Reklama
11.4 C
Czech
Pondělí 6. dubna 2026
EkonomikaKanada uvalí cla na elektromobily dovážené z Číny a další produkty

Kanada uvalí cla na elektromobily dovážené z Číny a další produkty

Kanada uvalí cla na elektromobily a produkty z hliníku a oceli dovážené z Číny, upozornila televize BBC. Následuje tak Spojené státy, které, jak připomněl server Euronews, rovněž uvalily clo na čínské elektromobily v květnu. Cla na elektromobily z čínské výroby chystá zvýšit i Evropská komise.

Kanadský premiér Justin Trudeau v pondělí oznámil zavedení cel na elektromobily a produkty z hliníku a oceli dovážené z Číny. Clo na elektromobily bude sto procent a ocel a hliník pětadvacet procent, informuje BBC.

Clo na elektromobily začne platit od 1. října, zatímco cla na produkty z oceli a hliníku vejdou v platnost 15. října. Do Kanady se aktuálně dovážejí jen elektromobily od společnosti Tesla, jež provozuje továrnu v Šanghaji.

Na její elektromobily se nyní vztahuje jen šestiprocentní clo. Tohle opatření představil Trudeau na třídenní schůzce za zavřenými dveřmi v Halifaxu v provincii Nové Skotsko, kterého se zúčastnil i americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

USA oznámily zvýšení cel na elektromobily čínské výroby už v květnu z pětadvaceti procent na sto procent. Cla zvýšily i na dovoz počítačových mikročipů, zdravotnických produktů, určitých výrobků z oceli a hliníku a další zboží.

Opatření zasáhne Muska

Kanada i USA obviňují Čínu z nespravedlivé obchodní soutěže v segmentu elektromobilů, neboť domácí výrobce dotuje. Ti následně dodávají na globální trh levnější vozy, které konkurují například Tesle a dalším světovým výrobcům.

„Transformujeme kanadský automobilový sektor na globálního lídra ve výrobě vozidel zítřka, ale aktéři jako Čína se rozhodli mít na světovém trhu nespravedlivou výhodu,“ prohlásil Trudeau. Čína to označila za „obchodní protekcionismus“.

Kanada podle ní porušuje pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Očekává se, že Elon Musk to rovněž zkritizuje a bude u kanadské vlády lobbovat za nižší cla pro elektromobily Tesla. Pokud neuspěje, mohl by podle BBC dovážet do Kanady z USA nebo Evropy.

Cla na elektromobily dovážené z Číny v Evropské unii (EU) činí deset procent, prosazováno je ale jejich navýšení. Evropská komise prozatím uvalila na čínské elektromobily dodatečná čtyřměsíční cla ve výši až 37,6 procenta.

Maximální sazba by měla podle návrhu konečných cel z minulého týdne činit 36,3 procenta. Čína podle Euronews hovoří o snaze poškodit její podniky a snahy o udržitelnost. Obchodní napětí mezi Západem a Čínou tak nadále roste.

Reklama

Doporučujeme

Muže z New Yorku obvinili z vraždy batolete. Zastřelil ho v kočárku, zřejmě omylem

Newyorská policie obvinila jednadvacetiletého Amuriho Greena z vraždy v souvislosti se střelbou, při níž 1. dubna zemřela sedmiměsíční Kaori Patterson-Moore. Dítě zasáhla kulka, když sedělo v kočárku.

Obrana bude stát víc. Česko řeší, kde na to vezme

Česká debata o výdajích na obranu už dávno není jen bezpečnostní téma. Stále víc jde i o rozpočet, priority státu a o to, co všechno lze ještě schovat pod kolonku obrana. Právě to je teď podstatou sporu mezi vládou a prezidentem Petrem Pavlem.

Údery od noci hlásí Kuvajt, SAE a Bahrajn, zasažena ropná zařízení

Údery Íránu hlásí od dnešního brzkého rána Kuvajt, Spojené arabské emiráty či Bahrajn. Uvádějí to agentury Reuters či AFP. Zasažena byly ropné a petrochemické areály, zařízení na odsolování vody či vládní budova. Nejsou hlášení ranění, hmotné škody jsou v některých případech značné.

Britská marmeláda bude muset kvůli dohodě s EU o potravinách upravit název

Marmeláda je už dlouho ikonickým britským pokladem. Recepty některých rodin se předávají z generace na generaci. Již brzy by se ale mohla na pultech britských obchodů mírně změnit její etiketa. Podle nové potravinářské dohody s EU bude muset být klasická marmeláda prodávána jako "citrusová marmeláda", upozornil server televize BBC.

Rusové informují o ukrajinských útocích na ropná zařízení v Baltu i jinde

Trosky sestřeleného nepřátelského dronu poškodily jeden z úseků ropovodu u ruského přístavu Primorsk, oznámil dnes gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozděnko. Ukrajina, která se už pátým rokem brání ruské invazi, podle médií v nedávné době několikrát útočila na ruské přístavy Usť-Luga a Primorsk v Baltském moři, které jsou důležité pro vývoz ruské ropy.

Trump dal Íránu další ultimátum, bez dohody prý přijde peklo

Írán má již jen 48 hodin na uzavření dohody nebo uvolnění Hormuzského průlivu, jinak se na něj snese peklo. Uvedl to ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump.

USA v Íránu zachránily letce ze sestřeleného letounu F-15

Zvláštní americké jednotky v Íránu zachránily pohřešovaného letce ze sestřeleného amerického letounu F-15. Podle agentury Reuters to uvedly americké úřady. Později zprávu potvrdil na sociál síti Truth Social i americký prezident Donald Trump. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zničily americký letoun, který se záchranné akce účastnil. Americká média píší o ztrátě dvou dopravních letounů, které uvázly v Íránu.

Izrael útočil v Libanonu, kde zničil další most přes řeku Lítání

Izraelská armáda v noci na dnešek zahájila další vlnu vzdušných úderů na Libanon. Z bejrútského jižního předměstí Dahíja byly hlášeny nejméně dvě exploze, píše agentura AFP. Izraelské letectvo útočilo také v údolí Bikáa na jihovýchodě Libanonu. Izraelská armáda dnes odpoledne také vyzvala k evakuaci více částí města Súr (či také Tyr) na jihu Libanonu. Izrael uvedl, že útočí proti cílům spojeným s militantním hnutím Hizballáh.

Posádka mise Artemis II překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem

Posádka lodi Orion překonala polovinu trasy mezi Zemí a Měsícem. S odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to dnes ráno napsala agentura AFP. Čtyři astronauti mise Artemis II budou první posádkou, která proletí kolem Měsíce od roku 1972. NASA mezitím zveřejnil první snímky Země, které pořídili členové této výpravy.

Papež na Velký pátek nesl kříž u Kolosea, mluvil se Zelenským a Herzogem

Papež Lev XIV. na Velký pátek absolvoval u Kolosea obvyklou křížovou cestu. Na rozdíl od svých předchůdců nesl hlavní symbol křesťanství po celou cestu, uvedly agentury. Doprovázející texty připomněly utrpení ve světě i odpovědnost lidí vůči svým bližním a před bohem. Papež dnes jednal také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelskou hlavou státu Jicchakem Herzogem, uvedl Vatikán.

V Perském zálivu se zřítil druhý letoun USA, pilot byl zachráněn

V Perském zálivu se dnes zřítil druhý americký bojový letoun, jeho pilot byl zachráněn, napsal deník The New York Times (NYT) s odkazem na dva americké zdroje. Íránská státní média začala následně tvrdit, že stroj sestřelila íránská protivzdušná obrana.

Írán pokračuje v popravách lidí spojovaných s opozicí

Írán v sobotu popravil dva muže, které spojoval s opoziční organizací Lidoví modžáhedové Íránu. Tamní média uvedla, že byli odsouzeni kvůli vazbám na tuto skupinu a kvůli ozbrojeným útokům. Popravy přišly jen několik dní po dalších podobných případech.

Íránský útok na ambasádu USA byl vážnější, než se uvádělo

Íránský dronový útok na americkou ambasádu v Saúdské Arábii způsobil výrazně větší škody, než se původně uvádělo. Úder zasáhl i zabezpečené části komplexu a vyvolal rozsáhlý požár. Incident tak ukazuje, že Teherán dokáže zasáhnout i silně chráněné cíle.

Kuba kvůli tlaku Spojených států propustí přes 2000 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila, že propustí 2 010 vězňů. Jde o největší podobný krok za poslední roky, který přichází v době rostoucího tlaku ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama