ZajímavostiKanadský národní park vyzývá lidi, aby pokáceli ovocné stromy, přitahují medvědy

Kanadský národní park vyzývá lidi, aby pokáceli ovocné stromy, přitahují medvědy

Kanadský národní park Jasper vyzval obyvatele stejnojmenného horského městečka, aby ze svých zahrad co nejdříve odstranili jabloně, třešně a další ovocné stromy. Přilákaly totiž medvědy černé, kteří se chystají k zimnímu spánku. Informoval o tom list The Guardian.

„Neustálá přítomnost medvědů v městečku Jasper, často na dvorcích obytných domů jen několik metrů od lidí, představuje nepřijatelné bezpečnostní riziko pro návštěvníky i obyvatele,“ uvedl v nedávném prohlášení kanadský park. Hrozí podle něj, že kvůli sladkému ovoci dojde k agresivním střetům mezi šelmami a lidmi.

Medvědy přitahují hlavně jabloně, třešně a ovocné keře, které pro ně před zimou představují zdroj vysoce kalorické potravy. Tyto druhy stromů a rostlin se však v parku a jeho okolí přirozeně nevyskytují a zvířata přitahují jen proto, že je tam vysadili lidé.

V městečku bylo v poslední době spatřeno nejméně deset medvědů. Strategie, které strážci v parku v minulosti používali, aby je zaplašili, však na ně nyní nefungují. Podle správy parku zvířata z města odcházejí je velmi „nerada“, protože jim sladké ovoce velmi chutná, a když jsou přemístěna, mají tendence se okamžitě vrátit.

V Kanadě se nejedná o zcela nový problém, ale nebojácní medvědi přitahují pozornost k rostoucímu problému divoké zvěře ve městech, protože je vytlačována ze svého přirozeného prostředí blíže k obydleným místům.

V Jasperu bylo nedávno pokáceno nejméně 20 ovocných stromů, které se v oblasti přirozeně nevyskytují, a park nabízí obyvatelům pomoc s odstraněním dalších křovin.

„Odstranění stromů je nezbytné opatření z hlediska ochrany divoké zvěře a veřejné bezpečnosti,“ sdělila obec v prohlášení frustrovaným občanům. V minulosti se radní města k plošnému odstraňování ovocných stromů stavěli skepticky.

Městečko Jasper má kromě toho program na „sdílení ovoce“, v jehož rámci mohou obyvatelé získat pomoc svých sousedů při sběru ovoce. Správa parku ale varovala, že pokud se medvědi budou do Jasperu stále vracet, bude možná nutné je v zájmu bezpečnosti komunity „zlikvidovat“.

Doporučujeme

Útoky na lodě zvyšují napětí, jednání o konci války s Íránem váznou

Poslední útoky na lodní dopravu v Rudém moři a Ománském zálivu znovu zvýšily napětí kolem války s Íránem, zatímco jednání o jejím ukončení se znovu dostávají do slepé uličky. Teherán trvá na tom, že Hormuzský průliv zůstane uzavřen, dokud Spojené státy nepřijmou jeho podmínky, Washington mezitím zasáhl loď, která měla porušovat blokádu íránských přístavů.

V jackpotu americké loterie Powerball je miliarda dolarů

Jackpot americké loterie Powerball vzrostl na odhadovanou jednu miliardu dolarů, tedy necelých 21 miliard korun. Hlavní výhru se nepodařilo získat ani při pondělním slosování, a středeční tah tak nabídne teprve druhý miliardový jackpot v historii hry za poslední rok. Naposledy se o podobně vysokou částku hrálo loni na Štědrý den, kdy si hráč z Arkansasu odnesl 1,8 miliardy dolarů (téměř 38 miliard korun).

Pákistánský ministr v Íránu jednal o bezpečnosti, setkal se s prezidentem

Pákistánský ministr vnitra Muhsín Nakví navštívil Írán, aby tam projednal bezpečnostní situaci v regionu a spolupráci, uvedlo dnes podle agentury AFP pákistánské ministerstvo zahraničí. Mimo jiné se ministr setkal s íránským prezidentem Masúdem Pezeškjánem. Podle íránského zdroje agentury Reuters však Írán nyní nejedná o prodloužení příměří s USA. Právě Pákistán zprostředkovával minulá jednání o ukončení konfliktu mezi USA a Íránem, jenž začal koncem února americko-izraelskými údery na Írán.

Nehoda přetíženého trajektu v Zimbabwe si vyžádala nejméně

Na nejméně 44 stoupl počet obětí nehody přetíženého trajektu, který se převrátil na jezeře Kariba v Zimbabwe. Informovala o tom dnes zimbabwská policie. Zachránit se podařilo 77 lidí. Policie neposkytla aktuální údaje o tom, kolik lidí bylo zraněno ani kolik osob se stále pohřešuje, napsala agentura AP. Trajekt podle ní provozovala vládní agentura.

Americká SEC chystá nová pravidla pro nabídky kryptoaktiv

Americká Komise pro cenné papíry a burzy bude v pátek jednat o návrhu nových pravidel pro některé nabídky kryptoaktiv. Případné schválení by zatím pouze zahájilo přípravu regulace a otevřelo návrh veřejným připomínkám.

Glyfosát narušuje chování včel a omezuje jejich hledání potravy

Glyfosát, účinná látka používaná v herbicidech k hubení plevelů, může včelám škodit i v dávkách, které je přímo neusmrtí. Výzkumníci zjistili, že po pouhých třech dnech vystavení tomuto herbicidu se aktivita včel při hledání potravy snížila o 13 procent. Současně se změnilo složení chemických látek v jejich mozku, které souvisejí s jejich chováním.

Netflix chystá pokračování filmu Ad Vitam se Sophie Marceau

Francouzský akční thriller Ad Vitam dostane pokračování. Do hlavní role se vrátí Guillaume Canet, kterého doplní Sophie Marceau, Nicolas Duvauchelle a Mathieu Amalric. Natáčení už začalo ve Francii.

Jihokorejské akcie prudce vzrostly, táhly je Samsung a SK Hynix

Jihokorejský akciový trh ve středu výrazně posílil. Hlavní index KOSPI přidal čtyři procenta, když investoři nakupovali především akcie výrobců čipů Samsung Electronics a SK Hynix.

Kolumbie sčítá oběti ničivého zemětřesení

Záchranné týmy pokračují v pátrání po lidech zavalených pod troskami budov na západě Kolumbie. Zemětřesení o síle 7,4 si vyžádalo nejméně 181 mrtvých a tisíce zraněných. Úřady upozorňují, že bilance se může dál zvyšovat.

KLDR vystřelila do Japonského moře další balistickou raketu

Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží vystřelila směrem k Japonskému moři balistickou raketu, která zřejmě dopadla mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska. S odvoláním na jihokorejskou armádu to napsala agentura Reuters. Stalo se tak necelý týden poté, co KLDR stejným směrem odpálila jinou balistickou raketu, a několik dní před společným americko-jihokorejským vojenským cvičením.

Thajská vláda v reakci na masovou střelbu přestala vydávat zbrojní průkazy

Thajská vláda v reakci na tragickou střelbu z minulého týdne okamžitě pozastaví vydávání nových povolení k nákupu a držení střelných zbraní. Čtrnáctiletý chlapec při útoku v provincii Nonthaburí nedaleko Bangkoku zastřelil osm lidí a následně spáchal sebevraždu.

Maďarský parlament zvolil Andráse Baku novým prezidentem

Maďarský parlament dnes zvolil bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku novým maďarským prezidentem, uvedly tiskové agentury. Opozice volby bojkotovala, Baka byl jediný kandidát a zvolen byl hlasy vládní strany Tisza, která má ve 199členném parlamentu více než dvoutřetinovou většinu. V tajném hlasování Baku podle maďarské tiskové agentury MTI podpořilo 140 poslanců.

Cena zlata je na dvouměsíčním maximu. Trhy čekají na data o inflaci a sledují napětí v Íránu

Cena zlata v úterý během obchodování vystoupala na více než dvouměsíční maximum a následně se stabilizovala. Investoři čekají na nové údaje o inflaci ve Spojených státech, které mohou naznačit další směřování úrokových sazeb Fedu, zatímco nejistotu zvyšuje napětí kolem Íránu.

Třetina zemědělské půdy vytváří dvě třetiny škod pro přírodu

Zemědělství zabírá více než 40 procent obyvatelné pevniny a výrazně ovlivňuje klima i stav přírody. Dopady ale nejsou rozloženy rovnoměrně. Přibližně dvě třetiny ztrát biodiverzity a přirozeného ukládání uhlíku vznikají jen na třetině zemědělské půdy.

Jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal útok na sklad u Voroněže

Nejméně jednoho mrtvého a dva raněné si vyžádal nálet ukrajinských dronů na ruské město Voroněž, uvedl gubernátor Alexandr Gusev. Drony podle něj zapálily sklady nejmenované velké společnosti, podle médií hoří další sklad internetového prodejce Wildberries. Terčem ukrajinských dronů se podle místních úřadů stala také Orenburská oblast, ležící na rozhraní evropské a asijské části Ruska.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama