Reklama

Co jsou esenciální oleje a jak fungují?

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Esenciální oleje se často používají v aromaterapii. To je forma alternativní medicíny, která využívá výtažky z rostlin k podpoře zdraví a pohody.

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou sloučeniny extrahované z rostlin. Oleje zachycují vůni a chuť rostliny, neboli „esenci“. Unikátní aromatické sloučeniny dodávají každému esenciálnímu oleji jeho charakteristickou esenci.

Esenciální oleje se získávají destilací (párou a/nebo vodou),nebo mechanickými způsoby, jako je lisování za studena. Jakmile jsou aromatické chemikálie extrahovány, jsou smíchány s nosným olejem a vytvoří se produkt, který je připraven k použití.

Způsob výroby olejů je důležitý, protože éterické oleje získané chemickými procesy nejsou považovány za pravé éterické oleje.

Jak esenciální oleje fungují?

Esenciální oleje se nejčastěji používají v aromaterapii, ve které jsou vdechovány různými metodami. Nejsou určeny k vnitřnímu užití (konzumaci).

Chemikálie v éterických olejích mohou interagovat s vaším tělem několika způsoby. Předpokládá se, že některé aplikační metody mohou zlepšit jejich absorpci, například aplikace teplem nebo do různých oblastí těla.

Vdechování vůní z éterických olejů může stimulovat oblasti vašeho limbického systému, což je část vašeho mozku, která hraje roli v emocích, chování, čichu a dlouhodobé paměti. Je zajímavé, že limbický systém se výrazně podílí na vytváření vzpomínek. To může částečně vysvětlit, proč známé vůně mohou vyvolat vzpomínky nebo emoce.

Limbický systém také hraje roli při ovládání několika nevědomých fyziologických funkcí, jako je dýchání, srdeční frekvence a krevní tlak. Někteří lidé proto tvrdí, že éterické oleje mohou mít na vaše tělo fyzický účinek.

Oblíbené typy

Existuje více než 90 druhů esenciálních olejů, z nichž každý má svou vlastní jedinečnou vůni a potenciální přínosy pro zdraví.

Zde je seznam 10 oblíbených éterických olejů a s nimi spojených zdravotních tvrzení:

Máta peprná: používá se ke zvýšení energie a podpoře trávení.

Levandule: používá se ke zmírnění stresu.

Santalové dřevo: slouží ke zklidnění nervů a pomáhá při soustředění.

Bergamot: používá se ke snížení stresu a zlepšení stavů pokožky.

Růže: používá se ke zlepšení nálady a snížení úzkosti.

Heřmánek: vhodný pro zlepšení nálady a relaxaci.

Ylang-Ylang: používá se k léčbě bolestí hlavy, nevolnosti a kožních onemocnění.

Čajovník: pomáhá v boji proti infekcím a k posílení imunity.

Jasmín: používá se při depresích, porodu a libidu.

Citron: používá se na podporu trávení, nálady, proti bolestem hlavy.

Přínos esenciálních olejů pro zdraví

Navzdory jejich širokému použití je málo známo o schopnosti esenciálních olejů léčit určité zdravotní stavy. Nicméně nejčastěji se používají k léčbě následujících zdravotních problémů:

Stres a úzkost

Odhaduje se, že 43 % lidí, kteří mají stres a úzkost, používá nějakou formu alternativní terapie pro zmírnění příznaků. Vůně některých esenciálních olejů může fungovat vedle tradiční terapie. Používání éterických olejů během masáže může pomoci zmírnit stres, i když účinky mohou trvat pouze během masáže.

Bolesti hlavy a migrény

Někteří lidé popisují snížení bolestí hlavy po aplikaci máty peprné a levandulového oleje na kůži. Aplikace heřmánku a sezamového oleje na spánky může léčit bolesti hlavy a migrény. Jedná se o tradiční perskou léčbu bolesti hlavy.

Spánek a nespavost

Levandulový olej zlepšuje kvalitu spánku žen po porodu, stejně jako pacientů se srdečními chorobami. Má pozitivní vliv na spánkové návyky.

Antibiotická a antimikrobiální

Vzestup bakterií rezistentních na antibiotika obnovil zájem o hledání dalších sloučenin, které mohou bojovat proti bakteriálním infekcím. Byly zjištěny pozitivní výsledky při použití máty peprné a pleje z čajovníku.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

cvičení

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Znáte ty dny, kdy máte spoustu důvodů, proč zrovna dnes vynechat pravidelný trénink? Jsou to legitimní důvody, nebo jen výmluvy? Na co byste se měli zeptat sami sebe si přečtěte v článku.

Otázky, které byste si měli položit, než vynecháte cvičení – část...

Rozhodnout se cvičit někdy v budoucnosti je snadné. Ve skutečnosti se často rozhodujete, když jste odpočatí, energičtí a motivovaní. Co se stane, když přijde čas to skutečně dodržet?
esenciální oleje

Využití esenciálních olejů mimo aromaterapii

Aromaterapie není jediným způsobem použití éterických olejů. Mnoho lidí používá esenciální oleje k provonění svých domovů nebo osvěžení prádla. Používají se také jako přírodní vůně v domácí kosmetice a vysoce kvalitních přírodních produktech.
Běh

Kdy a jak odpočívat při běžeckém tréninku

Pokud se rozhodnete, že zařadíte do běžeckého plánu dny odpočinku, je dalším krokem jejich strategické naplánování. Nejlepší dny pro odpočinek budou záviset na tom, jaký jste typ běžce, kdy obvykle běháte (a jak dlouho) a jestli trénujete na konkrétní událost.
Běh

Měli byste běhat každý den?

I když víte, že běh je skvělé cvičení, možná si říkáte, jestli je každodenní běhání chytrý nápad. Zvažte všechny přínosy i rizika, než si slíbíte běhat každý den.

Oblíbené cross-trainingové aktivity pro běžce

Křížový trénink je skvělým doplňkem vašeho běžeckého programu. Existuje mnoho možností, co cvičit. Vyberte si podle dostupnosti či preferencí.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama