Protext ČTKKaspersky: čtvrtina pařížských Wi-Fi hotspotů není bezpečná

Kaspersky: čtvrtina pařížských Wi-Fi hotspotů není bezpečná

Praha 24. července 2024 (PROTEXT) – Experti společnosti Kaspersky prověřili v Paříži na 25.000 bezplatných Wi-Fi hotspotů. Jejich analýza odhalila, že téměř 25 % těchto sítí mělo slabé nebo žádné šifrování a pouze 6 % používalo nejnovější bezpečnostní protokol WPA3. Uživatelům tak potenciálně hrozí krádež osobních a bankovních údajů.

V příštích týdnech přiláká Paříž tisíce turistů. Experti z týmu GReAT (Global Research and Analysis Team) společnosti Kaspersky při této příležitosti zmapovali a vyhodnotili bezpečnost veřejných Wi-Fi sítí, na které mohou návštěvníci narazit.

Odborníci analyzovali 47.891 záznamů signálů na oblíbených místech v Paříži, jako jsou Vítězný oblouk, bulvár Champs-Élysées, muzeum Louvre, Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, řeka Seina, náměstí Trocadéro a stadion Stade de France, a identifikovali 24.766 samostatných Wi-Fi přístupových bodů. Zjistili, že čtvrtina (25 %) těchto sítí má závažné bezpečnostní nedostatky, například slabé nebo vůbec žádné šifrování, což je činí zranitelnými vůči odposlechu, dešifrování nebo nabourání komunikace.

Téměř pětina (20 %) byla navíc nakonfigurována s WPS, což je zastaralý a snadno napadnutelný algoritmus, který již nedokáže odolávat specializovaným útokům zaměřeným na krádeže dat. Nejnovější bezpečnostní protokol WPA3 používalo pouze 6 % analyzovaných sítí. „Kyberzločinci zřídili falešné hotspoty nebo kompromitovali legitimní sítě za účelem zachycení a manipulace přenosů dat a připravili tak nepříjemné překvapení milionům lidí, kteří míří do pařížských hotelů, fanouškovských zón a na různé akce. Volně přístupné a špatně nakonfigurované Wi-Fi sítě jsou pro kriminálníky velmi atraktivní, protože umožňují krádeže hesel, údajů o kreditních kartách a dalších citlivých informací,“ komentuje Amin Hasbini, vedoucí výzkumné jednotky META v týmu GReAT společnosti Kaspersky.

Dodatečnou ochranu těm, kteří se připojují k otevřeným Wi-Fi sítím, poskytují virtuální privátní sítě (VPN), například Kaspersky VPN Secure Connection. VPN šifruje internetové připojení a vytváří bezpečný koridor mezi zařízením a internetem. Toto šifrování zabraňuje kyberzločincům zachytit data v nezabezpečených sítích. Díky maskování IP adresy a šifrování všech přenášených dat zajišťuje VPN ochranu osobních a finančních údajů i při používání veřejného Wi-Fi hotspotu.

Chcete-li se dozvědět o bezpečnosti pařížských Wi-Fi sítí více, navštivte Kaspersky Daily.

K zajištění bezpečí při používání veřejných Wi-Fi sítí nabízejí odborníci společnosti Kaspersky také následující rady:

  • Neprovádějte citlivé transakce: Nepřistupujte k bankovním nebo jiným citlivým účtům přes veřejné Wi-Fi sítě.
  • Prověřte si síť: Ujistěte se, že je síť legitimní – informujte se u poskytovatele, který ji má provozovat.
  • Povolte firewall: Ujistěte se, že je firewall na vašem zařízení aktivní, aby mohl blokovat neoprávněný přístup.
  • Používejte silná hesla: Používejte vždy silná a jedinečná hesla a pro větší bezpečnost aktivujte dvoufaktorové ověřování.
  • Provádějte aktualizace: Pravidelně aktualizujte operační systém, aplikace a antivirový software, abyste byli chráněni před nejnovějšími hrozbami.
  • Zakažte sdílení souborů: vypněte ve svém zařízení sdílení souborů a službu AirDrop, abyste zabránili neoprávněnému přístupu.

 

Zdroj: Kaspersky

 

 

 

Doporučujeme

Americké údery zabily v Íránu osm členů ozbrojených sil

Při nočních amerických úderech na jih Íránu zahynulo v přístavních městech Bandar Abbás a Búšehr osm příslušníků íránských vzdušných a námořních sil, napsala dnes státní agentura IRNA. Spojené státy uvedly, že zaútočily v reakci na íránské údery proti třem komerčním plavidlům, která proplouvala Hormuzským průlivem

Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo ruskou stíhačku

Ukrajinské letectvo oznámilo, že dnes sestřelilo víceúčelovou ruskou stíhačku Su-35. Žádné další podrobnosti neuvedlo. O předchozím sestřelení letounu stejného typu informovalo ukrajinské letectvo loni v červnu s tím, že se letoun zřítil nad Kurskou oblastí na západě Ruska.

Rusko zakazuje export nafty, začne dovážet paliva

Rusko zavedlo zákaz vývozu nafty, tento měsíc začne dovážet pohonné hmoty a zvyšuje výrobu paliv nižších ekologických tříd v rámci opatření ke zvládnutí palivové krize, uvedl podle agentur ruský vicepremiér Alexandr Novak na dnešní poradě s účastí prezidenta Vladimira Putina o fungování dopravy a palivového sektoru.

Trump označil summit NATO za úspěšný, USA mají podle něj respekt spojenců

Americký prezident Donald Trump dnes na závěrečné tiskové konferenci označil summit NATO v Turecku za velmi úspěšný. Poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, chválil generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho i další lídry, které označil za chytré. Podle šéfa Bílého domu panovala na jednání velmi dobrá atmosféra a spojenci si konečně uvědomují, že musejí zvyšovat své výdaje na obranu. Zároveň teď už podle Trumpa opět respektují Spojené státy, které jsou největším přispěvatelem.

Od pondělí při bojích mezi pákistánskými silami a povstalci zemřelo 96 lidí

Od pondělí bylo při několika útocích povstalců v pákistánské provincii Balúčistán zabito více než 40 lidí, převážně policistů a vojáků. Bezpečnostní složky za stejné období také zabily přes 50 povstalců, napsaly dnes s odvoláním na armádu agentury AP a AFP. Pákistánské síly bojují v jihozápadním Balúčistánu proti separatistům.

Ruth Ellis, poslední ženě popravené v Británii, udělil král posmrtné omilostnění

Poslední žena popravená ve Velké Británii Ruth Ellis dostala od krále Karla III. posmrtnou podmíněnou milost. Žena byla odsouzena a oběšena za vraždu milence, který ji týral.

Apple chce v USA vyrábět přes 15 miliard čipů

Apple rozšiřuje spolupráci s Broadcomem a chystá dosud největší výrobní závazek na americkém trhu. Víceletá dohoda má přesáhnout 30 miliard dolarů a zajistit výrobu více než 15 miliard čipů v USA. Součástí plánu je i rozšíření závodu Broadcomu v Coloradu.

KOMENTÁŘ: Máte pocit, že ropa už nikdy nebude levná jako dřív? Možná bude mnohem levnější

Jeden z největších ropných šoků v historii se může proměnit v obří nadbytek černého zlata po celé planetě. Zní to paradoxně, ale přesně tento scénář se teď otevírá kvůli rozhádané skupině OPEC, jejíž členové koordinují objem těžby ropy. Cena může padnout údajně až ke 40 dolarům za barel.

Rozpadá se mírová dohoda? Ceny ropy po amerických úderech na Írán opět rostou

Pokles cen ropy zvrátila nejnovější výměna úderů mezi USA a Íránem. Odborníci upozorňují, že důvěra dopravců, kteří posílají lodě s nákladem přes Hormuzský průliv, je křehká stejně jako dočasná mírová dohoda z minulého měsíce mezi Washingtonem a Teheránem. Pokud bude napětí přetrvávat, ceny černého zlata zůstanou zvýšené, varovali komoditní stratégové.

USA a Írán si vyměnily údery. Napětí rozdmýchal Hormuzský průliv

Americká armáda oznámila, že provedla sérii úderů na Írán v reakci na útoky na tři lodě v Hormuzském průlivu. Islámské revoluční gardy (IRGC) uvedly, že v jižním Íránu sestřelily americký dron MQ-9. Teherán varoval, že USA porušily memorandum o porozumění.

Akcie SpaceX po vstupu do Nasdaq-100 klesly

Akcie SpaceX mají za sebou nepovedený první den v indexu Nasdaq-100. Titul oslabil téměř o sedm procent, i když zůstává nad cenou z primární nabídky. Po úvodní euforii z burzovního debutu teď investoři zvažují, zda firma Elona Muska dokáže naplnit velmi ambiciózní plány.

Trump: Zelenskyj a Putin chtějí uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump přišel s jedním ze svých optimistických prohlášení, tentokrát směrem k válce na Ukrajině. V úterý na setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin chtějí dosáhnout dohody, která by vleklý konflikt ukončila.

Macronovu návštěvu Sýrie narušily exploze poblíž jeho hotelu v Damašku

Dva výbuchy v centru Damašku narušily návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Sýrii. Nálože explodovaly poblíž hotelu Four Seasons, kde přenocoval. Při útoku utrpělo zranění 18 lidí.

Trump na summitu NATO otevřel staré spory

Summit NATO v Ankaře měl původně ukázat hlavně jednotu aliance a vyšší výdaje evropských spojenců na obranu. Místo toho ho hned v úvodu poznamenaly ostré výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, nové napětí kolem Grónska a také americké údery na Írán. Spojenci tak do středečních jednání vstupovali s nejistotou, zda summit skončí uklidněním, nebo dalším rozkolem.

Le Pen po verdiktu odvolacího soudu řekla, že hodlá kandidovat na prezidentku

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Pen chce příští rok kandidovat v prezidentských volbách. Řekla to dnes večer v pořadu stanice TF1 po verdiktu odvolacího soudu, který ji sice uznal vinnou ze zpronevěry veřejných prostředků, ale zkrátil původní délku zákazu kandidovat na veřejné funkce. Informovaly o tom agentury. Podle serveru The Guardian uvedla, že se kvůli části rozsudku obrátí na kasační soud.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama