Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 2 října, 2022

  Kim Čong-un se dopisem omluvil za smrt jihokorejského úředníka

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Omluva severokorejského vůdce byla reakcí na zastřelení jihokorejského občana na mořské hranici mezi Jižní a Severní Koreou. Podle jedné z verzí události se muž pokoušel uprchnout do Severní Korey. Informuje o tom server CNN.

  Dopis s omluvou byl doručen v pátek do Modrého domu, sídla jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Severokorejští vojáci podle něj obdrželi informaci, že v moři se na plovoucím objektu nachází neznámý muž. Poté, co se muž údajně odmítl identifikovat, byly vypáleny varovné výstřely, načež vojáci muže zastřelili. Vzápětí pak v souladu s opatřeními proti šíření epidemie plovoucí předmět zapálili. V dopise se nicméně uvádí, že na něm už byla jen kaluž krve.

  Podle vyjádření jihokorejského prezidentského úřadu se v dopise dále píše: „Předseda Kim Čong-un nás požádal, abychom tlumočili, že je mu velmi líto, že místo abychom našim krajanům z Jihu, kteří bojují s epidemií Covidu, poskytli pomoc, velmi jsme prezidenta Muna a naše jižní krajany zklamali tímto nevídaným neštěstím v našem moři.“

  Severní Korea si je také podle dopisu vědoma, že „incident se evidentně negativně odrazí na mezikorejských vztazích“.

  CNN připomíná, že po několika letech vzájemného sbližování narůstá mezi oběma zeměmi poslední dobou napětí. Historické setkání Kim Čong-una a Mun Če-ina, stejně jako Kimovo setkání s americkým prezidentem Trumpem, nakonec nevedly k očekávanému průlomu. Severní Korea pak nejprve uzavřela a v červnu vyhodila do vzduchu budovu v Kesongu, kde se odehrávaly mírové rozhovory.

  Jihokorejský ministr zahraničí ve čtvrtek novinářům sdělil, že možnost dialogu je stále otevřena. Modrý dům také uvedl, že před incidentem z minulého týdne probíhala mezi předsedou Kim Čong-unem a prezidentem Mun Če-inem vzájemná korespondence.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS