ZprávyKatalánsko volí parlament, favoritem jsou socialisté blízcí vládě v Madridu

Katalánsko volí parlament, favoritem jsou socialisté blízcí vládě v Madridu

V Katalánsku se dnes konají volby do regionálního parlamentu, které by mohly ukončit více než desetiletou vládu separatistů v tomto autonomním regionu na severovýchodě Španělska. Favoritem voleb je katalánská sesterská strana socialistů španělského premiéra Pedra Sáncheze. Ve vítězství ale věří i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který v roce 2017 uspořádal neústavní referendum o nezávislosti Katalánska a pak utekl před španělskou justicí do Belgie.

Španělský premiér Sánchez v pátek večer v Barceloně na závěr volební kampaně vyzval Katalánce, aby hlasovali pro „pokrok, společný život a stabilitu“. Tu podle něj po letech nestability, jak řekl, přinesou právě socialisté, v Katalánsku je to Strana katalánských socialistů (PSC), kterou vede někdejší španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa.

Sánchez, který se u moci drží i díky podpoře dvou katalánských separatistických stran ve španělském parlamentu, podle agentury AFP doufá, že se vítězstvím PSC potvrdí jeho politika zmírňování napětí, kterou v tomto regionu prosazuje od svého nástupu do úřadu premiéra v červnu 2018.

Sánchezova vláda v roce 2021 udělila milost katalánským politikům, kteří byli v roce 2019 kvůli neústavnímu referendu z roku 2017 odsouzeni k vysokým trestům vězení. Nejdelší trest, a sice 13 let, dostal Oriol Junqueras, bývalý místopředseda katalánské vlády, který vede stranu Republikánská levice Katalánska (ERC). Ta vládne v Katalánsku od předchozích voleb z února 2021, které vyhráli katalánští socialisté, ale neměli dost hlasů ani spojenců pro sestavení vlády.

ERC, která by dnes podle průzkumů mohla skončit třetí, vládla nejprve v koalici se stranou Junts, pak sama. Junts prosazuje radikálnější postup v separatistických snahách.

„V neděli bouchneme pěstí do stolu… a znovu vyhrajeme, aby nás respektovali ti, kteří nás pronásledovali,“ řekl podle AFP v pátek Puigdemont, který kampaň své strany Společně pro Katalánsko (Junts) zakončil na jihu Francie. Ve Španělsku se na něj totiž stále vztahuje zatykač.

Puigdemont se ale bude moci vrátit už za několik týdnů, a to díky zákonu o amnestii pro trestné činy spáchané v souvislosti se snahami o nezávislost Katalánska od listopadu 2011 do loňského listopadu. Tento zákon prosadili Sánchezovi socialisté a v březnu prošel dolní komorou španělského parlamentu. Nyní je v Senátu, kde má většinu opoziční pravicová Lidová strana (PP) a kde se o něm má hlasovat v úterý. Očekává se tam jeho odmítnutí, které ale dolní komora zřejmě přehlasuje, podle deníku El País koncem tohoto měsíce.

V dnešních volbách v osmimilionovém Katalánsku podle průzkumů žádná ze stran nezíská většinu ve 135členném regionálním parlamentu a bude muset hledat koaličního partnera. Pravděpodobné jsou podle místních médií dvě varianty – buď opět vláda separatistů, kteří ale zřejmě přijdou o dosavadní většinu v parlamentu, nebo koalice PSC s ERC a levicovou aliancí Comuns Sumar.

Doporučujeme

V Petrohradu vybuchl automobil, na místě zahynul ruský důstojník

V Petrohradu dnes zahynul při výbuchu auta vysoce postavený ruský důstojník, jeho manželka byla těžce raněna, oznámil místní server Fontanka. Totožnost oběti úřady neupřesnily. Podle očitých svědků kolem desáté hodiny ráno explodovala ve voze nastražená nálož, když za volantem seděl podplukovník. Výbuch utrhl obětem nohy; voják zahynul na místě, jeho ženu převezli do nemocnice, kde bojují o její život, napsal portál. Podle Fontanky šlo o důstojníka letectva a protivzdušné obrany. Telegramový kanál 112 píše, že obětí se stal vojenský pilot.

Rusko zasáhlo nákupní středisko v Charkově, úřady hlásí jednu oběť a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných si vyžádal ruský útok na nákupní středisko v Charkově na východě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleh Syněhubov. Raněné po ruských útocích hlásí úřady dalších ukrajinských regionů, včetně hlavního města.

Světová zdravotnická organizace oznámila konec výskytu eboly v Ugandě

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila konec výskytu eboly v Ugandě. V zemi se nový případ nákazy neobjevil už 42 dní, což je mezinárodně uznávaná lhůta pro potvrzení konce přenosu viru. Ugandské úřady podle WHO zároveň pokračují v dohledu nad nemocí.

Zdravotní stav norského krále se zhoršil a je velmi vážný, oznámil palác

Zdravotní stav devětaosmdesátiletého norského krále Haralda V. se v nemocnici nadále zhoršil a jeho stav je nyní velmi vážný, oznámil podle agentur královský palác. Nejstarší evropský panovník je v péči lékařů už od minulého pondělí. Norský premiér Jonas Gahr Störe kvůli špatnému zdravotnímu stavu monarchy zrušil dnešní cestu do Německa, kde se měl setkat s kancléřem Friedrichem Merzem, oznámila později jeho kancelář.

Nvidia válcuje technologický trh. Zdvojnásobila tržby i zisk

Americký výrobce čipů Nvidia ve druhém čtvrtletí svého finančního roku 2026 více než zdvojnásobil tržby i čistý zisk. Tyto výsledky ukazují nezastavitelný boom umělé inteligence (AI), za jehož ukazatel je Nvidia považována.

USS Abraham Lincoln po 250 dnech na moři zamíří do Thajska

Letadlová loď USS Abraham Lincoln po náročném nasazení na Blízkém východě zakotví v Thajsku. Důvodem je odpočinek posádky před návratem na americkou základnu. Během zastávky se nebudou konat žádná vojenská cvičení.

Nic nezkoušejte. Ratcliffe v Moskvě varoval před akcemi proti NATO

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe během úterní neohlášené návštěvy Moskvy varoval ruské představitele, aby neeskalovali konflikt proti Severoatlantické alianci (NATO), uvedly zdroje obeznámené se situací.

Po najetí auta do davu před barem ve francouzském Caen zemřeli dva lidé

V severofrancouzském městě Caen auto ve středu večer zřejmě úmyslně najelo před místním barem do skupiny chodců, uvedly dnes agentury Reuters a AFP s odkazem na místní úřady. Srážka si vyžádala dva životy. Zraněno je devět osob. Úřady původně informovaly o jedné oběti a deseti zraněných. Podezřelý řidič, muž narozený v Rusku, byl později zatčen. Úřady incident prozatím nevyšetřují jako terorismus.

Po bleskových povodních v Nepálu se pohřešuje přes 1300 lidí, nejméně 165 zemřelo. Příčinou mohl být pád ledovce

Čína po středeční povodni na hranici Tibetu s Nepálem pohřešuje podle nové bilance 558 lidí, další tři pak eviduje jako mrtvé, informovala agentura AP. Nepál jako počet mrtvých nově udává 162, pohřešuje podle AFP dalších nejméně 823 lidí, z nichž 579 jsou nepálští i zahraniční turisté. Na obou stranách hranice tak celkový počet mrtvých činí nejméně 165, pohřešovaných je pak dohromady nejméně 1381 lidí.

Katastrofální záplavy na hranici Nepálu a Tibetu mají stovky obětí. Mezi pohřešovanými jsou stovky turistů

Mohutné sesuvy půdy a přívalové záplavy zasáhly oblast na hranici Nepálu a Tibetu. Zahynuly desítky až stovky lidí a další stovky se pohřešují, včetně velkého počtu zahraničních turistů. Záchranné práce pokračují na obou stranách hranice.

Írán zařadil na seznam vojenských cílů stanici Radio Farda sídlící v Praze

Íránské ozbrojené síly zařadily na seznam svých vojenských cílů několik perskojazyčných médií sídlících v zahraničí, včetně stanice Radio Farda. Tu provozuje americká stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), která sídlí v Praze. Na seznamu jsou také stanice BBC Persian či Iran International.

Muchová s Menšíkem ovládli mix na U.S. Open

Karolína Muchová a Jakub Menšík ovládli smíšenou čtyřhru na U.S. Open. Ve finále porazili Belindu Bencic a Flavia Cobolliho 6:3, 1:6 a 10:6 a vybojovali prémii ve výši jednoho milionu dolarů.

Devět lidí zabil ukrajinský útok na autobus, uvedl činitel dosazený Ruskem

Ukrajinský útok na autobus v Luhanské oblasti zabil devět lidí, další zranil, uvedl dnes šéf správy Ruskem okupovaného ukrajinského regionu Leonid Pasečnik na platformě Telegram. Úder podle něj zasáhl linkový autobus, ve kterém cestovalo 15 lidí. Pasečnik nezmiňuje typ zbraně, kterou Ukrajina podle něj při útoku použila. Kyjev se k těmto obviněním nevyjádřil.

Peskov potvrdil návštěvu Ratcliffa v Moskvě, podle Trumpa by z ní mohlo něco být

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov listu The Washington Post potvrdil úterní návštěvu šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Ratcliffa v Moskvě. Šlo podle něj o kontakty mezi zpravodajskými službami. Blíže to neupřesnil. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se Ratcliffe nesešel, řekl Peskov agentuře Interfax. Americký prezident Donald Trump v diskusním pořadu The Glenn Beck Program bez dalších podrobností řekl, že by z Ratcliffovy návštěvy v Moskvě mohlo něco vzejít.

Češi jsou opatrnější. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v srpnu výrazně klesla

Čeští spotřebitelé hodnotí ekonomickou situaci opatrněji než před měsícem. Zhoršila se jejich očekávání ohledně vývoje domácí ekonomiky i vlastní finanční situace a méně domácností plánuje v příštím roce větší výdaje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama