Válka na UkrajiněKanada přidala poznámky k dopisu Ruska, to ji obvinilo, že jedná jako...

Kanada přidala poznámky k dopisu Ruska, to ji obvinilo, že jedná jako ve školce

Rusko ve čtvrtek obvinilo Kanadu z vedení diplomacie na úrovni mateřské školy poté, co kanadská mise při OSN zveřejnila na twitteru oficiální ruský dopis, v němž červenou barvou vyznačila četné změny, jimiž odsuzuje ruskou agresi vůči Ukrajině. Jeden z ruských diplomatů dopis nazval „rusofobním očerňováním“.

Ruská delegace při OSN zaslala ve středu dopis, jímž chtěla získat podporu pro svůj návrh rezoluce RB OSN týkající se humanitární pomoci pro Ukrajinu. Západní země však rezoluci v tomto znění odmítají jako pohrdavou, protože nijak nezmiňuje zodpovědnost Ruska za vytvoření humanitární krize na východě Evropy.

Kanadská mise dokument zveřejnila s poděkováním a poznámkou, že dopis zasílá zpět s „určitými návrhy úprav“. Text je přitom zaplaven červenými poznámkami, škrty a žádostmi o vysvětlení.

Velvyslanec Ruska při OSN Vasilij Něbenzja v dopise například uvádí, že píše „vzhledem k urgentní záležitosti, jež se týká špatné humanitární situace na Ukrajině a v jejím okolí“. Kanadští diplomaté přidali poznámku: „DOPLNIT: kterou jsme způsobili v důsledku naší ilegální agresivní války.

Rusko v dopise rovněž napsalo, že jeho „západní kolegové“ otázku humanitární pomoci politizují. Kanada k tomu připsala: „Myslíte, že členové OSN tomuto skutečně věří? Prosím vysvětlete.“ V podobném duchu se nesou úpravy v takřka každé větě třístránkového dopisu.

„Děkuji za toto rusofobní očerňování na úrovni mateřské školy!“ napsal v odpovědi zástupce Něbenzji Dmitrij Poljanskij. „Pouze to ukazuje, že vaše diplomatické schopnosti a dobré mravy jsou na velmi nízké úrovni,“ dodal na adresu Kanady a poznamenal, že se Ottawa v posledních 20 letech dvakrát neúspěšně snažila získat místo v RB OSN.

Rusko ve čtvrtek nakonec návrh své rezoluce k hlasování v radě nepředložilo, podle diplomatů kvůli tomu, že nesehnalo dostatek spojenců. Podle agentury AFP se k návrhu postavily odmítavě i Indie a Čína. Něbenzja pak obvinil západní členy RB OSN, že vyvíjejí „bezprecedentní tlak“ na ostatní, aby návrh nepodpořili.

Rusko se od své invaze na Ukrajinu dostalo do mezinárodní izolace. Valné shromáždění OSN začátkem března na svém mimořádném zasedání přijalo poměrem hlasů 141 ku pěti rezoluci, která ruský útok ostře odsoudila. Mimořádné jednání svolaly některé státy poté, co v RB OSN neprošla odsuzující rezoluce kvůli vetu Ruska.

Doporučujeme

Francouzi natírají okna křídou a hledají úlevu od veder

Extrémní vedra přiměla mnoho Francouzů sáhnout po překvapivě jednoduchém řešení. Na okna domů, škol i dalších budov nanášejí směs z rozdrcené křídy a vody, která pomáhá odrážet sluneční záření. Levný postup se rychle šíří po sociálních sítích a v některých obchodech už kvůli velkému zájmu dochází zásoby.

Artis Brno si zahraje první ligu

Brno bude mít po letech dva zástupce v nejvyšší fotbalové soutěži. Vedle Zbrojovky si premiérovou sezonu mezi elitou zahraje také Artis Brno, který přijal nabídku Ligové fotbalové asociace na administrativní doplnění soutěže po vyloučení Karviné.

Kvůli skandálu ve varšavské nemocnici odstoupily zástupkyně primátora

Dvě zástupkyně varšavského primátora dnes odstoupily ze svých funkcí, oznámil primátor Rafal Trzaskowski. Jde o o důsledek skandálu v jedné z varšavských nemocnic, kde se politici vládní strany a jejich příbuzní těšili protekčnímu zacházení a šéf pohotovosti pobíral horentní příjmy. Po odhalení následuje "politické zemětřesení" v hlavním městě, informují média. Další personální změny mohou následovat, pohrozil premiér Donald Tusk.

Spojené státy stáhly po operaci proti IS z Nigérie většinu svých vojenských sil

Spojené státy stáhly z Nigérie většinu vojenských sil, které nasadily při nedávné společné operaci proti bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS). Nyní na žádost Abuji poskytují zpravodajskou podporu, uvedl podle agentury Reuters velitel velitelství amerických sil pro Afriku (AFRICOM) Dagvin Anderson.

Interpol pátrá po 39leté Ukrajince, je podezřelá z bombovému útoku v Monaku

Mezinárodní policejní organizace Interpol pátrá po devětatřicetileté Ukrajince Anastasiji Berezovské. Organizace to dnes oznámila na svém webu. Žena je podezřelá z bombového útoku, při kterém byl v pondělí zraněn ukrajinský oligarcha Vadym Jermolajev a další dva lidé. Vyšetřovatelé podle médií nevylučují, že za útokem stála cizí mocnost.

Havaj testuje silnice z plastového odpadu a rybářských sítí

Havaj hledá nové využití pro plastový odpad, který by jinak končil na skládkách nebo v oceánu. Výzkumníci zkoušejí přimíchávat recyklované plasty a vyřazené rybářské sítě do asfaltových směsí. První výsledky naznačují, že takové silnice neuvolňují více mikroplastů než běžné vozovky a mohou pomoci řešit dva problémy najednou, plastový odpad i mořské znečištění.

Sběratele vinylů děsí vlna veder. Mohou vysoké teploty zničit jejich desky?

V červnu velkou část Evropy sežehla tepelná kupole. Teploty místy dosahovaly až 40 stupňů Celsia. Takové extrémy vyvolávají obavy o zdraví. Nervózní jsou ale i vášniví sběratelé desek. Obávají se, že extrémní teploty mohou jejich vinyly poškodit či zničit.

USA se obávaly, že Izrael spáchá atentát na íránské vyjednavače

Američtí činitelé se obávali, že se Izrael chystá spáchat atentát na íránské vyjednavače, zatímco s nimi Spojené státy na jaře vedly citlivá jednání, při nichž dojednaly dočasnou mírovou dohodu. S odkazem na stávající a bývalé zástupce USA o tom napsal zpravodajský web deníku The New York Times (NYT).

Američané vzdávají hledání práce. Participace na trhu klesla nejníže za 50 let

Nezaměstnanost v USA klesla, ale není to dobrá zpráva. Část americké populace totiž přestala hledat zaměstnání, což znamená, že vypadla z trhu práce. Klesající nezaměstnanost tedy maskuje slabost trhu práce. Roli v tom hraje stárnoucí populace, zmenšující se populace migrantů a nepříznivá ekonomická situace.

Ukrajinské a ruské úřady informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Nejméně čtyři lidé, včetně dítěte a jeho matky, přišli o život při ruském útoku v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, další oběť je hlášena z Dněpropetrovské oblasti, uvedly místní úřady. Gubernátoři regionů na západě Ruska informují o dvou obětech ukrajinských útoků. V Kyjevě je dnes smutek za oběti čtvrtečního útoku, jejichž počet po vyproštění tří těl z trosek stoupl na tři desítky. Ale další lidé, včetně patnáctileté dívky, se dosud pohřešují.

Krvavější než Stalingrad: Válka na Ukrajině dosáhla temné bilance

Válka na Ukrajině je krvavější než bitva o Stalingrad. S takto temnou bilancí přišlo Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Podle něj dosáhl počet obětí konfliktu 2 milionů, přičemž válka je mnohem nákladnější pro Rusko než Ukrajinu. Ani přes obrovské ztráty boje nepolevují.

Moldavský premiér překvapivě oznámil rezignaci, důvod neupřesnil

Moldavský premiér Alexandru Munteanu dnes překvapivě oznámil rezignaci, v čele vlády byl od loňského listopadu. Jeho odstoupení znamená pád celé vlády. Premiér neupřesnil, proč se takto rozhodl, uvedla agentura Reuters.

Výbuch v kavárně v Damašku zabil nejméně devět lidí

Nejméně devět obětí a dvacet zraněných si vyžádal čtvrteční výbuch v kavárně v centru Damašku. Podle prvních zjištění explodovala podomácku vyrobená nálož, k odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil.

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, pátrání pokračuje

Počet potvrzených obětí zemětřesení ve Venezuele vzrostl na 2595, uvedla podle světových agentur ve čtvrtek večer (dnes nad ránem SELČ) prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez. Pátrání po přeživších po otřesech z 24. června stále pokračuje, dodala politička, podle níž živel zcela zničil 189 domů. Pohřešováno je několik desítek tisíc lidí.

Hasiči na jihu Francie bojují s požáry, ty podle úřadů spálily přes 1200 hektarů

Stovky hasičů dnes na různých místech ve Francii bojovaly proti lesním požárům. Ty zasáhly především jižní část země. Přes 3000 lidí bylo evakuováno u obce Canet-en-Roussillon na jihozápadě. Pod kontrolu se podařilo dostat požáry u Marseille, kde premiér Sébastien Lecornu řídil zasedání krizového štábu. Podle něj lesní požáry zničily ve Francii 8700 hektarů půdy, z toho 1200 hektarů jen za středu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama