a e-sport. Sice se zvedá, pořád tady je ale jen pár lidí, kteří si tím dokážou vydělat.

Je to tak. Je to více než v minulosti, rozrůstá se to, ale v Čechách zatím moc ne.

Vím, že je to hodně osobní otázka, ale dají se finance v České republice porovnat se světem?

Rozhodně ne. V Česku se toho moc vydělat nedá.

Jsi mladý, vyděláváš slušné peníze. Investuješ? Kam peníze směrují?

Zatím nikam, všechno mám jen na účtu, ale plánuji někam investovat. Třeba za rok, až budu mít našetřeno víc. Ale ještě nevím kam.

Jak vidíš budoucnost v LoL? Evropské hvězdy často směrují i do USA. Líbilo by se ti změnit ligu i kontinent?

Určitě by se mi to líbilo. Většinou tak hráči jdou jen kvůli penězům, protože tam jsou oproti Evropě i dvojnásobné platy. Kdybych dostal nějakou dobrou nabídku v Evropě, zůstanu. Jestli ne, budu zvažovat Ameriku.

Máš nějaký vysněný tým?

Organizace je mi jedno, jde mi spíš o hráče. Za rok a půl se toho může hodně změnit.

O jakém „Humanoidovi“ uslyšíme třeba za 5 let?

Doufám, že to bude někdo, kdo v té hře hodně dokázal. Bude hrát hodně dlouho na TOP úrovni.

E-sportu se často věnují hodně mladí lidé. Když přejde 30 let, už to tolik nejde. Co bys chtěl dělat po profesionální kariéře? Budou to pořád hry nebo máš něco v záloze?

Myslím si, že v e-sportu se budu pohybovat i dál. I když bych nehrál, mohl bych trénovat. To je pro mě další možnost.

Sledujte nás na sítích

Hunter Biden odmítl vinu v případu nákupu zbraně, požádá o zamítnutí obžaloby

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, dnes u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jeho právník zároveň avizoval žádost o smetení případu ze stolu na základě americké ústavy. Informovala o tom agentura AP, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, krok kritizovala Moskva

Arménský parlament dnes ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.

Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání zahraničních sil na Haiti

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila zahraniční bezpečnostní misi na Haiti. Je to rok poté, co karibská země požádala o pomoc v boji proti násilí gangů, které z velké části ovládly její hlavní město Port-au-Prince.

Armáda USA je připravena poslat Ukrajině rakety ATACMS, jakmile to schválí Biden

Americká armáda je již připravena poslat na Ukrajinu několik raket dlouhého doletu ATACMS vyzbrojených kazetovou municí, jakmile to schválí prezident Joe Biden, uvedla dnes agentura Bloomberg s odvoláním na předního nákupčího zbraní Pentagonu.

DOPORUČUJEME

Dota 2 se dočkala náhrady Battle Passu, fanoušci ale nejsou šťastní

Velká Compendium 2023 aktualizace pro hru Dota 2 je již více než den v provozu a hráči se vyjadřují, jak jsou zklamaní z nabídky náhrady battle passu od společnosti Valve. Ta je na tom ještě hůře než minulý rok.

Nová kapitola Counter-Striku se otevřela

CS2 je venku, a pokud jste to ještě nezkontrolovali, možná už máte stažené herní soubory. To znamená, že se do zápalu bitvy budete moct pustit hned po vydání.

Valve oznamuje náhradu za Battle Pass

Společnost Valve se v dnešním příspěvku na svém blogu svěřila s plány vydat v nadcházejícím týdnu letošní verzi The International Compendium. A to spolu s nesčetnými dalšími komunitními oznámeními, které se týkají návratu do Seattlu.

Paper Rex všem připomněli legendární moment

Měsíc poté, co skončila sezóna 2023 VALORANT Champions Tour, se fanoušci mohli ohlédnout za celým rokem a podívat se na některé z nejznámějších momentů. Do zábavy se zapojili i profíci.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hunter Biden odmítl vinu v případu nákupu zbraně, požádá o zamítnutí obžaloby

Hunter Biden, syn amerického prezidenta Joea Bidena, dnes u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jeho právník zároveň avizoval žádost o smetení případu ze stolu na základě americké ústavy. Informovala o tom agentura AP, podle níž věc směřuje k hlavnímu líčení na pozadí předvolební kampaně, v níž bude Biden starší usilovat o znovuzvolení prezidentem.

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, krok kritizovala Moskva

Arménský parlament dnes ratifikoval přistoupení země k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informovaly o tom světové agentury. Plán Jerevanu připojit se k ICC, jenž před časem vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, už dopředu kritizovala Moskva. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil krok Jeveranu za nekorektní z hlediska bilaterálních vztahů.

Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání zahraničních sil na Haiti

Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila zahraniční bezpečnostní misi na Haiti. Je to rok poté, co karibská země požádala o pomoc v boji proti násilí gangů, které z velké části ovládly její hlavní město Port-au-Prince.

Armáda USA je připravena poslat Ukrajině rakety ATACMS, jakmile to schválí Biden

Americká armáda je již připravena poslat na Ukrajinu několik raket dlouhého doletu ATACMS vyzbrojených kazetovou municí, jakmile to schválí prezident Joe Biden, uvedla dnes agentura Bloomberg s odvoláním na předního nákupčího zbraní Pentagonu.

Policie v Dillí provedla zátah na novináře podezřelé z šíření čínské propagandy za americké peníze

Policie v Dillí provedla dnes brzy ráno razii v několika domech novinářů a dalších zaměstnanců spojených s webem NewsClick kvůli podezřelým finančním tokům. Členům redakce zabavila mobilní telefony a notebooky, přičemž některé z nich odvezla k výslechu. Zatčen zatím nikdo nebyl. Podle kritiků jde o útok na svobodu tisku.

Burger King stále zůstává v Rusku i přes slib, že tamní podnikání pozastaví

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King nadále zůstává v Rusku, přestože již před více než rokem slíbil pozastavení podnikání na tamním trhu. Firma ohledně tohoto procesu stále nemá žádné aktualizace.

Coinbase získala plnou provozní licenci pro Singapur

Kryptoměnová burza Coinbase oznámila, že získala licenci významné platební instituce (MPI) od Singapurského měnového úřadu (MAS). Společnost uvedla, že licence jí umožní nabízet rozšířené služby jednotlivcům i institucím.