ZprávyKdo je Ryan Wesley Routh, podezřelý z atentátu na Trumpa

Kdo je Ryan Wesley Routh, podezřelý z atentátu na Trumpa

Osmapadesátiletý Ryan Wesley Routh, podezřelý z atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě, má za sebou řadu problémů se zákonem. Zároveň se silně angažoval v pomoci Ukrajině. Informuje o tom CBS News, BBC a další servery.

Routh dříve žil na Havaji, ale podle majetkových záznamů strávil většinu života v Severní Karolíně. Podle profilu na síti LinkedIn vlastnil Routh společnost Camp Box Honolulu, která se zabývala stavbou přístřešků. Na účtu je také uvedeno, že studoval na Severokarolínské zemědělské a technické státní univerzitě a promoval v roce 1998.

Záznamy ukazují, že Routhovy problémy se zákonem sahají až do 90. let a zahrnují obvinění z vypisování nekrytých šeků. V roce 2002 byl však podle záznamů severokarolínského ministerstva nápravných zařízení obviněn z držení zbraně hromadného ničení, což je trestný čin. Při dalším incidentu byl obviněn z přestupků, včetně trestného činu ujetí z místa činu, kladení odporu při zatýkání a porušení zákona o skrytém držení zbraně, uvádějí záznamy.

Trumpa kritizoval už před lety

Atentátník byl hlasitým veřejným kritikem Donalda Trumpa. V primárních volbách v Severní Karolíně v roce 2024 hlasoval jako demokrat. Jeho účet na X, který byl nyní pozastaven, obsahoval řadu příspěvků o Trumpovi.

Zatímco v roce 2016 jste byl mou volbou, já i celý svět jsme doufali, že prezident Trump bude jiný a lepší než jeho protikandidát. Všichni jsme ale velmi zklamáni a zdá se, že jste stále horší a upadáte,“ napsal v příspěvku z června 2020. „Budu rád, až odejdete.

V několika příspěvcích se také zmínil o atentátu na Trumpa z 13. července. Navrhoval, aby prezident Biden a viceprezidentka Kamala Harris navštívili zraněné a zúčastnili se pohřbu zabitého návštěvníka mítinku v Pensylvánii.

Účet na Facebooku pod Routhovým jménem již v neděli večer nebyl online.

Routh vášnivě podporoval Ukrajinu, dokonce cestoval do zámoří v naději, že bude v roce 2022 bojovat ve válce této země proti Rusku. Z přehledu Routhových sociálních sítí, který provedla stanice CBS News, vyplývá, že jeho proukrajinské názory pronikly i do jeho veřejných prohlášení.

Přijíždím na Ukrajinu z Havaje, abych bojoval za vaše děti a rodiny a demokracii…. Přijedu a zemřu za vás,“ napsal na X. V příspěvku na LinkedIn sdílel svou fotografii z Kyjeva, hlavního města Ukrajiny.

Volal po afghánských vojácích

Zdá se však, že věci nedopadly úplně podle jeho představ. V rozhovoru pro rumunský Newsweek v roce 2022 řekl: „Mým původním cílem bylo přijet bojovat. Je mi ale 56 let, takže zpočátku říkali, že nemám žádné vojenské zkušenosti, takže mi řekli, že nejsem ideální kandidát. Můj plán B byl přijet sem do Kyjeva a verbovat další lidi. Je to o dobru proti zlu,“ řekl v rozhovoru na videu.

Podle BBC Routh v roce 2023 řekl deníku New York Times, že se snaží na Ukrajinu získat afghánské vojáky, kteří uprchli před Tálibánem. V telefonickém rozhovoru s novinami uvedl, že má zájem o desítky vojáků. Plánoval je podle svých slov přesunout z Pákistánu a Íránu na Ukrajinu, v některých případech ilegálně. „Pravděpodobně můžeme některé pasy koupit přes Pákistán, protože je to tak zkorumpovaná země,“ prohlásil.

Zdá se, že Routh se ještě v červenci zapojil do náborových aktivit. Jeden z červencových příspěvků na Facebooku zněl takto: „Vojáci, prosím, nevolejte mi. Stále se snažíme přimět Ukrajinu, aby přijala afghánské vojáky. Doufáme, že v nadcházejících měsících dostaneme nějaké odpovědi. Mějte prosím trpělivost.“

Ukrajinská Mezinárodní legie zahraničních dobrovolníků popřela, že by s ním měla jakékoliv vazby. Ukrajinští představitelé se od něj distancovali. Prezident Volodymyr Zelenskyj odsoudil politické násilí.

Hra s ohněm má své důsledky,“ uvedl mluvčí ruské vlády Dmitrij Peskov v komentáři, který citovala agentura Reuters.

Reklama

Doporučujeme

Magyar chce pozastavit zprávy veřejnoprávních médií, dokud nebudou nestranné

Vítěz nedělních parlamentních voleb v Maďarsku Péter Magyar a jeho strana Tisza chtějí pozastavit zpravodajství veřejnoprávních médií, dokud nebudou moci zajistit nestranné zpravodajství. Magyar to dnes řekl podle agentury Reuters.

Zlatí orli se mohou vrátit do Anglie po více než 150 letech

Zlatí orli by se mohli znovu objevit na anglickém nebi. Po více než 150 letech absence se rýsuje plán na jejich návrat. Vláda už uvolnila milion liber na program obnovy a první mláďata by mohla být vypuštěna už příští rok.

Akcie Colt CZ vstoupí na burzu v Amsterdamu

Akcie české zbrojařské skupiny Colt CZ míří na nizozemskou burzu Euronext Amsterdam, kde se s nimi začne obchodovat 15. dubna. Firma tím rozšiřuje svou přítomnost na kapitálových trzích vedle pražské burzy, kde se její akcie obchodují už několik let.

Brusel je mírně optimistický, Magyar může odblokovat půjčku Kyjevu

Po vítězství maďarského opozičního vůdce Pétera Magyara zavládl v Bruselu optimismus, že by se mohlo podařit brzy odblokovat schválení unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard, kterou dosud blokoval stávající premiér Viktor Orbán. Unijní činitelé jsou ale zároveň opatrní, Magyar totiž není tolik proukrajinský, jak možná někteří doufali, odmítá posílat zbraně Kyjevu a naznačil, že o vstupu Ukrajiny do EU bude Maďarsko rozhodovat v referendu, což by mohlo celý proces zhatit, napsal server Euronews.

KOMENTÁŘ: Na blokádu reaguje blokádou. Trumpova vysoká hra šponuje cenu ropy

Dosud byl Hormuzský průliv i přes íránskou blokádu pro některá plavidla stále průjezdný, Donald Trump však nařizuje americkou separátní blokádu, která má úžinu úplně uzavřít. Paradoxní plán přichází v době, kdy se otřásá křehké příměří mezi Teheránem a Washingtonem. Trhy jsou proto zase v křeči.

Z Trumpa nemám strach, vzkázal papež Lev

Napětí mezi papežem Lvem XIV. a prezidentem USA Donaldem Trumpem se dále vyostřuje. Papež uvedl, že se „nebojí“ Trumpovy administrativy a bude i nadále otevřeně vystupovat proti válce, a to i navzdory ostré kritice z Bílého domu.

Rusko i Ukrajiny obnovily vzdušné útoky, zároveň se viní z porušování příměří

Ruské síly v neděli zabily dva obyvatele ukrajinské Doněcké oblasti, dalšího člověka zranily, oznámil dnes ráno na platformě Telegram šéf správy tohoto regionu Vadym Filaškin. Do nedělní půlnoci přitom platilo příměří vyhlášené na pravoslavné Velikonoce. Kyjev i Moskva se už o víkendu navzájem vinily z jeho porušování. Dnes ukrajinská armáda uvedla, že eviduje přes 10.000 porušení klidu zbraní z ruské strany. Od půlnoci pak obě strany obnovily vzdušné útoky, vyplývá z hlášení obou stran.

Americké síly začnou dnes odpoledne námořní blokádu Íránu, uvedlo velitelství

Americké vojenské síly začnou od dnešního odpoledne s blokádou íránských přístavů, uvedlo na síti X velitelství americké armády Centcom. Později to potvrdil i americký prezident Donald Trump. Americká armáda nebude blokovat plavbu Hormuzským průlivem lodí, které nemíří do Íránu. Oznámení přichází po neúspěchu víkendových jednání mezi Íránem a Spojenými státy. Ceny ropy reagovaly na oznámení americké blokády íránských přístavů nárůstem. Mluvčí velitelství íránských sil označil oznámenou blokádu za pirátství, Teherán podle něj odpoví rozhodně.

Trumpova blokáda Hormuzského průlivu představuje další eskalační riziko

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem opět roste. Po víkendových jednáních v pákistánském Islámábádu, která skončila bez dohody, americký prezident Donald Trump oznámil námořní blokádu Íránu. Konflikt se tak posouvá do nové, potenciálně nebezpečnější fáze.

Ceny ropy jsou zpět nad hranicí 100 dolarů za barel. Stačil jediný víkend

Ceny ropy se na začátku týdne vrátily nad 100 dolarů za barel. Důvodem je kombinace neúspěšných jednání mezi Spojenými státy a Íránem a nového vyostření situace v Hormuzském průlivu. Trhy navíc reagují i na rozhodnutí amerického prezidenta Donald Trump o blokádě íránských přístavů.

Orbánova porážka zasáhla i americkou politiku

Víkendové volby v Maďarsku překvapily nejen Evropu, ale i Spojené státy. Pád Viktora Orbána po šestnácti letech u moci zasáhl i americkou politickou scénu, kde si maďarský premiér dlouhodobě budoval silné spojence. Výsledek přichází ve chvíli, kdy se Washington soustředí na válku s Íránem a jeho vliv v zahraničí slábne.

USA zahájí blokádu Hormuzského průlivu, podle Trumpa se nenechají vydírat

Americký prezident Donald Trump oznámil, že námořnictvo Spojených států zahájí blokádu Hormuzského průlivu a že mu nařídil zadržovat v mezinárodních vodách lodě, které za plavbu touto trasou zaplatily Íránu poplatek. Teherán šéf Bílého domu zároveň obvinil z vydírání celého světa a uvedl, že se Írán odmítl vzdát svých jaderných ambicí. Íránské revoluční gardy včera večer uvedly, že jakákoliv vojenská plavidla mířící do Hormuzského průlivu budou pokládat za porušení dvoutýdenního příměří s USA a že se s nimi "tvrdě a rozhodně" vypořádají.

Justin Bieber se po zdravotní pauze vrací na pódium

Justin Bieber má za sebou první velký koncert po zdravotní pauze. Na Coachelle se jako hlavní hvězda festivalu vrátil na pódium a při vystoupení spojil novou tvorbu s připomínkou svých největších hitů.

Orbán uznal porážku a pogratuloval vítězné straně Tisza

Maďarský premiér Viktor Orbán, který podle všeho po 16 letech končí u kormidla moci, uznal, že výsledek dnešních parlamentních voleb je jasný a je pro jeho stranu Fidesz bolestný. Po sečtení 60,24 procenta hlasů středopravicová strana Tisza získala ve 199členném parlamentu 136 mandátů. Podle nynějších propočtů tak dosáhla na ústavní většinu v parlamentu, díky níž bude moci v Maďarsku provádět dalekosáhlé změny.

Ve Francii objevili devítiletého chlapce, kterého otec držel rok a půl zamčeného v dodávce

Devítiletý chlapec, který podle vyšetřovatelů žil od roku 2024 zamčený v otcově dodávce na východě Francie, byl zachráněn a převezen do nemocnice. Jeho otec byl zadržen a čelí obviněním z únosu a dalších trestných činů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama