Ve Vatikánu vrcholí přípravy na volbu nového papeže. Po smrti Františka, který vedl katolickou církev dvanáct let, se do klauzury uzavřelo 133 kardinálů mladších 80 let. Tajná volba v Sixtinské kapli začne ve středu a rozhodne o nástupci na jeden z nejvlivnějších postů světa.
Kardinálové jsou ubytovaní v areálu Vatikánu a odříznutí od vnějšího světa. Nemají přístup k telefonu, internetu ani žádnému jinému komunikačnímu prostředku. Veškerá technika byla odstraněna, kaple je zabezpečená proti odposlechům a všichni přítomní složili přísahu mlčenlivosti. Označení konkláve – tedy „s klíčem“ – připomíná staletou tradici, kdy se kardinálové doslova uzamykají, dokud nepadne rozhodnutí.
As we prepare for the start of the conclave on May 7, here are several places to be familiar with.
— EWTN News (@EWTNews) April 30, 2025
1. Casa Santa Marta
Saint John Paul II designated the Domus Sanctae Marthae as the residence of the cardinal electors during conclaves.
2. Sistine Chapel
It is the seat of the… pic.twitter.com/PJqZaBBCZQ
Proces volby je náročný. Každý z kardinálů vpisuje jméno svého kandidáta ručně. Hlasy se míchají, počítají a následně pálí. Černý kouř značí, že rozhodnutí ještě nepadlo. Bílý kouř a zvony ohlašují zvolení. Pokud se volba protáhne, přichází přísnější režim – po pěti dnech jen chléb a voda.
Rekordní počet volitelů i národnostní rozmanitost
Mezi favority patří Ital Pietro Parolin, Filipínec Luis Tagle, nebo maďarský kardinál Péter Erdő. Japonský kardinál Kikuchi navíc uvedl, že asijská skupina 23 volitelů může jednat jako jeden blok. Naopak Evropané, jichž je 53, často hlasují podle národních preferencí.
Novinkou letošního konkláve je mimořádná geografická rozmanitost. Díky Františkovi, který jmenoval zástupce z méně zastoupených zemí jako Haiti či Myanmar, se volby účastní kardinálové ze 70 států. Domus Sanctae Marthae hostí tolik volitelů poprvé – při předchozích konklávech jich bývalo méně.
Hlasování určí další směřování církve
V úterý kardinálové zakončili sérii předběžných porad. V prohlášení apelovali na mír na Ukrajině, na Blízkém východě i jinde: „Vyzýváme k okamžitému příměří a jednání bez podmínek.“ Zároveň zazněly názory, že nový papež by měl pokračovat v důrazu na sociální spravedlnost a být „papežem milosrdenství a naděje“.
Zda církev naváže na reformní linii Františka, nebo se vrátí ke konzervativním kořenům, rozhodne několik následujících dnů. Hlasovat se bude až čtyřikrát denně – dokud se neozve ono známé „Habemus Papam“.