menu

15.2 C
Czech
Sobota 25. května 2024

Saúdská Arábie uspořádala první módní přehlídku plavek

Saúdská Arábie v pátek uspořádala první módní přehlídku plavek. Podle agentury AFP šlo o nevídanou událost v zemi, kde ještě před méně než deseti lety ženy musely nosit islámský oděv abája zakrývající celé tělo.

Hvězda West Hamu Lucas Paquetá obviněn Fotbalovou asociací z porušení pravidel sázení

Hvězda West Hamu Lucas Paquetá byl obviněn Fotbalovou asociací (FA) z údajného úmyslného získání žlutých karet ve čtyřech zápasech Premier League. FA tvrdí, že 26letý brazilský reprezentant záměrně dostával žluté karty "za nevhodným účelem ovlivnění sázkového trhu," čímž porušil pravidla E5 a F3.

Dlouhé mezipřistání? Tato evropská letiště jsou blízko městských center, vydejte se na průzkum

Sledujte nás na sítích

Občas jsou transfery na letištích i mnohahodinové. Pokud jste na jednom z těchto letišť a máte strach, že se budete nudit, vydejte se na průzkum. Do centra je to kousek.

Reklama

Istanbul je jediným letištěm v Evropě, jež nabízí prohlídky během mezipřistání, které zdarma poskytuje společnost Turkish Airlines. Ale spousta evropských letišť je dostatečně blízko k městským centrům, takže si během čekání na další let můžete zorganizovat vlastní poznávací výlet.

Jak si zorganizovat vlastní mezipřistání

Pokud se chystáte opustit transferové letiště, je zde několik věcí, které byste si měli zapamatovat. Nejprve si udělejte řádný průzkum ohledně dopravy. Dejte si při návratu dostatek času na případnou zrušenou nebo zpožděnou veřejnou dopravu – nemá smysl riskovat, že zmeškáte let kvůli krátké prohlídce města.

Nebuďte příliš ambiciózní ve svém itineráři. Rozhodněte se pro několik hlavních atrakcí a mějte několik záložních plánů pro případ, že by fronty na vstup byly dlouhé. Pokud je na odbavení zavazadel příliš brzy, nechte je v letištní skříňce.

Mezipřistání v Amsterdamu: Slavné umělecké a historické budovy

Pokud se poflakujete na amsterdamském letišti Schiphol, je tu spousta věcí, které vás zaměstnají, aniž byste museli opustit budovu. Za kulturou se vydejte do mini letištní pobočky vyhlášeného Rijksmusea. Výstava se pravidelně obměňuje, takže návštěvníci mohou spatřit řadu mistrovských děl.

Reklama

Případně si můžete vsadit v kasinu, dát si masáž nebo vyzkoušet holandské lahůdky, jako jsou sladké wafle.

Pokud je vaše mezipřistání delší než pět hodin, máte dostatek času na cestu do centra. Cesta vlakem do Amsterdamu CS, hlavního nádraží města, trvá asi 20 minut. Odtud jste v pěší vzdálenosti od kanálů lemovaných čluny se štítovými domy, barokního Královského paláce a čtvrti červených luceren.

Mezipřistání v Paříži: Croissanty a káva

Mezipřistání v Paříži je třeba pečlivě naplánovat, protože ve veřejné dopravě je snadné se ztratit. Ale pokud nastoupíte na vlak RER B z letiště Charles De Gaulle do čtvrti Saint-Michel, je to jen 40 minut jízdy do centra města.

Zde jste co by kamenem dohodil od gotické slávy katedrály Notre Dame, která v současné době prochází restaurováním a bude znovu otevřena v roce 2024. Čtvrť je také plná elegantních kaváren a pekáren, jako je Odette Paris a A. Lacroix Patissier. Ze Saint-Michel můžete jet žlutou linkou metra na Champ Des Mars, kde můžete zahlédnout Eiffelovu věž.

Mezipřistání v Benátkách: Kanály a spritz

Z benátského letiště Marco Polo mohou cestující naskočit na autobus ACTV. Za 20 minut jste na Piazzale Roma, autobusovém a tramvajovém nádraží přímo u historického centra města s kanálem. Odtud jste jen jeden nebo dva mosty od skvělého umění, atmosférických kostelů a spousty spritzů v okouzlujících Benátkách.

Deset minut pěšky a dostanete se do židovského ghetta s košer pekárnami, kavárnami u kanálu a nádhernými nezávislými galeriemi. Podél Fondamenta della Misericordia se můžete opalovat a popíjet sklenku vína s cicchetti – malým občerstvením se smaženou rybou, plátkem sýra nebo křupavým chlebem plným polevy.

Pro trochu kultury navštivte kostel San Simeon Piccolo přímo naproti nádraží, kde najdete strašidelnou kryptu. Nebo kostel San Nicola da Tolentino pro ohromující stropní malbu.

Mezipřistání v Tallinnu: Sauny a místo světového dědictví

Letiště v Tallinnu je jedním z nejbližších k centru města v Evropě a vyžaduje jen 15 minut jízdy tramvají na trase číslo 4.

Kompaktní centrum města zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO je ideální pro objevování, pokud máte omezený čas. Staré město s paláci pastelových barev, kostely s cibulovou kupolí a svěžími zelenými parky je obklopeno středověkými hradbami.

Vyhledejte Masters’ Courtyard, tichý kout, který nabízí pohled na Tallinn jiné éry. Dlážděné nádvoří je domovem řemeslných dílen a vyhlášené kavárny Chocolaterie. Máte-li pár hodin, zamiřte do jedné z městských saun, abyste se před dalším letem zbavili stresu. V nejstarších veřejných lázních v Tallinnu z roku 1928 si dokonce můžete pronajmout soukromou saunu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Poutní cesta či surfování: Čím vás zaujme zelený sever Španělska

Španělsko vyvolává představu prosluněných pláží a bělostných vesnic. Existuje však kout země, který nabízí jiný zážitek: „Zelené Španělsko“. Opusťte rušné španělské pláže a vydejte se na méně probádaný zelený sever.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko

Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzívu v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) bezprecedentně nařídil Izraeli, aby okamžitě zastavil vojenskou ofenzívu ve městě Rafáh na jihu Gazy a zajistil vyšetřovatelům OSN, kteří prověřují obvinění z genocidy, neomezený přístup.

Nic nenasvědčuje tomu, že by na vrtulník s Raísím někdo zaútočil

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by havárie vrtulníku, při které minulý týden zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, byla výsledkem útoku. Uvedla to íránská státní média s odkazem na vojenské vyšetřovatele. Podle jejich prohlášení vrtulník vzplál krátce poté, co narazil do horského úbočí. Příčina nehody je podle armády stále předmětem vyšetřování.
Reklama

DOPORUČUJEME

Poutní cesta či surfování: Čím vás zaujme zelený sever Španělska

Španělsko vyvolává představu prosluněných pláží a bělostných vesnic. Existuje však kout země, který nabízí jiný zážitek: „Zelené Španělsko“. Opusťte rušné španělské pláže a vydejte se na méně probádaný zelený sever.

Tunel mezi Evropou a Afrikou? Desítky let starý nápad by se mohl stát realitou

Po pětačtyřiceti letech od první myšlenky by se konečně mohl objevit tunel spojující Španělsko a Maroko. Poprvé se o tomto plánu hovořilo v roce 1979. Nyní by ho španělský ministr dopravy rád obnovil.

Zažijte letní Vídeň: Aktivity pod širým nebem

V červenci a srpnu, kdy Vídeň hřeje slunce, teploty dosahují příjemných 27 stupňů Celsia. Můžete město prozkoumat na kole, opalovat se v parku či se koupat v jednom z ramen Dunaje.

Ochutnejte pouliční speciality Jižní Ameriky. Které jsou nejlepší?

Pouliční jídlo je nezbytnou součástí cestování. Po celém světě můžete v rušných ulicích velkoměst a na místních trzích objevit překvapivé chutě a autentické pokrmy. Pro Jižní Ameriku snad není typičtější street food, než arepas či empanadas.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko

Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzívu v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) bezprecedentně nařídil Izraeli, aby okamžitě zastavil vojenskou ofenzívu ve městě Rafáh na jihu Gazy a zajistil vyšetřovatelům OSN, kteří prověřují obvinění z genocidy, neomezený přístup.

Nic nenasvědčuje tomu, že by na vrtulník s Raísím někdo zaútočil

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by havárie vrtulníku, při které minulý týden zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, byla výsledkem útoku. Uvedla to íránská státní média s odkazem na vojenské vyšetřovatele. Podle jejich prohlášení vrtulník vzplál krátce poté, co narazil do horského úbočí. Příčina nehody je podle armády stále předmětem vyšetřování.

USA zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli zákonu o zahraničním vlivu

Spojené státy zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli kontroverznímu gruzínskému zákonu o zahraničním vlivu. Budou se týkat jednotlivců, kteří podle Washingtonu podkopávají demokracii v zemi. V noci na dnešek to oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken na webu diplomacie. USA také přezkoumají bilaterální spolupráci mezi zeměmi. Vládní strana Gruzínský sen dnes rozhodnutí Spojených států označila za komické, napsala agentura TASS.

Izraelská armáda oznámila, že v Pásmu Gazy objevila těla dalších tří rukojmích

Izraelští vojáci v noci na dnešek objevili v severní části Pásma Gazy těla dalších tří rukojmích unesených ozbrojenci palestinského hnutí Hamás loni 7. října. Mezi nimi je i tělo přítele unesené izraelsko-německé ženy Shani Loukové, která byla nalezena mrtvá minulý týden. Uvedla to izraelská armáda.
Reklama
Reklama