Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Karneval v Riu byl poprvé v historii zrušen

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vzhledem k tomu, že covid-19 nadále pustoší Brazílii, starosta Ria de Janeira oficiálně zrušil každoroční karnevalové veselí. Optimisticky hledí do roku 2022, kdy snad bude možné událost oslavit „se vší intenzitou, jakou si zaslouží“.

  Přesně před rokem byly ulice v Rio de Janeiru plné lidí – místních i cizinců. Ti se v maskách účastnili každoročních karnevalových oslav a extravagance. V tu dobu ještě nevěděli, že tato celosvětově populární událost bude na dlouhou dobu jednou z posledních společenských událostí pro široké masy lidí na světě. A 26. února, poslední den karnevalu, potvrdila Brazílie svůj první případ nákazy covid-19.

  Karneval odsunut, pak zrušen úplně

  Dopady celosvětové pandemie se táhly po celý rok 2020. Z toho důvodu úředníci v září oznámili, že karneval bude posunut z února až na červenec 2021. To znamená zpoždění karnevalu poprvé za celé století. Koncem ledna však starosta Ria vydal ještě historičtější oznámení – karneval bude pro rok 2021 definitivně zrušen.

  „Nikdy jsem neskrýval svou vášeň pro karneval a jasnou vizi ekonomického významu tohoto kulturního projevu pro naše město,“ uvedl na Facebooku starosta Ria Eduardo Paes. „Zdá se mi však zbytečné si v tuto chvíli představovat, že karneval budeme moci v červenci uspořádat.“

  Pokračoval: „Tato oslava vyžaduje velkou přípravu ze strany veřejných orgánů, shromáždění a institucí souvisejících se sambou. To je něco, co právě teď není možné. Rád bych vás proto informoval, že v polovině roku 2021 se karneval neuskuteční. “

  Svůj příspěvek zakončil nadějí do budoucnosti. Napsal: „Určitě budeme v roce 2022 schopni (všichni řádně očkovaní) oslavovat život a naši kulturu se vší intenzitou, jakou si zaslouží.“

  Brazilský národ je v současné době uprostřed trýznivé druhé vlny pandemie. Podle údajů zaznamenal 8,8 milionu potvrzených případů (třetí nejvyšší za USA a Indií) a 217 037 úmrtí (druhé nejvyšší číslo po USA). Údaje pocházejí z John Hopkins Coronavirus Resource Center.

  Naposledy došlo k přerušení karnevalu v Riu de Janeiru v roce 1912. Tehdy byly slavnosti posunuty o dva měsíce po smrti brazilského ministra zahraničí. Za normální situace by se karneval v letošním roce konal v termínu 12. – 17.2.2021.

  Láká vás karnevalové veselí? Přečtěte si, které karnevaly jsou ty nejlepší na světě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS