Reklama

Keňský lékař, známý odpůrce vakcín, zemřel na covid-19

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Jen několik týdnů poté, co keňský lékař Stephen Karanja, velký odpůrce vakcín proti covidu-19, prohlásil, že očkování je naprosto zbytečné, sám na covid zemřel. Informuje o tom BBC.

Známý odpůrce vakcín zemřel ve čtvrtek, týden poté, co byl převezen do nemocnice s komplikacemi způsobenými koronavirem.

Karanja byl původní profesí gynekolog a porodník. Byl předsedou asociace keňských katolických lékařů a propagoval jiné formy léčby covidu-19, jako například hydroxichlorochin, ivermektin nebo inhalaci páry. Očkování pokládal za škodlivé. Katolická církev, jejímž byl Karanja členem, se od jeho výroků o vakcínách distancovala.

Začátkem března se vyjádřil, že „jsou zde léky, které jsou na covid-19 účinné“ a „je jisté, že očkování proti této chorobě je totálně zbytečné„. Propagoval „alternativní léčbu“ a léky, které nejsou oficiálně schválené, jako je právě například ivermektin. Hydroxichlorochin, který se pod názvem Plaquenil používá například na léčbu malárie či revmatoidní artritidy, je podle lékařů na covid-19 neúčinný.

Karanja nebojoval jen s vakcínami proti covidu-19. V roce 2019 bojoval proti očkování dívek proti papilomavirům, které způsobují rakovinu děložního čípku. I toto očkování prohlašoval za zbytečné, protože podle jeho slov „podněcovalo k nezodpovědnému sexuálnímu životu„. A v roce 2014 byl zase hlasitým odpůrcem vakcinačního programu proti tetanu, který se zaměřil na ženy. Tehdy šířil teorie, že očkovací látka je má ve skutečnosti sterilizovat. V obou případech jej vláda nevyslechla a v programech pokračovala, ale úředníci zaznamenali odpor lidí, kteří argumentovali právě Karanjou. Lékař byl také velkým odpůrcem potratů.

Zdrženliví katolíci

Naprostá většina lékařů se od jeho výroků distancovala. Katolická církev jeho asociaci uznala, ale často uváděla, že „doktor Karanja nemluví hlasem katolické církve„.

Keňa obdržela přes milion vakcín od globální iniciativy Covax, která se zaměřuje na distribuci očkovacích látek do chudších zemí. Většinu z nich už vyočkovala. Doposud zaznamenala 160 tisíc případů nákazy a 2707 úmrtí. Země je nyní v dalším lockdownu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se v březnu ohradila proti Karanjovým výrokům. „Očkovací látky distribuované do Keni jsou prověřené nejen WHO, ale i několika dalšími regulačními úřady,“ uvedla organizace.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mapa. Foto: Unsplash
Bez boje či vyjednávání a přesto se mu podařilo zvětšit území Belgie. Francouzský zemědělec přesunul kámen, který označil hranice v roce 1819, v období Napoleona Bonaparte. Nejspíše stál v cestě jeho traktoru.
Test na covid-19
Několik zaměstnanců státem vlastněné farmaceutické společnosti Kimia Farma v Indonésii bylo zatčeno za to, že údajně omývali použité nosní tyčinky na stěry na koronavirus a znovu je použili.

2 KOMENTÁŘE

  1. Je zvláštní, kolik idiotů se nachází mezi vzdělanými lidmi. Tohle je ukázkový příklad..Není mě ho líto ani trochu.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama